Strona główna 0_Slider Niepełnosprawnej świdniczance grozi eksmisja. Potrzebna pomoc

Niepełnosprawnej świdniczance grozi eksmisja. Potrzebna pomoc

21

O 33-letniej, niepełnosprawnej od dzieciństwa świdniczance zrobiło się głośno  za sprawą nagłośnionego zaginięcia jej wózka inwalidzkiego, bez którego Iza nie byłaby w stanie się poruszać. I chociaż skradziony wózek na szczęście się odnalazł, to wcale nie oznaczało to końca kłopotów Izy i jej mamy, która sprawuje ciągłą opiekę nad córką.

Kobiety znajdują się w ekstremalnie trudnej sytuacji życiowej, grozi im eksmisja komornicza z powodu zadłużonego na 100 tysięcy mieszkania, a środków finansowych brakuje dosłownie na wszystko, nawet na te najbardziej podstawowe potrzeby związane z żywnością, lekarstwami i regularnymi opłatami. Dochody Izabeli i jej mamy stanowią jedynie renta i zasiłek pielęgnacyjny. Jakby tego było mało, ciągle psuje się sprzęt AGD – pralka i lodówka (o telewizorze już nie wspominając), Iza śpi na załamanej wersalce, nie ma nawet nadającego się do użytkowania fotela, w którym mogłaby usiąść wygodnie i oddać się swojemu hobby – poczytać książki obyczajowe, obejrzeć komedię romantyczną, czy posłuchać muzyki i chociaż przez chwilę zapomnieć o wszystkim. – Czy to tak dużo, by być szczęśliwym? – pyta ze łzami w oczach Iza. A przecież stan zdrowia chorującej na dziecięce porażenie mózgowe 33-latki wymaga koniecznej, codziennej opieki, rehabilitacji i leczenia, podobnie jak i współistniejące schorzenia, takie jak anemia i nerki.

Dylematy takie jak np. “kupić leki, czy jedzenie?” stały się smutną, szarą codziennością tych dwojga osamotnionych i bezsilnych kobiet, bez żadnej nadziei na lepsze jutro. Fatalne warunki, w jakich żyją, tylko pogłębiają tę i tak przygnębiającą atmosferę, towarzyszącą Izie na co dzień. Nie możemy jej pozostawić samej sobie w takim położeniu.  Udało się zorganizować żywność dzięki ofiarności nauczycielki ze Świebodzic, aczkolwiek pozostałe, palące problemy świdniczanki są nadal aktualne. Dlatego też Fundacja Małgorzaty Dziury – Sztejnberg “Bliżej Siebie” chce z pomocą ludzi dobrej woli zawalczyć z przeciwnościami losu o poprawę warunków socjalno-bytowych dla chorej kobiety i Jej Matki, a także zapewnić jej kompleksowe leczenie i systematyczną rehabilitację. Przewidziany koszt realizacji powyższych celów to 40 000 (czterdzieści tysięcy) zł. Prowadzone są także rozmowy z panią Dyrektor Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej w świdnickim Urzędzie Miasta, aby zapewnić Izie i Jej mamie schronienie w związku z orzeczoną eksmisją. Jak informuje Magdalena Dzwonkowska z urzędu miejskiego w Świdnicy, “trzyosobowa rodzina, czyli pani Iza, jej mama i pełnoletni brat otrzymali w 2014 roku wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego. Miasto nie oddało sprawy do komornika lecz rozpoczęło rozmowy z rodziną i zgodziło się na przekazanie im 2 mniejszych mieszkań, czyli jednego dla pani Izy z mamą i drugiego dla brata. Poszukiwano lokalu, który spełniałby odpowiednie warunki dla osoby poruszającej się na wózku. W 2017 roku zaproponowano pani Izie i jaj mamie mieszkanie socjalne w nowym budynku przy ul. Robotniczej. Lokal z podjazdem dla wózków o powierzchni około 40 metrów kwadratowych znajduje się na parterze i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety propozycja ta nie została przyjęta. Dług za obecnie zajmowane mieszkanie wynosi prawie 67 tys. złotych, co oznacza, że czynsz nie był opłacany przez ponad 12 lat. Przy tak ogromnym zadłużeniu wyrok sądowy był niestety nieunikniony. Miasto proponując kolejne mieszkanie socjalne weźmie oczywiście pod uwagę sytuację zdrowotną i życiową rodziny.”

Izabelę można wesprzeć dowolną kwotą, wpłacając pieniądze na stronie utworzonej dla Niej zbiórki:  https://zrzutka.pl/4gab7a
lub bezpośrednio na subkonto w Fundacji:
49 1090 2369 0000 0001 3637 9879
Fundacja Małgorzaty Dziury-Sztejnberg „Bliżej Siebie”
58-105 Świdnica,
ul. Ludwika Waryńskiego 85/2

/opr. red./

 • Gargamel

  A może wypadało napisać, z jakich to przyczyn pani nie przyjęła propozycji przeprowadzki, bo jest to zapewne bardzo istotne.

  • nmisiek

   A także z czego mają płacić czynsz w za nowy lokal i jak spłacą zaległy.

   • Cobra

    Proszę przeczytać jeszcze raz ze zrozumieniem – skoro kobiety mają orzeczoną eksmisję, to już nie spłacą tylko komornik zlicytuje mieszkanie i w ten sposób odzyska zaległy dług.

    • nmisiek

     Zlicytuje komunalne mieszkanie? Ach, jak ty czytasz ze zrozumieniem. Podziwiam.
     Sęk w tym, że nie będzie żadnej licytacji mieszkania komunalnego, a jedynie eksmisja z niego. Komunalne czyli miasta. A dług nadal pozostanie. Jeśli miasto go umorzy, a może to uczynić, to oznacza, że dało tej rodzinie 67 tysięcy. I niech nikt nie mówi, że nie dostały wsparcia.
     Otwarte pozostaje pytanie czy są w stanie płacić czynsz w za nowy lokal.

     • Cobra

      Sorry, pośpiech 🙂 Masz rację. Sądziłem, że to było mieszkanie prywatne.

  • Wiktor Lis

   abstrahując od powyższego Gargamelu zobacz również jak wygląda polityka obecnego rządu. Chodzi mi o sprawy aborcji, z którymi PiS walczy- bo przecież jakaś tam komórka jest ważniejsza od życia matki…. Można długo dywagować na ten temat ale nie o to mi chodzi. W jaki sposób zatem obecny rząd chce wspierać rodziny, w których urodziło się kalekie dziecko ??? Środki z zasiłków są niewspółmiernie niskie do kosztów leczenia, rehabilitacji, takie dziecko wymaga całodobowej opieki rodziców, więc ci albo jedno z nich nie może pracować- ma jakiś marny zasiłek opiekuńczy. Rząd obecnie chce kazać rodzić dzieci, które będą “warzywkami” ale potem- rodzicu- radź sobie sam… Kościół też ma w …odbycie… te sprawy…

   • Cobra

    Ta “jakaś tam komórka” za 9 m-cy staje się CZŁOWIEKIEM, takim samym jak każdy z nas, a potem dorasta. Każdy ma prawo do życia. A zabrakło Wam, Panowie, rozumku w waszych ciasnych głowach, że nawet zdrowy może za parę lat zostać kaleką?? I co wtedy – żeby nie był dla nikogo uciążliwością to skrócić mu męki zastrzykiem?? ŻENUJĄCY POZIOM WASZEJ DYSKUSJI – czy nie pomyśleliście, że ktoś nie do końca sprawny fizycznie, ale sprawny umysłowo, czytając takie wpisy, w których tylko chodzi o pieniądze (leczenie, rehabilitacja, opieka) może poczuć się z tym bardzo źle?… Że sprawicie tym komuś wielką przykrość?…Idźcie z tą polityką gdzieś indziej, na jakieś forum polityczne itd. a jak już komentujecie to na temat a nie wykorzystujecie ludzkie nieszczęście to przepychanki słowno – politycznej i światopoglądowej. To, że np. ktoś nie mówi, nie słyszy, nie rusza się itp. to jeszcze nie jest “warzywko” – bo jeśli nie jest w śpiączce to CZUJE, MYŚLI, SŁYSZY. Rozumiem, że faktycznie polski socjal kuleje w takich sytuacjach ale to naprawdę nie jest miejsce na debatę polityczną pod takim artykułem. Zero taktu i poszanowania czyjejś godności, panowie! Dziękuję za uwagę.

    • Wiktor Lis

     Gdybyś Cobro czytał ze zrozumieniem to zobaczyłbyś, że mój wpis KOMPLETNIE NIE odnosi się do sprawy tej Pani, której szczerze współczuję. Nie rozstrzygam TU kwestii światopoglądowych tudzież moralnych- choć tylko napomknę, że ta matka już żyje, chodzi, je, mówi, pracuje a ta komórka będzie to robić dopiero za 9 miesięcy- kto jest ważniejszy ??? Piszę jedynie o bydlackim podejściu rządzącej ekipy do takich ludzi, czyli pozostawieniu ich oraz ich rodzin samych sobie. Bo tacy ludzie, którzy urodzili się z ułomnościami i ich rodziny- nie miały na to kompletnie żadnego wpływu i mało jest majętnych ludzi, którzy potrafią pokryć koszty utrzymania, leczenia itp…. Za to państwo (czyli każdy płacący podatnik) utrzymuje bandę takich Ferdków Kiepskich, którzy w życiu nie zapłacili złotówki podatków a mają wymagania socjalne. Już nawet nie będę rozstrzygał kwestii ludzi płacących KRUS…

     • Cobra

      To skoro się nie odnosi do sprawy tej Pani, to PO CO taki komentarz się tu znalazł??… Jest nie NA TEMAT. Napisałem, że rozumiem fakt, iż nasze państwo niedomaga w takich sytuacjach. Wiem i zgadzam się, że menelstwo i żule siedzą na barkach podatników i pobierają zasiłki z MOPS-u , za które się alkoholizują, ale panie Wiktorze Lis – może by tak tą debatę przenieść na jakieś forum polityczne? Wszystkie komentarze są widoczne w internecie nawet na drugim końcu świata. A czytanie takich “przepychanek” i mieszanie do tego polityki, aborcji , PiS-u i czego tam jeszcze itp. może naprawdę zasmucić i upokorzyć taką niepełnosprawną osobę, która to przeczyta. Ja się nie kłócę ale nie wykorzystujcie takich artykułów /apeli do uprawiania polityki w iście sobiepańskim, szlacheckim stylu. CZYTAM ZE ZROZUMIENIEM, ale proszę też przeczytać ze zrozumieniem moje uwagi. I zgadzam się z Panem co do polskiego systemu opieki społecznej (a raczej – co do jego marności), ale nie toleruję i nie zgadzam się na robienie hucpy światopoglądowo-politycznej pod takim artykułem. Moja propozycja – zamiast polityki – przepychanek – wzajemnych kąśliwości itp. zamieśćmy w tych komentarzach jakieś propozycje konkretnej pomocy tej Pani. Moja propozycja nr. 1 – rozesłanie tej zbiórki po wszystkich firmach, znajomych, potencjalnych darczyńcach itp. Wierz mi, Panie Wiktorze Lis, że takimi komentarzami jak do tej pory NIE POMOŻEMY W NICZYM. Kończę z pokojowym nastawieniem i nadzieją, że zostałem dobrze zrozumiany. Pozdrawiam

     • Wiktor Lis

      Panie Cobra. Jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem stylu Pańskiej wypowiedzi. Zatem zakończmy tę polemikę. Również pozdrawiam.

     • Cobra

      Zgoda. Pozdrawiam

     • Szymon Michalski

      spamerze, jak się nie odnosi jak się odnosi ?

   • Violetta Ostrowska

    Dokładnie to samo myślę. W artykule nie pisze o ojcu dzieci i środkach na utrzymanie dzieci. Zasiłki socjalne na życie , koszty leczenia i opłaty nie wystarczają a my utrzymujemy z podatków calą rzesze niepracujących , bezużytecznych cwaniaków. Czasem organizuje się spontaniczną ,,akcję” pt. pomagamy bo w gazecie lub internecie napisali a na codzień masa rodzin zostaje bez środków do życia! Rodzić! Rodzić wszystkie komórki bez względu na wszystko i nie domagać się środków pomocowych. Obecna polityka PiS i biskupów w Pl.!

   • Szymon Michalski

    Czyli uważasz, że najlepiej by było gdyby pani Iza się nie narodziła ? Twój komentarz to chamstwo. Należy je usunąć.

 • Gargamel

  Szanowny Panie Wiktorze ! Mam dokładnie takie samo spojrzenie na te sprawy, ale gdy o tym kiedyś (vide sprawa sprzed kilku dni pomocy rodzinie, w której urodziły się trojaczki) napisałem, kierując rodzinę do lokalnych posłów PiS i Mai Godek, zostałem zhejtowany, bo jakoby sprowadziłem sprawę na tory polityczne. Takich mamy inteligentnych rodaków.

  • Wiktor Lis

   No widzisz Szanowny Panie Gargamelu 😉 Na świecie jest sporo “cwaniaczków- filozofów”, którzy dostrzegają te problemy, które tylko ich dotyczą. Nie myślą niestety szerzej- co jest dobre a co złe dla dobra wspólnego- efekt moja chata skraja… Filozofowie, kler i politycy PiS podnoszą swoje argumenty na ten temat i chcą założyć wszystkim kaganiec- masz zrobić tak i siak bo jak nie- to zostaniesz ukarany. Za to jak przydałoby się dać coś od siebie (mam na myśli realne wsparcie finansowe i socjalne w takich przypadkach a nie ochłap) – to już nie ma chętnych. Byle żul ma większe prawa w Polsce bo przynajmniej zrobią mu tomograf jak go karetka przywiezie, bo jak narobi długów i bank chce egzekwować- to przychodzi taka Jaworowicz i pyskuje albo odzywa się w TV Jacek,który maltretuje temat- i kto zły ???- wierzyciel oczywiście….. Każdy kryminalista żre o wiele lepszy pokarm niż jedzą pacjenci w szpitalach. Wracając do tematu- nikt mnie nie przekona, że nie mam racji bo bardzo blisko znam rodzinę, w której podczas ciąży matki- jeden z najbardziej znanych świdnickich ginekologów- zapewniał przez całą ciążę, że wszystko jest OK. Niestety wyszło po porodzie, że nie jest OK- w 21 wieku, rozumiesz ? Ogarnij teraz dziecko, z którym nie ma kontaktu…A poseł, rząd ??? Ma Cię w zadku. Ksiądz ? Jeszcze głębiej Cię ma.

 • Gargamel

  Znowu wpisy są pozbawione chronologii .Ale odpiszę krótko Cobrze. Mój kolega odpisałby jej krótko : jak ktoś głupi, to aż miło. Ale ja odpowiem bardziej kulturalnie, a mianowicie. Niby jesteś taka genialna, a ja bardzo mało inteligentny, jednakże prawda jest taka, że nie rozumiesz istoty stanowisk mojego i Wiktora Lisa, więc nie myśl, że podejmę z Tobą polemikę. Szkoda czasu na takową z inteligentnymi inaczej rodakami.

  • Cobra

   Gargamel – po pierwsze – nie jestem “Ona” tylko On. Cobra to tylko nick (na avatarze widać faceta, nie?). Po drugie – to Ty nie rozumiesz istoty mojego stanowiska, tzn. żeby nie robić hucpy politycznej wykorzystując do tego artykuły o chorych/ biednych itp. Odpisałem wyżej Wiktorowi Lisowi – przeczytaj. A po trzecie – inteligent po przeczytaniu takiego apelu/ artykułu napisałby komentarz z propozycją jakiejś pomocy, coś od siebie zaoferowałby itp. I to wtedy jest na temat. A nie polityczno – finansowo – arborcyjno – PiS-owsko – państwowa. Jak to u nas w Polsce.

 • Gargamel

  Cobro (jak się okazuje) męska. To w końcu jestem panem, któremu zabrakło rozumku w ciasnej głowie, czy też jednak inteligentem ? Zdecyduj się. Nadto zaś Pan Wiktor Lis wykazał Ci w sposób – zdaniem moim – oczywisty, że czytasz bez zrozumienia i w efekcie stawiasz wydumane zarzuty. I co, myślisz, że nie mam co innego do roboty, tylko tłumaczyć Ci oczywiste oczywistości ?

  • Cobra

   Sorry, ale…Raczej to pierwsze, niestety. Bo nie odróżniasz komentarzy na temat (propozycja pomocy, jakiś pomysł itp.) od komentarzy nie na temat (polityczne przepychanki, jak wyżej, które w dodatku budzą poczucie upokorzenia i przykrości u kogoś niepełnosprawnego, kto to przeczyta). Wiktor Lis jest pod pozytywnym wrażeniem stylu mojej odpowiedzi – i mnie zrozumiał. Zakończyliśmy grzecznościowo i z pozdrowieniami. A Ty nie. Jak masz coś innego do roboty, to po co tutaj siedzisz i wypisujesz?

 • Violetta Ostrowska

  Brat ma szczęście , kobiety niekoniecznie.