Gdzie parkować rowery?

    7

    O znikających ścieżkach rowerowych już pisaliśmy, ale wraz ze zmianą kodeksu drogowego rowerzyści stali się takimi samymi użytkownikami dróg jak kierowcy samochodów i wydawałoby się, że to będzie zachęta do zamiany czterech kółek na dwa. No tak, ale jazda na rowerze to jedno, a „parkowanie” to drugie. Gdzie w Świdnicy są bezpieczne miejsca?

    – Jeśli na rower, to tylko rekreacyjnie – nie ukrywa pani Jolanta, która zastaliśmy w centrum miasta. – Tutaj znalazłam się przypadkiem, na ogół wybieram trasy nad rzeką, przez parki i nad zalew. Mam damski rower miejski z szerokimi oponami i większość stojaków jest po prostu za ciasna.

    A ja zwyczajnie boję się zostawiać rower na tych stojakach – dodaje pan Adam. – Można przypiąć tylko koło, a to jakby zaproszenie dla złodzieja. Jeśli już, to wybieram słupy.

    W ocenie naszych rozmówców najlepsze są stojaki w Rynku. Masywne, stabilne, dające szansę na porządne przypięcie roweru. Jednak nawet w najbardziej pogodne dni nie są oblegane. Kompletnie niewykorzystane są nowe stojaki na ulicy Łukowej i przed katedrą. Te drugie mało stabilne, te pierwsze zbyt wąskie.

    Z naszych obserwacji wynika, że na cyklistach specjalnie nie zależy właścicielom kawiarni czy restauracji, a najlepiej dbają o nich supermarkety, choć nie wszystkie. Na otwartym w piątek placu św. Małgorzaty nie ma ani jednego stojaka.  – Problem leży nie tylko w ilości i jakości stojaków, ale także w braku informacji, gdzie są – mówi radny Rafał Ząbczyk. – Myślę, że przydałaby się mapa z zaznaczonymi miejscami, jednak moim zdaniem kwestia rowerów wymaga w Świdnicy całościowego rozwiązania.

    A może rower miejski? We Wrocławiu zakupiono 140 rowerów, które wypożycza się w kilkudziesięciu stacjach. –  Ten pomysł jest nam znany i działa z powodzeniem – oprócz Wrocławia – również w innych miastach, ale są to stolice dużych aglomeracji bądź kurorty – odpowiada zastępca prezydenta Waldemar Skórski. –  Kwestia projektu roweru miejskiego nie może być oderwana od całokształtu rozważań o transporcie. Musi być połączony z systemem ścieżek rowerowych, uprzywilejowania przejazdów itp. Jak widać firmy wdrażające projekt stawiają na większe aglomeracje, gdzie zapotrzebowanie jest zdecydowanie większe na taką usługę niż w przypadku mniejszych miejscowości. Projekt oceniłbym jako przyszłościowy, ale warto się nad nim zastanowić, co też czynimy. Obecnie pracujemy nad planem działania i dyskutujemy nad całością rowerowego rozwiązania. Za wcześnie jeszcze na przesądzenie jaka koncepcja wygra.

    A oto miejsca, w których na pewno są stojaki rowerowe:

    1.      Urząd Miejski w Świdnicy

    2.      Starostwo Powiatowe w Świdnicy

    3.      Supermarket Intermarche

    4.      Supermarket Stokrotka na ul. Wróblewskiego

    5.      Hala targowa Pod Platanem

    6.      Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski

    7.      Supermarket Biedronka na ul. Kozara-Słobódzkiego

    8.      NZOZ Eskulap Sp. z o.o. na ul. Zamenhofa

    9.      Sklep komputerowy WOLNET na ul. Zamenhofa

    10.  Drogeria na ul. Zamenhofa

    11. Plac Jana Pawła II

    12. Rynek

    13. ul. Łukowa

    14. Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Śląskiej

    asz

    [photospace]

    Poprzedni artykułParaliżu nie ma [VIDEO]
    Następny artykułNiebezpieczne gzymsy