Strona główna 0_Slider Zaułek Świętokrzyski: Będzie kara czy znów się dogadają?

Zaułek Świętokrzyski: Będzie kara czy znów się dogadają?

37

Teoretycznie do jutra firma Blackrock Properties ma czas na doprowadzenie inwestycji w Zaułku Świętokrzyskim w samym centrum Świdnicy do stanu zerowego. Inwestor za niewywiązanie się z umowy już w 2015 miał zapłacić milion złotych kary, ale dzięki decyzji prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej dostał dodatkowe 3,5 roku na zrealizowanie przynajmniej minimum prac. 

Nie zostało zrobione zupełnie nic, zdewastowany i kompletnie zaniedbany teren jak straszył, tak straszy. Znaczną część zajmuje parking, z którego firma czerpie zyski. Dla okolicznych mieszkańców stanowi on tylko dodatkowe utrapienie, bowiem samochody wzbijają z piaszczystej nawierzchni tumany kurzu. A jeszcze kilka lat temu prokurent Blackrock Properties, Paweł Skonieczny roztaczał wspaniałe wizje.

Przypomnijmy:

W 2007 roku, za 543 tys. złotych spółka kupiła 14 działek znajdujących się przy ulicy Różanej. Według planu zabudowa miała się składać z symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach ulicy budynków usługowo-mieszkalnych. Przedsiębiorca miał apetyt jednak na większą inwestycję i planował wybudować w tym miejscu galerię handlową. Doszło jednak do sporu z miastem w sprawie ceny dodatkowych działek, niezbędnych do budowy galerii. Po pewnym czasie obu stronom udało się dojść do porozumienia. Na mocy zawartej przed sądem ugody  wyznaczono  termin, do kiedy deweloper ma doprowadzić inwestycję do stanu „zerowego”. Oznaczało to wybudowanie podziemnego parkingu, którego strop zrównałby się z poziomem chodnika. Ustalono też kary za niedotrzymanie tego terminu – za pierwszy rok opóźnienia milion złotych, za każdy kolejny kwartał 250 tysięcy.

W Zaułku dalej nic się nie zmieniało. Pod groźbą nałożenia kary, w maju 2015 roku firma Blackrock Properties złożyła w Urzędzie Miejskim pismo wyjaśniające, dlaczego nie może wywiązać się z wcześniejszych zobowiązań. Urzędnicy uwierzyli w zapewnienia spółki i podpisali aneks do zawartej poprzednio umowy.

Spółka Blackrock Propertis Sp. z o. o. zobowiązała się do rozpoczęcia budowy i wykonania stanu zerowego w terminie sześciu lat oraz zakończenia budowy (uzyskania prawomocnego pozwolenia na użytkowanie) w terminie ośmiu lat i sześciu miesięcy licząc od dnia 7 czerwca 2012 roku. Nastąpiła więc prolongata terminu rozpoczęcia inwestycji o trzy lata. Wysokości naliczonych kar pozostały niezmienione – mówiła w lipcu 2015 roku Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Zgodnie z powyższym porozumieniem termin na doprowadzenie inwestycji do stanu zerowego mija 7 czerwca 2018 roku. – Nie bardzo widzę szans, by deweloper był w stanie ten stan „zerowy” do 7 czerwca wykonać. Będą sankcje wynikające z zapisów umowy – zapewnił podczas sesji Rady Miejskiej wiceprezydent Marek Suwalski. Jak mówił, w sumie kwota tych sankcji może wynieść około 3 mln złotych.

3 tygodnie temu Swidnica24.pl zadała pytania rzeczniczce magistratu:

Proszę o udzielenie informacji, czy Prezydent Świdnicy wyciągnie sankcje wobec spółki Blackrock Properties w związku z niewywiązaniem się z umowy zawartej z Gmina Miasto Świdnica ws. zagospodarowania terenu w Zaułku świętokrzyskim. Termin upływa 7 czerwca, nie zostały podjęte żadne prace. – Nie bardzo widzę szansę, by deweloper był w stanie ten stan „zerowy” do 7 czerwca wykonać. Będą sankcje wynikające z zapisów umowy – zapewnił podczas sesji Rady Miejskiej 27 kwietnia 2018 roku wiceprezydent Marek Suwalski. Czy być może Miasto zamierza zawrzeć kolejny aneks? Na jakim etapie jest ta sprawa? Czy spółka zwracała się o przedłużenie terminu lub proponowała inne rozwiązanie?

W odpowiedzi stwierdzono, że stanowisko miasta zostanie przedstawione 7 czerwca. Dlaczego właśnie tego dnia, rzeczniczka nie wyjaśniła.

Prokurent firmy Paweł Skonieczny nie odpowiedział na nasze kilkakrotne prośby o rozmowę.

opr. asz
fot. Michał Nadolski

 

 • As wino

  Niestety inwestor nie bedzie w stanie ukończyć poziomu 0.00 bo jutro będzie miał zakaz wjazdu na Różaną..

  • Violetta Ostrowska

   Desantem!

 • Lucjan

  Wy chyba nie jestescie az tak naiwni myslac, ze Irlandczyki wpompuja miliony Euro w inwestycje w wymierajacym miescie. No prosze was…….

  • As wino

   Dokładnie więc powinni zlicytować to co jest we władaniu Prokurenta bez względu na to jak nazywają się firmy satelity… Miasto by zyskało i grunty i urzędnicy renomę. Ale niestety nic nie da sie zrobić, tylko do wysokości spółki

  • Violetta Ostrowska

   Coś w tym jest ! Może kapliczka dla seniorów by im się lepiej sprzedała ???

   • Lucjan

    Mysle, ze silownia albo plac zabaw. To teraz u was takie modne.

    • Nie usuwajcie konta!

     A u Was modne są bunkry nuklearne pod domem. Wot, oświeceni 😀

    • Violetta Ostrowska

     Niestety młodych ubywa! Mieszkańcy płaczą że nie mają parkingów. Może podziemny piętrowy a na zewnątrz : przedszkole , żłobek , plac zabaw , siłownia , trochę zieleni , dom seniora , kapliczka , krzyżyk , kilka przebrzmiałych kiczowatych pomniczków do wywalenia w niedalekiej przyszłości i drugie wrota żeby przeciąg przewietrzył to miasto.

 • Violetta Ostrowska

  Średnia cena za działkę w ścisłym centrum faktycznie była atrakcyjna . Szkoda tylko że podpisali umowę z deweloperem NIC nie budującym! Teraz mamy urokliwe pobojowisko i tumany kurzu ! Czas zakończyć tą demolką miasta i wyciągnąć sankcje. Następne niewypały naszych byłych włodarzy czekają w kolejce na ,,posprzątanie”.

  • BA

   Napisała pani cokolwiek, aby tylko dokopać i dokuczyć. Nie bronię dewelopera, ale prostuję krzywdzące oskarżenie jakoby nic nie wybudowali. Owszem najładniejsze inwestycje w mieście, a mianowicie osiedle Świerkowe, Modrzewiowe, bloki w okolicy Parku Centralnego. Poza tym umowa była przez poprzedników bardzo dobrze skonstruowana, bo mówiła o milionowym odszkodowaniu. Przychylono się na prośbę dewelopera o prolongacie i to samo zrobiła BMS, bo patrząc na pozostałe inwestycje można było przypuszczać o dobrym zakończeniu. I jakież to niewypały byłych włodarzy czekają na posprzątanie? Oskarżenia umie pani rzucać, to proszę konkrety.

   • Violetta Ostrowska

    Konkret : NIC TAM NIE WYBUDOWALI !
    Fakt : TEREN SZPECI ŚCISŁE CENTRUM MIASTA !
    Dowód : Brak jakichkolwiek dowodów ze cokolwiek tam wybudowali !
    Dla pewności proszę tam się przejść rano , może coś stanęło !
    Ja niestety nie mogę : jestem poza….granicami !
    Jak wrócę to może sprawdzę np. gdzie ten świdnicki aquapark bbbrodzi ?

    • JAcenty

     No i widzisz, wystarczy napisać COKOLWIEK a już to COKOLWIEK kopie i dokucza poprzedniej ekipie (oby rządziła wiecznie). Wynika z tego, że wszystkie wpisy zawierające COKOLWIEK są solą w oku pana Posła and company.

     • Perun

      Niebawem Reduta Dobrego Imienia zacznie ciągać po sądach wszystkich, co napisali cokolwiek nie po nosie pana posła :)).

     • Violetta Ostrowska

      Ha , ha , ha… Sądy też tutejsze ! Nie wiem czy COKOLWIEK powiemy w obronie własnego poglądu na tematy publiczne !

     • BA

      Nie Jacenty, nie wszystkie, tylko te co zakłamują rzeczywistość i to na jaką skalę! Na takie właśnie reaguję. I wpis pani V był dokładnie taki.

     • Violetta Ostrowska

      ,,Trony” były wygodniejsze od taborecików ? Nikt mnie nie zmusi żeby mi się podobało coś czego nie ma . Na dodatek upieram się że jestem wolna i sama decyduję co mi odpowiada a co nie ! Nie ,, posły” pracują na moje utrzymanie ale ja na ich! Mam swoje zdanie i niekoniecznie ktoś musi mi swoje narzucać.

     • daro

      Ale to “posły” mówią co jest dla Ciebie lepsze czy Ci się to podoba , czy nie , niezauważyłaś ?

    • BA

     W zacietrzewieniu odpowiada pani na pytanie, którego nie zadałam. Moje pytanie odnosiło się do zdania “Następne niewypały naszych byłych włodarzy czekają w kolejce na ,,posprzątanie”. Więc jakie to niewypały?

     • Violetta Ostrowska

      Jeśli koniecznie chce pan mnie oświecić swoją wiedzą o sukcesach to proszę sprostować :
      Bardzo mnie interesuje sprawa budowy Hospicjum bez własnych udziałów za SPADEK żyjącego kolegi . Grunt oddany , fundusze miejskie poszły , faktury nie dotarły a wykonawcy czekają na zapłatę. Do tego okoliczni mieszkańcy narzekają że wszystko to niszczeje i przykro im patrzeć. Jeśli w zacietrzewieniu jest pan tak mocny że wszystko się da przepchnąć bezkrytycznie to niech mnie pan oświeci tą propagandą sukcesu i odpowie na np. to pytanie : CZY ZA ŻYCIA DARCZYŃCY REALIZUJE SIĘ PLANY FINANSOWE ZA SPADEK PO NIM , CZY PO ŚMIERCI ??? Może żeby te plany obdarowany zrealizował to darczyńca powinien szybko się pożegnać z tym światem , a tu mi logika podpowiada że cyt.,,rychła śmierć” nie nastąpiła i się ociągał ?! Na dodatek poprzednia ekipa wyraziła na wszystko zgodę i przewodnicząca rady MIASTA dostała grunt i dotację miasta dla hispicjum którym JEST PREZESEM. Pana zdaniem czym to pachnie ?

     • BA

      Myślę, że pani Gadzińska wyczerpująco mogłaby pani odpowiedzieć na nurtujące panią pytania. To co pani wypisuje pachnie mi jakąś obsesją spisku, którego nie było i nie ma. Projekt hospicjum był zgłoszony do budżetu obywatelskiego przez świdniczan i przegłosowany przez mieszkańców miasta.

     • Violetta Ostrowska

      …miejsca rekreacyjne dla mieszkańców…ruina !

   • Swidniczanin

    A co tu przytaczać? Było wiele razy przytaczane. Wszystko można znaleźć, są artykuły a internet nie zapomina. Są komentarze, ludzie obiecali że nie zagłosują i słowa dotrzymali. Było dużo czasu – całe 12 lat czyli 3 kadencje, jak do trzech razy sztuka bo nie da się wszystkiego zrobić od razu. Jakby było super, byłaby i czwarta ale nic z tego nie wyszło. Czas się z tym pogodzić i tyle. Teraz dzieje się znacznie więcej i na plus, więc mnie Pani nie przekona.

    • Mareczek

     Dzieje się, dzieje, miasto finansuje inwestycje prywatnych inwestorów ale tylko wybranych.

     • Violetta Ostrowska

      Czyli nic nowego ! Sami swoi ? Już sporo latek sponsorujemy ,,niemiejskie” interesy!

    • BA

     Co było przytaczane prócz kłamstw, które łatwo zweryfikować? Właśnie, internet nie zapomina. Proszę zadać sobie ten trud i wypisać parę przykładów. No będzie z tym problem i będzie jak zawsze dużo słów i zero PRAWDZIWYCH argumentów. Najważniejsze jest oszkalować i zniszczyć – to metoda komuszków.

     • Violetta Ostrowska

      Czy robił pan badania? Zdaje się że ma pan poważny problem z akceptacją rzeczywistości i wysokie mniemanie o sobie. To by wyjaśniało dlaczego czuje się pan szkalowany i niszczony a nieprzychylnych opinii nie może zaakceptować ! Ave, cezar!

     • BA

      Nie jestem panem, to po pierwsze, a po drugie jeśli poczyta sobie pani moje wpisy, to są one wyłącznie odpowiedzią na kłamstwa. Uważam, że świdniczanie mają prawo do prawdy.

     • Ludzik

      Porządni tak, ale kłamcy i cwaniaki nie…

     • Ludzik

      Moim zdaniem to nie wie pani kogo pani broni. Byłem klientem tego dewelopera i zapraszam aby pani przeszła się po jego zrealizowanych inwestycjach, przepraszam, prawie zrealizowanych inwestycjach, i dowiedziała się pani co myślą mieszkańcy na jego temat.

 • Natalia

  Ta niemoc zastanawia w calej laskawosci dla inwestora .

 • Mareczek

  A ja się pytam kto i dlaczego zgodził się na aneks? Dlaczego do tej pory miasto nie uzyskało żadnej wpłaty? I dlaczego mowa jest o 1 milionie jak inwestor wisi zgodnie z tekstem blisko 3 miliony?

 • Slyd

  Czytając komentarze widać, ze idą wybory. Z 3,5 letniego snu wybudzają się komentatorzy z prawa i lewa.

  • Jan

   Że się tak zapytam Ty nie widzisz w tym nic dziwnego że miasto nie chciało trzy lata temu 1 miliona, a teraz nie spieszy się po 3 bańki? Pomijam to ze od kilku lat mamy w centrum dziurę, rozpadającą się drogę i prowizoryczny parking swego czasu na terenie budowy.

   • Slyd

    Dziwne to jest, że ktokolwiek wierzył w powstanie galerii w tym miejscu. Firma kupiła plac i od razu zaczęły się “ALE”. Ale za mało miejsca, ale przepłaciliśmy, ale jeszcze rok, ale jest za zimno itp. Jeśli inwestor chciałby coś w tym miejscu postawić to postawiłby w rok może dwa i zbierał pieniądze z czynszów. Dla mnie powinno się pogonić go już po roku. Miasto dało się wykiwać i nie ma pomysłu co z tym dalej zrobić, a inwestor śmieje się w twarz.

    Natomiast mój poprzedni komentarz dot. tych, którzy po 3, roku wyleźli ze swoich gawr i szykują się na październik, pisząc hejty z lewa na prawo i z prawa na lewo.
    Art. o żulach, o Bolko II, o skwerku przy Konopnickiej, o kinie Gdynia itd. itp. wszędzie politykowanie. Jakoś miesiąc wstecz tego nie było – no i za 4 m-ce znów nie będzie.

    • Jan

     Ja myślę ze nikt nikogo nie wykiwał. Tak miało być i już.

     • Violetta Ostrowska

      A i owszem ! Nas – mieszkańców !

   • Violetta Ostrowska

    To się zgadza. Mieszkańcy piszą że coś zrobione – krytyka . Czytamy o planach – krytyka. Coś poszło z poślizgiem – krytyka! Coś w mieście się dzieje – krytyka. Tylko na ,,wyczyny”poprzedników złego słowa nie można napisać bo zaraz nas od komuchów i kłamczuchów zwymyślają . Piszemy że nie podoba nam się to czego -NIE MA , aleee …muszą nam się podobać niezrealizowane plany. Piszemy że finanse poszły w bok – szukają przewałow u obecnych. Hipokryzja i zakłamanie w celu osiągnięcia korzyści