Strona główna 0_Slider Zaułek Świętokrzyski: wiceprezydent zapowiada sankcje

Zaułek Świętokrzyski: wiceprezydent zapowiada sankcje

15

Latami obiecywano, że powstanie w tym miejscu galeria handlowa i biura. Z tych planów nic nie wyszło, a Zaułek Świętokrzyski stał się jedną z najbardziej wstydliwych części świdnickiej starówki. Władającemu terenem deweloperowi dano czas do 7 czerwca na wykonanie pierwszego etapu inwestycji. Na to się jednak nie zanosi, dlatego miasto zapowiada nałożenie na niego milionowej kary.

Od 20 lat jest taki czyrak blisko centrum miasta, ruina, miejsce wstydliwe dla nas wszystkich – mówił podczas piątkowej sesji Rady Miasta radny Mariusz Barcicki, dosadnie opisując teren między ulicą Różaną a Zaułkiem Świętokrzyskim. Obecnie istnieje tam jedynie prowizoryczny parking. – Mimo podpisanych umów nic się tam nie dzieje, oprócz pobierania opłat parkingowych – wtórował mu Józef Daleszyński.

Jeszcze w lutym 2018 roku, Paweł Skonieczny, prokurent spółki Blackrock Properties, deklarował, że na wiosnę ruszą prace związane z budową obiektu na terenie, którego właścicielem jest spółka. Przypomnijmy, w 2007 roku, za 543 tys. złotych spółka kupiła 14 działek znajdujących się przy ulicy Różanej.

Według planu zabudowa miała się składać z symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach ulicy budynków usługowo-mieszkalnych. Przedsiębiorca miał apetyt jednak na większą inwestycję i planował wybudować w tym miejscu galerię handlową. Doszło jednak do sporu z miastem w sprawie ceny dodatkowych działek, niezbędnych do budowy galerii. Po pewnym czasie obu stronom udało się dojść do porozumienia. Przy okazji wyznaczono  termin, do kiedy deweloper ma doprowadzić inwestycję do stanu „zerowego” – czyli budowę podziemnego parkingu, którego strop zrównałby się z poziomem chodnika. Ustalono też kary za niedotrzymanie tego terminu – za pierwszy rok opóźnienia milion złotych, za każdy kolejny kwartał 250 tysięcy.

W Zaułku dalej nic się nie zmieniało. Pod groźbą nałożenia kary, w maju 2015 roku firma Blackrock Properties złożyła w Urzędzie Miejskim pismo wyjaśniające, dlaczego nie może wywiązać się z wcześniejszych zobowiązań. Urzędnicy uwierzyli w zapewnienia spółki i podpisali aneks do zawartej poprzednio umowy.

Spółka Blackrock Propertis Sp. z o. o. zobowiązała się do rozpoczęcia budowy i wykonania stanu zerowego w terminie sześciu lat oraz zakończenia budowy (uzyskania prawomocnego pozwolenia na użytkowanie) w terminie ośmiu lat i sześciu miesięcy licząc od dnia 7 czerwca 2012 roku. Nastąpiła więc prolongata terminu rozpoczęcia inwestycji o trzy lata. Wysokości naliczonych kar pozostały niezmienione – mówiła w lipcu 2015 roku Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Zgodnie z powyższym porozumieniem termin na doprowadzenie inwestycji do stanu zerowego mija 7 czerwca 2018 roku. – Nie bardzo widzę szans, by deweloper był w stanie ten stan “zerowy” do 7 czerwca wykonać. Będą sankcje wynikające z zapisów umowy – zapewnił w piątek wiceprezydent Marek Suwalski. Jak mówił, w sumie kwota tych sankcji może wynieść około 3 mln złotych.

/mn/

 • Swidniczanin

  Już dawno należało to zrobić i się nie certolić.

 • sąsiad z przeciwka

  pewnie gówno mu zrobią, gościu nie jest głupi i zapewne ma jakiegoś asa w rękawie.
  Po za tym przecież budowa jest ponoć rozpoczęta…

  • Michał Myszkiewicz

   Zrobią zrobią- teraz deweloper musi sprzedać więcej chatek na – kare…XDLMc

   • sąsiad z przeciwka

    chatek to ma do opchnięcia sporo tylko czy zdąży wybudować.. a firma dlaczego ma zapłacić, upadłość i do wysokości zapłaci

    • As wino

     a co Wy wiecie. Blackrock ma zaułek a dom na Pszennie kupuwołem od innej firmy. Więc chyba zwiazek jednego z drugmi raczej bardzo słaby

     • Violetta Ostrowska

      Zdaje się że przetarg wygrała firma , która jeszcze niczego nie wybudowała !

     • As wino

      Jaki przetarg, na co? Jeśli chodzi o Blackrock to przecież wybudowała na Świerkowej i jeszcze gdzies tam…

 • Stanislaw Kotelko

  Faktycznie to, co dzieje się w tym rejonie, to skandal. Przede wszystkim lokalizacja w tym miejscu dużego obiektu handlowego to całkowite nieporozumienie. Fatalny dojazd, ciasnota….Miasto powinno było domagać się realizacji poprzedniej koncepcji – zabudowy mieszkaniowej dostosowanej stylowo do staromiejskiego otoczenia…

  • Black

   Mieszkanie w takiej okolicy blisko więzienia to nie jest zachęcające, podobnie na budowanie czegokolwiek.

 • Black

  Ja to się dziwie, że w ogóle ktoś teren kupił, zaraz przy samym więzieniu to nie jest dobra lokalizacja.

 • Darek

  Strzelnice tam zrobić państwową

 • henryk

  To jest idealne miejsce na wielopoziomowy parking,których w centrum miasta bardzo brakuje.

  • Czytelnik

   Dokładnie to samo chciałem napisać .

  • nmisiek

   Tylko kto z niego będzie korzystał. Na Galerii wybudowano parking i co? Pustawy. A pod Galerią samochód na samochodzie. To samo byłoby i na Różanej. W godzinach rannych trochę aut, a w potem pustki. I za co to utrzymać?
   Zresztą, Polak swoje cacuszko musi mieć na widoku. I po części ma rację, bo co zasłonięte to okradzione albo zniszczone.

 • GlosGlos

  Za darmo nie chce tego miejsca przy skazańcach i odwiedzających z nieciekawych środowisk…