Strona główna 0_Slider Ukarani za zniszczenie ukraińskiej flagi

Ukarani za zniszczenie ukraińskiej flagi

7

Mają oddać równowartość zniszczonej flagi i zapłacić grzywnę. Sąd Rejonowy ukarał troje młodych mieszkańców Świdnicy, wyrok jest prawomocny.

10 września 2017 roku o godz. 5.55 operator miejskiego monitoringu zauważył dwójkę młodych ludzi, którzy próbowali zdjąć drzewiec z flagą ukraińską, znajdujący się na fasadzie Izby Sudeckiej w Rynku. – Na ramiona mężczyzny wdrapała się kobieta i ściągnęła drzewiec z flagą. Następnie grupa młodych osób udała się z flagą na ul. Franciszkańską, gdzie dwie osoby zdarły flagę z drzewca i dopuściły się zdeptania symbolu narodowego Ukrainy – opisuje sytuację Jacek Budziszewski ze świdnickiej Straży Miejskiej. Wezwani na miejsce strażnicy ujęli 20-letnią kobietę i 25-letniego mężczyznę.

W sumie do sprawy zostały zatrzymane trzy osoby. Sąd Rejonowy uznał, że 20-letnia Katarzyna S., 21-letnia Marta W. i 26-letni Andrzej B. dopuścili się wykroczenia. Za zniszczenie flagi wszyscy muszą solidarnie zapłacić właścicielowi, firmie pośrednictwa pracy, 150 złotych, a ponadto na każdą z tych osób została nałożona grzywna w wysokości 300 złotych.

Początkowo policja zastanawiała się, czy młodzi ludzie nie popełnili przestępstwa, polegającego na znieważeniu symbolu narodowego, za co grozi kara pozbawienia wolnosci do roku. – o zasięgnięciu opinii uznaliśmy, że czyn nie wyczerpał artykułu 137 kk – wyjaśnia Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

/asz/

 • Wiktor Lis

  No i dobrze- w zupełności wystarczająca kara. Ale ich zachowanie co najmniej nieładne i nie na miejscu…

 • Violetta Ostrowska

  Naiwnie zapytam : co robi na Świdnickim Rynku flaga innego Państwa?
  Polskie , Świdnickie symbole jak najbardziej ! Patriotyzm w takich symbolach jest oczywisty . Chętnie bym widziała pozostałości po zamku Bolka Świdnickiego odkryte i oszklone – tylko tyle zostało po wcześniejszej Polskości na tych ziemiach.
  Europejskie – też rozumiem – bo Polska jest w Europie i jak dotąd nikt tego nie zmienił na mapach. Przed wojną Polskie wisiały tam gdzie teraz jest Ukraina . Nasi przodkowie musieli je przenieść na inne miejsce . A z jakiej przyczyny Ukraińska powiewa w Polskiej Świdnicy ? Czy zaszły jakieś zmiany o których nie wiem?

  • Nie usuwajcie konta!

   Dokładnie, polskiej flagi nie można sobie wywiesić ot tak, a ukraińską można? No nieładnie się zachowali, ale to jak dla mnie głupia poprawność polityczna nakazała ich skazanie. W życiu ten kawałek materiału i kij nie kosztowały 150,- Kiedy sąsiadce łobuz wybił szybę w aucie za 300,-, to usłyszała od policjantów, że niska szkodliwość czynu. Pośrednik zrobił sobie z symbolu narodowego baner reklamowy i to on powinien zapłacić grzywnę.

  • Wiktor Lis

   To ja Pani zadam inne pytanie. Co robią flagi dziesiątek innych niż Ukraina państw wiszące na przykład w Warszawie przy ambasadach, konsulatach czy też organizacjach niepublicznych innego typu albo we Wrocławiu na Podwalu przy konsulacie Niemiec ???? Gdyby Pani miała okazję pojechać do Chicago to zobaczyłaby Pani setki polskich flag- na budynkach publicznych ale i nad szyldami prywatnych firm- widziałem je na własne oczy. Tak po prostu jest i nie ma co tu wplatać niepotrzebnej retoryki narodowościowej.

   • YES

    a od kiedy Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy robi za ambasadę lub konsulat ? 🙂

   • red

    w chicago wiszą ok….nad polskim sklepem z polską kiełbasą i włoskie nad pizzerią………..ale jakoś nie wyobrażam sobie w rynku w monachium na ratuszu polską flagę

 • Pytam_nie_bladze

  Oczywistym jest fakt, że zachowanie tych osób nie wyczerpało znamion art. 137 kk, bo znajduje się on w rozdziale przestępstw przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.