Strona główna 0_Slider Opłaty w strefie parkowania. Przepisy sobie, władze miasta sobie

Opłaty w strefie parkowania. Przepisy sobie, władze miasta sobie

26

Znalazłem za wycieraczką ciekawą karteczkę, która świadczy o wyłudzaniu. Przypominają o obowiązku płacenia za postój, chociaż pobór opłat w tym miejscu jest niedozwolony – alarmuje czytelnik Swidnica24.pl. Naczelny Sąd Administracyjny we wrześniu 2017 roku rozstrzygnął, że pobieranie opłat w Strefie Płatnego Parkowania, jeśli nie ma wyznaczonego liniami miejsca postojowego,  jest niedozwolone.

Wczoraj za wycieraczkami swoich samochodów kierowcy na ul. Grodzkiej zastali kartki z przypomnieniem o obowiązku wnoszenia opłat w Strefie Płatnego Parkowania. Grodzka jest jedną z 37 ulic w strefie, na której nie ma wyznaczonych miejsc postojowych.  Biuro strefy przywołuje ustawę o drogach publicznych i uchwałę Rady Miejskiej. Apel jest jednak kuriozalny, bowiem gdyby kierowca rzeczywiście złamał przepisy, pracownik biura miałby podstawę do wystawienia wezwania do zapłaty. – O łamaniu przepisów ze strony kierowców nie ma mowy! – mówi Henryk Kosiorowski, świdniczanin, który od lat domaga się respektowania prawa przy pobieraniu opłat. –  Wkładanie takich powiadomień niezgodnych ze stanem faktycznym i prawnym za wycieraczki samochodów użytkownikom dróg, którzy zgodnie z prawem nie opłacili za postój w miejscach niewyznaczonych jest zastraszaniem, wprowadzaniem w błąd oraz próbą oszustwa a także działaniem na szkodę interesu publicznego. “Zgodnie z art.13 b ust.1 w związku z art.13 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz.1440, z póżn.zm.) opłatę za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania pobiera się od korzystającego z drogi publicznej wyłącznie za postój w odpowiednio wyznaczonym do tego miejscu.” – to sentencja Uchwały NSA w składzie 7 sędziów z 09.10.2017 r. Sygn.akt II GPS 2/17.Uchwała ta jest bezwzględnie obowiązująca dla sądów a pośrednio obowiązująca dla administracji publicznej. Kto tego nie rozumie jest na pewno osobą niekompetentną albo idiotą. Jutro wniosę zawiadomienie do Prokuratury i proszę o to także tych wszystkich, którzy takie przypomnienia znaleźli za wycieraczkami swoich pojazdów – zapowiedział na portalu społecznościowym.

O problemach ze Strefą Płatnego Parkowania pisaliśmy szczegółowo tu: Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, gdzie można pobierać opłaty za parkowanie w SPP

Wspomniane rozstrzygnięcie NSA opiera się o ustawę o drogach publicznych, do której w 2013 roku zostało wydane szczegółowe rozporządzenie określające, co to znaczy “wyznaczone miejsce postojowe”. Najprościej mówić – nie wystarczy znak pionowy, konieczne są namalowane na jezdni linie poziome. Dodatkowo zgodnie z kolejną nowelizacją rozporządzenia, z 2015 roku, od stycznia tego roku szerokość miejsca postojowego powinna mieć 2,5 metra, a nie jak dotychczas 2,30. Gminy miały 2,5 roku na zrealizowanie zmian. – To kolejny przepis zignorowany przez władze Świdnicy – mówi Henryk Kosiorowski.

Po wydaniu rozstrzygnięcia NSA nigdzie nie została podana do publicznej wiadomości informacja o zawieszeniu pobierania opłat w świdnickiej strefie. 12 października rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska na pytania portalu Swidnica24.pl odpowiedziała: Czekamy na rozstrzygnięcia Ministerstwa Rozwoju, które pracuje nad nowelizacją ustawy o drogach publicznych. Zmienić ma ona obowiązujące przepisy dotyczące oznakowania miejsc parkingowych w Strefach Płatnego Parkowania. Do tego czasu nie będą egzekwowane opłaty za parkowanie w SPP w miejscach, w których nie ma oznakowania poziomego. 

Do dzisiaj żadna nowelizacja ustawy o drogach publicznych nie została wprowadzona.

Dlaczego powiadomienia zostały zamieszczone – o to zapytaliśmy rzecznika prasowego UM, prezydent Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską, jej zastępcę Marka Suwalskiego oraz kierownika Biura Strefy Płatnego Parkowania. Czekamy na odpowiedź.

/asz/

 • sprawiedliwy

  Nie ma o co pytać , zawiadomienie prokuratury o pepełnieniu przestępstwa , jak kilku pseudo urzędników dostanie wyroczek i zakaz piastowania stanowiska ,to pozostali nie będą propagować zastraszania.

  • Harrison Jones

   Przepisy sa tak nieprecyzyjne ze nikt nikomu nic nie zrobi. Strefa funkcjonowac musi bo sie w centrum zaparkowac nie da. A pan Henryk jak zwykle burze w szkalce wody robi.

   • Nie usuwajcie konta!

    Wyrok NSA jest bardzo precyzyjny. Pozwól urzędasom robić się w ciula z parkowaniem, a jutro zrobią pozwolą sobie na orżnięcie Cię w sprawach ważniejszych. Sami się proszą, żeby im patrzeć na łapska.
    PS. Pod urzędem miasta też zaparkować się nie da, to może tam również zróbmy strefę? Proponuję wariant: klienci do pół godziny bezpłatnie, pracownicy zakaz wjazdu.

   • Janusz B.

    Zgadzam się że Heniu jak zwykle z nudów raczy nas tymi wszystkimi dywagacjami parkingowymi. W innych miastach tez są strefy płatnego parkowania i to jeszcze bardziej kuriozalne rozwiązania i jakos ludzie to akceptują bo aut jest za dużo żeby normalnie parkować i by każdy miał miejsce. Heniu chyba nie do końca to rozumie. Ps jak czytam komentarze tutaj to płacze ze śmiechu bo łatwo się połapać kto co pisze i dlaczego. Ps pan Heniu wiele lat tez pracował w UM za pieniądze publiczne!!!!!!!! Zakodujcie to sobie!!!!!!!

    • JAcenty

     Czyli jednak mieszkańcy Świdnicy są inni niż ‘inne miasta’ i ‘jakoś to nie akceptują’. Nie zgadzam się na robienie mnie w konia tylko dlatego, że w innych miastach jakoś to akceptują. Płacz sobie dalej, tylko zasugeruj swojemu pożal się Boże szefowi aby zmienił kancelarię prawną obsługującą miasto.

    • sprawiedliwy

     No to p.Januszu na kolanka i “łaskę ” robić urzędnikom – przeciez są i tacy ,więc dlaczego Pan ma być inny.

  • Janusz B.

   A pan henryk co tydzień będzie wszystkich raczył swoimi wypocinami? Czy po tylu jego desperackich próbach żałosnych zaistnienia kogoś to wszystko jeszcze ekscytuje? Widać że facet się nudzi i nie ma nic lepszego do roboty ale te jego wywody są już tylko NUDNE

   • JAcenty

    Przecież tu nie ma żadnej wypowiedzi ‘pana henryka’. Jest za to artykuł jak miasto robi w ciula mieszkańców. Szefostwo kazało Ci tu się wykazać?

    • henryk

     Teraz już jest.

   • sprawiedliwy

    Dzięki takim jak p.Henryk można czuć się bezpiecznie , bo jak można wytłumaczyć łamanie prawa przez urzędników w państwie niby prawa . Dziś nielegalnie pobiorą opłatę za parkowanie , jutro zabiorą samochód bo był srebrny (a dziś zabieramy srebrne) ,pojutrze 10zł z konta na choinkę dla urzędnika itd .Na rzecz takiego człowieka powinno powstać stowarzyszenie poparcia ,no ale skoro ktoś chce naa kolanach przed urzędnikami ,to p.Henryk nikomu nie broni.

   • wo

    Dlaczego w naszym kraju zawsze znajdzie się jakiś hejter taki jak Ty, który palcem nie kiwnie a będzie psy wieszal na kimś kto się lekko wychyli w szeregu? Chcesz wydawać swoje cebuliony za frajer? Bo ja nie. Gość tępi absurdy biurokracji i niechlujstwa aparatu państwowego rodem z filmów Bareji w imieniu tych, którzy nie mają czasu żeby wziąć pewne sprawy w swoje zapracowane łapska lub mają cykora żeby się tym zająć. A władzy jakiejkolwiek trzeba na ich łapska regularnie spoglądać. I chwała p. Henrykowi za to.

   • henryk

    Żałosny i tępy urzędniczyno! Myślisz,że jak zmieniasz nicki to nikt nie wie kim jesteś?Czy robisz w urzędzie za trolla,bo już nic innego nie potrafisz?Może próbujesz odrobić zabraną premię?Dziwię się że pani Prezydent jeszcze z hukiem Cię z urzędu nie wyrzuciła.Może dlatego,że sama nie ma wiedzy i kompetencji i wysługujesz się jako troll.Ja w przeciwieństwie do Ciebie stoję w obronie zawsze słusznego interesu publicznego i za własne pieniądze a ty pasożycie żyjesz miedzy innymi za moje,bo opłacany jesteś z publicznych pieniędzy i szkodzisz mieszkańcom swoim nieuctwem i niekompetencją.

 • Nie usuwajcie konta!

  Dzwonkowskiej nie pytajcie, bo kobiecina żyje na innym poziomie abstrakcji. Tu się musi przewijać nazwisko Słaniewskiej i Suwalskiego, bo tylko oni odpowiadają za te wyłudzenia. Zgłoszenie do prokuratury uważam za jak najbardziej zasadne.

 • GlosGlos

  Biedne miasto musimy się czymś ratować (…)

 • Obserwator

  Tak jak obywatel, to i władza każdego szczebla jest zobowiązana przestrzegać przepisów, nawet jeśli są absurdalne. Magistrat strzela sobie w kolano takimi poczynaniami.

 • Domino

  Na jednej z tych teoretycznie darmowych ulic, parkujemy do 15 stycznia za darmo, bo tak nam powiedział pan kontroler. I faktycznie, nie chodzą, nie sprawdzają, Ale,żeby nie było za różowo, to parkomatów nie wyłączono, więc, jak ktoś nie wie,że za darmo, to płaci.

  • Nie usuwajcie konta!

   Otóż to! Albo naciągają turystów, albo miejscowych, bo przecież na sztab pracowników strefy trzeba zarobić. Zamiast tych śmiesznych świstków za szyby, powinni naklejać informację na parkomatach, że opłaty są dobrowolne.

 • antek

  Hmmm. A skąd wiadomo że owa ulotka została wydrukowana przez SM lub inną miejską instytucję? Przy dzisiejszych możliwościach technicznych mógł ją stworzyć prawie każdy. Nawet małolat “tak dla jaj” lub np. ktoś wrogi obecnym władzom

  • henryk

   A jaki miałby mieć w tym interes.Myślę,że prokuratura sprawdzi monitoring i okaże się kto wkładał.Są też świadkowie.

 • Dan Majer

  Pamiętam ,że strefa płatnego parkowania była totalnie krytykowana przed wyborami ,przez przedstawicieli dzisiaj rządzących władz miasta jako “wynalazek” ekipy Prezydenta Murdzka z deklaracjami o jej likwidacji!!!,jak jest na dzień dzisiejszy w tym temacie widzimy.Szczyt hipokryzji!

 • Maciej Miłosz

  Heniek przestań zasmiecać ludziom auta. Zajmij się swoim życiem a innym go nie uprzykrzaj.

  • henryk

   Czego się znowu nabakałeś? Zaśmiecają urzędnicy.

   • Maciej Miłosz

    Wsadziłeś komuś ulotkę za wycieraczkę czy nie?

  • Młody

   Maciuś jak zwykle od czapy.

 • KrissKross

  Skoro władze w tym mieście nie respektują wyroku NSA to albo czują plecy kogoś starszego i mocniejszego albo mentalnie wyrastają ze wsi pod Stanisławowem. Ciekawy jestem czy magistrat zamiast druku idiotycznych karteczek złożył wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie w ramach dużego projektu OSA. Pewnie nie wiedzą nawet co to jest. Tak jak było z placami zabaw. W Świdnicy po 10 latach dopiero się ocknęli, że w Polsce place zabaw z dotacji były.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Granitowe lądowiska i wieże kontroli ruchu były ważniejsze 🙂

   Teraz się to zmienia, może troszkę zbyt powoli.