Strona główna 0_Slider Audyt miejskich jednostek za 100 tysięcy zł do kosza?

Audyt miejskich jednostek za 100 tysięcy zł do kosza?

23

Wrocławska firma Vulcan miała sprawdzić racjonalność zatrudnienia i wydatków ponoszonych na obsługę finansową,administracyjną i organizacyjną  jednostek miejskich w Świdnicy. I sprawdziła. W październiku 2016 roku przekazała władzom Świdnicy obszerny audyt wraz z wnioskami, jak można zaoszczędzić. Dokument wykonany za 100 tysięcy złotych z budżetu miasta nie ujrzał światła dziennego. Najprawdopodobniej nie zostanie także wykorzystany.

Audyt składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy organizacji i wydatków na oświatę, ze szczególnym uwzględnieniem środków pochodzących z budżetu miasta. Autorzy zbadali także prognozy dotyczące liczby uczniów do 2031 roku, porównali liczebność klas, a ponieważ badanie przeprowadzono przed wprowadzeniem reformy oświatowej, przygotowali także propozycję organizacji sieci szkół po likwidacji gimnazjów i przywróceniu podstawowej szkoły ośmioklasowej.

Druga część dotyczy kosztów ponoszonych na obsługę księgową, kadrową, kasową i porządkową wszystkich jednostek miejskich, a więc szkół, przedszkoli, żłobka (wówczas jednego), Urzędu Miejskiego, Świdnickiego Ośrodka Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Zarządu Nieruchomości i Młodzieżowego Domu Kultury. Policzono wszystkie etaty, płace i zadania przypadające na etaty.  Wskazano, w których jednostkach obsługa jest racjonalna, a w których zbyt droga i nieefektywna. Według audytorów etatów w stosunku do wykonywanych zadań jest za dużo o 19. Największy przerost etatowy dotyczy księgowości i kadr, najmniejszy prac porządkowych i gospodarczych. W sumie w 2016 roku obsługa jednostek miejskich kosztowała podatników prawie 10 milionów złotych.

Firma wskazała, jakie mogą być drogi pozyskania oszczędności. Najbardziej zachowawczy wariant dotyczy centralizacji księgowości. Ten zabieg miałby dać oszczędności rzędu 476 tysięcy złotych. Najbardziej radykalny – stworzenie jednego podmiotu obsługującego wszystkie jednostki – dałby oszczędność ponad 1,2 miliona złotych. Vulcan wskazał także mocne i słabe punkty proponowanych rozwiązań.

Audyt sporządzono w 2016 roku i do dziś nie został nigdzie udostępniony. O losach dokumentu nic nie wie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Rafał Fasuga z SLD. Nie przypomina sobie, by był prezentowany na posiedzeniu Komisji Oświaty czy sesji Rady Miejskiej. Jego zdaniem, jeśli audyt się zakończył, to jego wyniki powinny być przedstawione. Zapowiedział, że zapyta o to podczas najbliższego posiedzenia Komisji Oświaty.

– Nie wiem nic, przykro mi, nie wiem nic! Zaskoczyła mnie pani i zaciekawiła, bo faktycznie trzeba byłoby się dowiedzieć, jakie są wyniki. Kwota niebagatelna, 100 tysięcy! – mówi radny Krzysztof Lewandowski. – Prezydent nie informowała ani Rady, ani Komisji Oświaty.

Pytany, czy może to dokument przydatny tylko urzędnikom i radni nie muszą go znać, odpowiada: Na pewno będzie bardziej przydatny urzędnikom niż nam, ale skoro chodzi o wydatki z budżetu miasta to Rada Miejska powinna się dowiedzieć i na pewno będę o to pytał panią prezydent na najbliższej sesji – zadeklarował. – To stawia nas w złym świetle, że zapomnieliśmy o takim wydatku. Gdyby chodziło o budżet domowy, na pewno byśmy nie zapomnieli, a tak nam umknęło. To sprawozdanie powinno się pojawić.

Jak informuje radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska, audyt został przedstawiony Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w kwietniu 2017 roku z zastrzeżeniem, ze reforma oświaty nie pozwala wykorzystać dokumentu w całości.

Za pośrednictwem rzecznika prasowego zapytaliśmy władze miasta, czy i do czego zostały wykorzystane wnioski płynące z audytu. – W związku z reformą oświatową wprowadzoną ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, warianty rozwiązań przedstawione przez firmę audytującą nie odnalazły w całości zastosowania w nowej strukturze szkolnictwa. Część wniosków i rekomendacji z powyższych badań została wykorzystana przy projektowaniu nowej siatki szkół w Świdnicy. Nie wykluczamy, iż niektóre rozwiązania, które w ocenie firmy Vulcan miałyby poprawić organizację i racjonalizację wydatków, nie zostaną wykorzystane w podejmowanych kierunkach działań w przyszłości –  odpowiedziała Magdalena Dzwonkowska.

Sprawozdanie z audytu. Kliknij!

Agnieszka Szymkiewicz

 • szary obywatel

  Zmiany w systemie edukacji zmieniły realia. A pan radny Lewandowski może zgłosić swoje żale do swojej serdecznej kolezanki Pani Zalewskiej, która jakimś cudem z rzadu nie wyleciała. A szkoda…

  • Janusz B.

   Dla mnie tłumaczenie rzeczniczki jest oczywiste i czytelne oraz przeczy tytułowi artykułu bo wnioski z audytunzostana wykorzystane . „ W związku z reformą oświatową warianty rozwiązań przedstawione przez firmę audytującą nie odnalazły w całości zastosowania w nowej strukturze szkolnictwa. Część wniosków i rekomendacji z powyższych badań została wykorzystana przy projektowaniu nowej siatki szkół w Świdnicy. Nie wykluczamy, iż niektóre rozwiązania, które w ocenie firmy Vulcan miałyby poprawić organizację i racjonalizację wydatków, nie zostaną wykorzystane w podejmowanych kierunkach działań w przyszłości „.

   • Kami

    Istotne są tak naprawdę dwa warianty optymalizacji kosztów, czyli wspólna księgowość lub stworzenie podmiotu obsługującego wszystkie jednostki..na tym należy sie skupić a nie dywagować czy radny X lub Y wiedział o audycie..Audyt jest dla zarządzających a nie dla członków rady

   • BA

    Tyle że oświata jest tu tylko częścią opracowania. Audyt dotyczył wszystkich jednostek miejskich i mówił np. ” Według audytorów etatów w stosunku do wykonywanych zadań jest za dużo o 19″ I jak to się ma do tego, że nowe władze zamiast redukować etaty, zatrudniły minimum 30 (sic! ) nowych pracowników?. Zamiast więc milionowych oszczędności są milionowe straty. Dlatego dokumentu nie ujrzała Rada, która między innymi powinna pilnować, na co idą miejskie pieniądze.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Audyt był przygotowany z nowymi etatami więc proszę nie trolluj 😉

     • BA

      “Według audytorów etatów w stosunku do wykonywanych zadań jest za dużo o 19” To jest cytat z powyższego artykułu , a audyt był przeprowadzony w 2016. Jak wiemy, ilość pracowników rośnie, więc gdzie tu jest trollowanie? A nawet zakładając, że nie rośnie, to jednak można zredukować liczbę pracowników o tych 19. Oszczędności ogromne.

    • Stańczyk

     a ja się zastanawiam dlaczego takiego audytu nie zrobiono wcześniej? o wiele wcześniej..gruba kasa na oświatę idzie z budżetu miasta nie od roku czy 3 tylko od wielu lat pewnie z tendencją wzrostowa..pewnie nikt wcześniej nie chciał ruszać trudnych tematów, zrobili audyt, w międzyczasie nastała reforma edukacji i pewne założenia audytu się zdezaktualizowały, pozostała ważna kwestia wspólnego prowadzenia księgowości czy zaopatrzenia np. szkół, przedszkoli i żłobków..i to powinien być kolejny krok miasta..

     • BA

      Proszę nie zamydlać sprawy skupiając się tylko na oświacie.Mi cały czas chodzi nie tylko o nią, ale o wszystkie jednostki. które przecież audyt obejmował. I tu jest poważny problem, bo BMS nazatrudniała wielu nowych pracowników, powiększając znacznie wydatki z budżetu, a audytorzy mówią, że nie ma potrzeby. Niepokojący fakt jest jeszcze inny. Dlaczego przez pół roku audyt nie został przedstawiony radnym?

   • Młody

    Może trzeba było się zastanowić nad audytem i jego formą przed reformą szkolnictwa, zamiast wywalać 100 koło do kosza. Przykro patrzeć jak kolejne setki tysięcy są wywalane w błoto w naszym mieście.

   • BrawoJa

    Janusz vel Szymon C ty nie masz ważnejszych rzeczy w swojej pracy niż spamowanie na forum? Może postaraj się o podwyżki w mOPs lub SOK dla szeregowych pracowników.

    • Kami

     Czytam z niedowierzaniem..z reguły wszyscy tu krytykują podwyżki dla pracowników urzędu i jednostek miejskich, a Ty wręcz przeciwnie..nie wiem co myśleć..jesteś pracownikiem MOPS czy ŚOK 😉..

     • Janusz B.

      A może BrawoJa ma tam rodzinę?

 • Kami

  Każdy kto choć trochę interesuje sie finansami miasta wie jak dużo pieniędzy idzie na oświatę, nie tylko w Świdnicy ale w każdym mieście, jeżeli można gdzieś szukać racjonalizacji czy mądrych oszczędności to jest to jak najbardziej wskazane..warto zająć się tematem, to praca dla wieloletniego dyrektora wydziału edukacji..czasy się zmieniają i chyba wspólna księgowość czy zakupy dla wszystkich szkół to oszczędność etatów..z drugiej strony szybko wprowadzona reforma i likwidacja gimnazjów zmieniła oblicze systemu nauczania, czego nikt sie do końca nie spodziewał.

  • JAcenty

   Centra usług wspólnych są znaną metodą stosowaną od lat przez duże korporacje w celu ograniczenia kosztów funkcjonowania obsługi biurowej. Dziwię się, że miasto mając na talerzu wyniki audytu nie podjęło się próby realizacji zaleceń w nim zawartych. Skoro nie chce się stosować do audytu to po co wywalali kasę na jego przeprowadzenie?

 • Joanna

  “Nie wiem nic, przykro mi, nie wiem nic!” – a pan radny Lewandowski wie co się dzieje na sesjach rady? Przecież, aby przeznaczyć takie środki na audyt, to rada musiała wyrazić zgodę.

 • henryk

  O ! widzę,że jako pierwsi komentują trolle z urzędu.

  • Mareczek

   Maja pewnie premie motywujące, pytanie czy robią to z własnej woli czy są o to proszeni 😉

   • henryk

    Chyba nie byłoby zdziwienia gdyby byli etatowymi.

 • Ola

  Oświata pochłania zawsze dużo pieniędzy,wiemy to od dawna .Tak było jest i będzie.Wszystkich nas zaskoczyła reforma
  oświaty sporządzona na kolanie przez minister Zalewską.A że wprowadziła bałagan cóż “dobra zmiana”.

 • Mareczek

  Czytam i oczom nie wierzę, miasto się decyduje na audyt za 100 000 który można sobie wsadzić w buty, a rzeczniczka się tłumaczy ze to wina reformy. Ona to kieruje do baranów czy do mieszkańców Świdnicy?

  • Obi von Kenobi ;-)

   do baranów… głosujących na “dojną zmianę” 😉

 • hannabekas

  “Część wniosków i rekomendacji z powyższych badań została wykorzystana przy projektowaniu nowej siatki szkół w Świdnicy. Nie wykluczamy, iż niektóre rozwiązania, które w ocenie firmy Vulcan miałyby poprawić organizację i racjonalizację wydatków, nie zostaną wykorzystane w podejmowanych kierunkach działań w przyszłości ” – wszystko i na temat;-) chyba właśnie po to się robi audyt aby uzyskać wskazówki jakie zmiany czy rozwiązania można wprowadzić

 • Politolog z Katowic

  Prawdziwym ekspertem od audytów mógłby zostać odkurzony Kaziu Szpicbródka Bełz, ma doświadczenie z pewnego epizodu z UM w 2007 roku o którym już pisałem, była to nagroda od Wspólnoty za utworzenie Lewicy Samorządowej i rozbicia SLD w wyborach w 2006 roku. Towarzysz Adaś jadąc na zebranie Rady Nadzorczej MZEC raz na 2 miesiące mógłby skręcić na lewo (nigdy z lewicą nie miał nic wspólnego w zasadzie) zamiast do MZEC-u i odwiedzić starego kompana z PZPR/SLD wspomnianego Kazia, który teraz jest gospodarzem na działkach, to byłoby silne wzmocnienie dla SLD.