Strona główna 0_Slider Taneczne ferie mażoretek i Jubilata zaowocowały pomysłami

Taneczne ferie mażoretek i Jubilata zaowocowały pomysłami [FOTO]

0

Świdniccy tancerze nie próżnują w zimowe ferie i uczestnicząc w licznych warsztatach szlifują swoje talenty. Zespół Pieśni i Tańca Jubilat ma za sobą wyjazd do Srebrnej Góry, który zaowocuje nowym repertuarem wzbogaconym m.in. o tańce wielkopolskie i nowe rekwizyty. Natomiast świdnickie mażoretki wymieniały doświadczenia i nawiązywały przyjaźnie z mażoretkami z Niechlowa. Dzięki spotkaniu dziewczęta rozpoczęły pracę nad nową choreografią – defiladową.

Świdnicki „Jubilat” przygotowuje nowy, zaskakujący program
Działalność zespołu to nie tylko taniec, zajęcia po lekcjach, czas spędzony na próbach, ale także wyjazdy integracyjne, wspólne warsztaty, koncerty i wspaniałe wspomnienia – zauważają świdniccy choreografowie – Anna Trzeciak i Lubomir Szmid, którzy towarzyszyli Zespołowi Pieśni i Tańca Jubilat podczas ostatnich warsztatów w Srebrnej Górze.

Świdniccy tancerze szlifowali swoje talenty i dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z artystami ze Srebrnej Góry w dniach od 12 do 14 stycznia. W srebrnogórskim Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji oprócz tanecznych zajęć zespół miał okazję spotkać się z mieszkańcami, a także uczestniczyć w pokazie Tańców Górali Żywieckich.

Wyjazd miał na celu opracowanie nowych tańców z regionu wielkopolskiego – tłumaczy Lubomir Szmid. Nowy program będzie zawierał kilkanaście tańców. – Wiązanka, którą przygotowujemy składa się z tańców z regionu szamotulskiego i biskupiańskiego. W jednym z układów zostaną użyte nowe rekwizyty – baty – zdradza Lubimir Szmid. Nowy repertuar będzie można zobaczyć po opracowaniu muzycznym kapeli i uzupełnieniu garderoby. – Premierę programu Tańce Wielkopolskie, wzbogaconego o nowe kompozycje, planujemy w maju – dodaje.

Świdnicki zespół aktualnie poszukuje nowych talentów do grupy wokalnej. – Jesteśmy grupą dynamicznie rozwijającą się i taniec oraz wokal jest nierozłączną częścią naszego zespołu – stwierdza Anna Trzeciak. Zajęcia wokalne prowadzić będzie Joanna Janas, realizująca w Świdnicy liczne muzyczne przedsięwzięcia.

Świdnickie mażoretki bogatsze o nowe umiejętności
Mażoretki „Prima” ze Świdnicy równie aktywnie spędzały styczniowe dni i w czasie ferii wymieniały się tanecznymi doświadczeniami z mażoretkami „Delicje” z Niechlowa, których trenerką jest Kamila Rzepiela-Drgas.

Najpierw na zaproszenie zespołu z Niechlowa do miejscowości Siciny przyjechały świdnickie mażoretki. Warsztaty odbyły się w dniach od 15 do 17 stycznia w Szkole Podstawowej. Wzięło w nich udział ponad 90 osób. – Codziennie do późnych godzin wieczornych grupy wspólnie trenowały. W ramach zajęć uczyły się pracy z batonem (pałeczką) czy ćwiczyły techniki tańca klasycznego – opowiada Anna Trzeciak, pracująca ze świdnicką grupą. Na zakończenie pobytu w Sicinach zorganizowano pokaz wszystkich zespołów dla rodziców. – Mimo iż tancerze są konkurencją dla siebie i startują w zawodach w tej samej kategorii wiekowej, to bardzo się zintegrowali. Razem uczyli się i występowali. Chcemy, by rywalizacja pomiędzy nimi była zdrowa – stwierdza świdnicka choreografka.

40 młodych tancerzy z Niechlowa odwiedziło także świdnickie mażoretki w ich rodzinnym mieście. Warsztaty odbyły się w dniach od 18 do 20 stycznia w Klubie Bolko. – Czas mijał na zajęciach tanecznych, ale również na zwiedzaniu Świdnicy. Zespół z Niechlowa obejrzał eksponaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa, poznał historię herbu i miasta oraz podziwiał widoki z wieży ratuszowej. Ogromną atrakcją były dla nich świdnickie dziki ze skweru przy ul. Franciszkańskiej, z którymi dzieci chętnie robiły sobie zdjęcia – relacjonuje Anna Trzeciak. Zaprzyjaźnione grupy miały okazję wyszaleć się także na lodowisku. – W przedostatnim dniu pobytu mażoretki uczestniczyły w zajęcia Zespołu Pieśni Tańca Jubilat. Miały okazję nie tylko zobaczyć jak tańczą „Jubilaci”, ale także nauczyć się od nich folkowych układów – mówi choreografka. Pokaz mażoretek dla rodziców zakończył trzydniowe warsztaty także w Świdnicy. – Dzięki wymianie tanecznych doświadczeń, powstała na razie w zarysie chorografia defiladowa, której wcześniej nie posiadałyśmy – stwierdza.

Kolejne spotkanie mażoretek ze Świdnicy i Niechlowa dopiero pod koniec kwietnia. Tym razem podczas Mistrzostw Polski Zachodniej Mażoretek we Wschowej. – Bardzo dziękujemy zarówno zespołowi Jubilat jak i rodzicom, w tym szczególnie Agnieszce Szkuciak, a także sponsorom za pomoc w organizacji wydarzenia – dodają Anna Trzeciak i Lubomir Szmid.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” oraz Mażoretki „Prima/

Poprzedni artykułŚledztwo w sprawie koncertu neonazistów trwa już 8 miesięcy
Następny artykułAudyt miejskich jednostek za 100 tysięcy zł do kosza?