Strona główna 0_Slider Świdnica wczoraj i dziś. Rynek 10 i 11

Świdnica wczoraj i dziś. Rynek 10 i 11

6

Kto pamięta puste przestrzenie po wyburzonych kamienicach? Płoty wokół zrujnowanych budynków? Stare kotłownie, zakłady, po których już nie ma śladu? Miasto żyje, zmienia się, często aż nie do poznania! Zapraszamy do oglądania metamorfozy, jaką przeszła Świdnica.

W każdy piątek opublikujemy nowe zdjęcie, które będzie można przez tydzień oglądać na stronie głównej Swidnica24.pl. Suwak (znajduje się połowie zdjęcia, porusza się w prawo i lewo) pozwoli Państwu przenosić się z przeszłości do współczesności.

Zdjęcie archiwalne pochodzi z portalu Świdnica-Moje miasto.
Fot. Władysław Orłowski.
Kolekcja: Agnieszka Orłowska-Raj.
Rynek, pierzeja wschodnia – ok. 1962 r.
Widok na pierzeję północną. W miejscu wyburzonej kamienicy Rynek 11 jeszcze w latach 60. wybudowano “plombę” o funkcji usługowo-mieszkalnej z kioskiem sieci “RUCH” na parterze.

Zdjęcie współczesne Dariusz Nowaczyński.

 • Domino

  Pomalowanie fragmentu elewacji na wysoki połysk w kolorze fuksjowym to samowola sklepu czy pomysł konserwatora zabytków. Dramat!

  • Obiektywny

   Z przodu liceum z tyłu muzeum, w środku piekło. Elewacje są tylko zrobione z przodu na pokaz. W środku w kamienicach jeszcze gorzej, to jest jeden wielki syf.

   • Domino

    To są w większości wspólnoty. Same decydują,że wolą,aby im się zmurszałe stropy zawaliły,ale za to z wierzchu kraina lego

   • Swidniczanin

    Jeśli coś jest zabytkiem, to miasto pomaga w remoncie elewacji; składa się wniosek i można dostać dotację. Za stan klatek schodowych, wszelkich instalacji, podwórek i innych rzeczy odpowiada zarządca budynku – spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota.

 • Obserwator

  Jeszcze jak Wasz poprzedni fotograf (Wiktor, dobrze pamiętam?) robił zdjęcia do Świdnica dawniej i dziś, to staranniej ustawiał się do fotki, dbał o ustawienie się pod odpowiednim kątem, w odpowiednim miejscu, tak, by zbliżyć się do oryginalnego zdjęcia z przed lat. Natomiast w pracy pana Nowaczyńskiego wyraźnie czuć etos pracy Pana Wiesia z Blok Ekipy (dla nie znających film do znalezienia na you tubie). Nie ukrywam, że to razi, tym bardziej, że pan Nowaczyński jak chce, to potrafi zrobić naprawdę dobre zdjęcia…

 • Wiktor Lis

  Pan Władysław Orłowski, który zrobił to czarno- białe zdjęcie był chyba jedynym człowiekiem, który sporządzał w latach 50-60-70 dokumentację fotograficzną Świdnicy- na dodatek wyłącznie z własnych środków- ot taki kronikarz amator. Na owe czasy był to wizjoner- miał ponoć pomysł aby wybudować tunele podziemne pod przejazdami kolejowymi przy Wałbrzyskiej i Komunardów i zabiegał o to- to było bardzo śmiałym posunięciem w tamtych czasach (i byłoby do dziś…). Pozdrowienia dla Pani Agnieszki Orłowskiej- Raj, która choć w pewnej części kultywuje rodzinną tradycję.