Strona główna Temat dnia Odebrałeś klucze do nowego mieszkania i co dalej?

Odebrałeś klucze do nowego mieszkania i co dalej?

0

Odbiór własnego mieszkania to niezwykle ważny moment. Jesteśmy już o krok od stania się jego pełnoprawnymi właścicielami. Podpisujemy z deweloperem protokół zdawczo – odbiorczy i przed nami jeszcze kilka ważnych formalności. Co zatem należy załatwić po odbiorze kluczy do nowego mieszkania?

MEDIA

Pierwszy krok, jaki warto wykonać po odbiorze mieszkania to przepisanie liczników. W tym celu należy udać się do dostawców mediów – wody i energii elektrycznej. W przypadku umowy na dostawę wody, deweloper podczas odbioru mieszkania poinformuje, czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej zwróci się bezpośrednio do dostawcy o zawarcie umowy na dostawę wody, czy mieszkańcy mają osobiście przepisać liczniki. Aby dopełnić formalności niezbędny będzie protokół zdawczo – odbiorczy mieszkania. W tym dokumencie podany jest numer i stan licznika, na podstawie którego naliczane będą opłaty za media. Przepisując liczniki prądu, należy jeszcze wybrać interesującą nas grupę taryfową i szacunkowe zużycie roczne. Te informacje są niezbędne do sporządzenia umowy. W przypadku dostawy prądu, formalności można załatwić także przez Internet. Podłączenie pozostałych mediów: telewizji cyfrowej czy Internetu nie jest obowiązkowe, a jego forma zależy od infrastruktury dostępnej w budynku.

W inwestycji Park Zawiszów dostawcą prądu jest Tauron Sprzedaż Sp. z o. o., wody natomiast Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Świdnicy Sp. z o. o. Do tych dwóch firm należy udać się po odbiorze mieszkania, by przepisać na siebie liczniki. Infrastruktura dostępna w naszych budynkach przystosowana jest do odbioru telewizji naziemnej, a osoby, które chcą korzystać z telewizji cyfrowej, muszą jedynie zakupić dekoder, bez konieczności montowania dodatkowych talerzy satelitarnych. Nasi klienci mogą skorzystać ze specjalnych ofert przygotowanych przez firmy Multi Media i Orange na dostawę telewizji cyfrowej i Internetu – mówi Joanna Ziniewicz, Koordynator Projektu Park Zawiszów.

MELDUNEK

Każdy, kto ma polskie obywatelstwo i mieszka na terenie kraju, powinien pamiętać o meldunku*. Aby zameldować się w nowym mieszkaniu, jako miejscu pobytu stałego, należy najpierw wymeldować się ze starego miejsca zamieszkania, a następnie udać się do Urzędu Miasta Świdnicy. W celu dokonania formalności niezbędna będzie przedwstępna umowa kupna – sprzedaży oraz protokół zdawczo – odbiorczy mieszkania. Po zmianie miejsca zameldowania konieczna jest wymiana prawa jazdy, jeżeli oczywiście je posiadamy. Nie ma natomiast obowiązku wymiany dowodu osobistego.

NOTARIUSZ

Umowa przyrzeczona jest ostatnim etapem w procesie nabywania nieruchomości i to w niej deweloper ustanawia odrębną własność lokalu mieszkalnego (zakłada osobną księgę wieczystą). Podpisanie aktu notarialnego odbywa się po odbiorze mieszkania. Notariusz przenosi prawo własności na nabywcę oraz przypisuje odpowiednie udziały w nieruchomości wspólnej. Ostateczna data podpisania tego dokumentu powinna być ustalona w umowie z deweloperem.

Wiemy, jak ważny jest dla naszych klientów komfort zakupu mieszkania. Jesteśmy do ich dyspozycji na każdym etapie, od doradztwa w wyborze najlepszego dla nich rozkładu mieszkania, po odbiór techniczny nieruchomości i załatwienie wszelkich formalności. Tłumaczymy i podpowiadamy, rozwiązujemy problemy – mówi Joanna Ziniewicz, Koordynator Projektu Park Zawiszów.

UBEZPIECZENIE

Ubezpieczenie mieszkania to kolejny ważny krok po odbiorze nieruchomości i przeniesieniu własności u notariusza. Osoby kupujące mieszkanie na kredyt posiadają najczęściej w ramach umowy kredytowej podstawowe ubezpieczenie nieruchomości. Nie obejmuje ono jednak rzeczy ruchomych znajdujących się w mieszkaniu (np. sprzętów elektronicznych, kosztowności, pieniędzy). Warto zastanowić się nad opcją dodatkowego ubezpieczenia i w tym celu spotkać się z doradcą ubezpieczeniowym, który podpowie, co warto ubezpieczyć i na jaką kwotę oraz wyliczyć, jaką dokładnie składkę będziemy mieli zapłacić. Wysokość ubezpieczenia zależy od wielu zmiennych, m.in. wartości mieszkania, kondygnacji, jego lokalizacji i dodatkowych zabezpieczeń.

Kupując mieszkanie w Parku Zawiszów, przyszli lokatorzy będą mogli skorzystać ze zniżek przy ubezpieczeniu nieruchomości. Wejścia do klatek schodowych zabezpieczone są domofonami, a drzwi zamontowane do mieszkania, to antywłamaniowy model firmy Porta o odporności na włamanie klasy B. Mieszkania na parterach zostały wyposażone w rolety zewnętrzne. Te dodatkowe zabezpieczenia powodują obniżenie składki ubezpieczeniowej – mówi Joanna Ziniewicz, Koordynator Projektu Park Zawiszów.

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Parku Zawiszów zapraszamy do kontaktu:

Biuro sprzedaży osiedla „Park Zawiszów”: Świdnica, ul. Księcia Bernarda 7/1, tel. 662 211 370. www.parkzawiszow.pl

*https://obywatel.gov.pl/meldunek/obowiazek-meldunkowy

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułBoisko w Komorowie z nową nawierzchnią [FOTO]
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Rynek 10 i 11