Strona główna 0_Slider Kto kogo pobił?

Kto kogo pobił? [VIDEO]

16

Mieli kopać i wyzywać, a podczas doprowadzenia do izby zatrzymań uderzyć pięścią i popchnąć. Rodzina zatrzymanego wczoraj w Świdnicy mężczyzny oskarża funkcjonariuszy o brutalne zachowanie i zapowiada złożenie skargi do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu oraz zawiadomienie prokuratury. Policja zaprzecza i twierdzi, że to mężczyzna uderzył policjanta.

Do zatrzymania doszło 11 września na skwerze u zbiegu ulic Traugutta i Wałbrzyskiej. – Brat siedział sobie spokojnie, a policja powiedziała, że pije. A obok stała nieotwarta puszka piwa – opowiada brat zatrzymanego. – I jak on nie chciał się wylegitymować, to policjant zaczął go kopać w brzuch, a potem uderzył i zakuł w kajdanki. I jeszcze go zwyzywał. Potem ja razem z żoną brata pojechaliśmy na komendę i tam byliśmy świadkami, jak jeden z prowadzących  policjantów uderzył pięścią, a drugi szarpnął ze schodów. 

Tak sytuacje opisuje Magdalena Ząbek, oficer prasowy KPP w Świdnicy: W dniu 11 września br. ok godz. 12.20 na ul. Wałbrzyskiej patrol podjął interwencję wobec mężczyzny spożywającego alkohol w miejscu niedozwolonym. Mężczyzna podał swoje dane personalne, które po sprawdzeniu, okazały się danymi osoby poszukiwanej. Mężczyzna w trakcie interwencji nie wykonywał poleceń, próbował się oddalić z miejsca, w związku z czym użyto środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej. Zatrzymany w czasie całej interwencji był agresywny i wulgarny wielokrotnie znieważył funkcjonariuszy, jak również naruszył nietykalność cielesną jednego z nich – kopiąc go w brzuch. Podczas kontroli osobistej u mężczyzny ujawniono dowód osobisty na inne dane osobowe niż te, które podał wcześniej. Po ustaleniu tożsamości mężczyzny oraz po sporządzeniu dokumentacji z zatrzymanym udano się do pomieszczeń dla osób zatrzymanych komendy powiatowej policji. Przy sprowadzaniu w/w, na schodach mężczyzna zaparł się, stawiał opór wobec czego za pomocą siły fizycznej sprowadzono go po schodach. Mężczyzna został zatrzymany jako osoba podejrzewana o popełnienie przestępstwa znieważenia funkcjonariuszy publicznych oraz naruszenia nietykalności cielesnej jednego z interweniujących funkcjonariuszy – poprzez kopnięcie go w brzuch. W dniu wczorajszym zatrzymany miał prawo do kontaktu z adwokatem. W dniu dzisiejszym w obecności obrońcy będą wykonywane z nim czynności procesowe.

Mężczyzna został dzisiaj zwolniony do domu. – Nie zostawimy tak tego. Przygotujemy skargę do komendy wojewódzkiej i zawiadomimy prokuraturę. Brat będzie wnioskował o udostępnienie zapisu z monitoringu w komendzie powiatowej, bo mój film, nie wiem dlaczego, wyszedł słabej jakości. Mamy jeszcze świadka zatrzymania na Traugutta, który widział, jak faktycznie było. Będzie też obdukcja, bo brat ma podbite oko – zapowiada brat zatrzymanego.

Agnieszka Szymkiewicz

Nagranie udostępnione portalowi Swidnica24.pl przez brata zatrzymanego:

 • ABC

  To są właśnie techniki policji i nie ma co wierzyć w teksty typu, że to ktoś policjanta pierwszy uderzył

  • Waldi

   Eeee, tam. Tak powinno być. Brawo policja.

  • Agnieszka Kaliszewska-Zawisza

   Oczywiście w 100 %się zgadzam.

 • Wiktor Lis

  A niektórzy by chcieli, żeby policjant najlepiej głaskał szarpiącego się zatrzymanego i mówił do niego literacką polszczyzną- może jeszcze imienne zaproszenie na komisariat policjant powinien wręczać – takie z kwiatami ??? Gdyby się łepek nie szarpał i nie kombinował z danymi osobowymi to by sytuacji nie było. Jest pewnie nagranie z jakiegoś monitoringu, niby jest świadek więc gdyby funkcjonariusz okazał się być agresorem- wyszłoby to na jaw. Jak tylko słyszę głos tego kolegi, który nagrał filmik to od razu czuję “swojski imprezowy klimacik”…. Ja zawsze będę bronił policjantów bo w 99,99 % przypadków racja jest po ich stronie- taka jest ich praca- mają prawo do użycia środków przymusu bezpośredniego gdy są do tego przesłanki. Nie można przez pryzmat kilku głośnych medialnych spraw z udziałem policjantów w Polsce, o których ostatnio w mediach było głośno, patrzeć na całą służbę w ten sam sposób. Policja ma pilnować porządku i strzec bezpieczeństwa obywateli- i to zazwyczaj robi. Pozdrowienia dla funkcjonariuszy.

 • Manio

  Waldi Nikt nikogo nie ma prawa kopać ani poniżać Tamte czasy bezpowrotnie odeszły . Nam nie potrzeba milicji a policji Takiej która jest dla obrony praw obywateli , a takim jest każdy nawet ten który usiadł na ławce .

  • Wiktor Lis

   ….zarówno policjant jak i ten, który ma się wylegitymować….

  • daro

   Manio idz na ten skwerek lub pod pomnik na Grunwaldzkim i zapytaj : Panowie dlaczego tutaj pijecie i zaczepiacie ludzi ? Jako “frajer” dostaniesz w ryja , opróżnią Ci “karmany” i zapragniesz spotkać ten patrol policyjny na swojej drodze . jak usiądziesz na tej ławce to nie policja Cie “rozpracuje” .

   • Alojzy

    Zatrzymanie mialo miejsce o 12 w południe o czym ty mówisz człowieku…

   • Manio

    Nie pisałem o tym że wolno pić na Grunwaldzie ale o tym że jeśli dochodzi do interwencji to ma się odbyć ona w sposób cywilizowany a nie po dawnemu .Przyzwolenie społeczne na takie interwencje i bezprawne urzycie siły skończy się tym że nie będziesz się bał drobnych pijaczków a patrolu bo cię spaluja tylko dlatego że będą mieli na to ochotę.
    Pamiętam doskonale te czasy przed 89 rokiem i widzę że powoli do tego wracamy .
    PS
    Jeszcze nikt się tam do mnie nie czepił tam się czepiają takich frajerów jak ty

  • Alojzy

   Twoim obowiązkiem jest się wylegitymować na żądanie policjanta, jeżeli tego nie wykonujesz to widocznie coś zatajasz. Jeżeli zatajasz mają prawo cię zatrzymać, przeszukać itp. itd. , bo istnieje prawdopodobieństwo, że coś ukrywasz i koniec. A jeżeli ktoś stawia opór policjantowi, no to chyba powinien się spodziewać reakcji.

   • Manio

    Szanowny Alojzy
    Zanim się wylegitymuje muszę usłyszeć imię i nazwisko stopien i nr służbowy , a w szczególności powód interwencji. Mam również prawo zapytac gdzie mogę złożyć skargę jeśli uznam że policjant zachował się nie prawidłowo ,Na te pytania policjant ma obowiązek odpowiedzieć.
    Natomiast na stawianie oporu są odpowiednie środki przymusu .
    Na pewno nie kopanie i tyle w temacie.Milego wieczoru

    • Alojzy

     Drogi Manio,
     Powód masz napisany wyżej. Imie, nazwisko, stopień – OK, ale masz to też na mundurze. Prawa policji i tak są mocno ograniczone jak kiedyś, ale może tobie brakuje właśnie takich sytuacji gdzie każdy może policjantowi odburknąć, zlekceważyć czy wejść na głowę, bo niestety takie zachowania do tego prowadzą. Nie raz widziałem sytuacje jak “szczyl” do strażaka miejskiego powiedział spie***aj! i to jest wg. ciebie OK?

     • Manio

      Zgadzam się ,Ale rzeczywistość jest ,jaka jest. Ja nie twierdzę że ma być bezprawie. Ale ,że prawo obowiązuje WSZYSTKICH,a nie wybranych .

 • Agnieszka Kaliszewska-Zawisza

  Jeżeli chodzo świdnicką policję to nie pierwszy taki przypadek. W sprawie pobić zatrzymanych. Przewijają się nazwiska jednych i tych samych funkcjonariuszy. I standardem jest że jak złoży się zawiadomienie do prokuratury to oni z automatu twierdzą i też składają doniesienie o pobicie lub zniesławienie policjantów. I sprawa policjantów jest rozpatrywana bardzo szybko. Natomiast sprawa przecprzeciw policjantom jest przedłużają w nieskończoność i w końcu umarzania.

 • Sumon Sbc

  Tak piszecie a większość z was co tu pisze to policjanci . pomożcie koledze bo na karme sucha z biedronki nie zarobi 😆😆😆

  • Polak

   Brawo dla policji