Strona główna 0_Slider Kobiety ponownie upominają się o swoje prawa

Kobiety ponownie upominają się o swoje prawa [FOTO/VIDEO]

35

Przed rokiem podczas Czarnego Poniedziałku kobiety w całej Polsce protestowały przeciwko projektowi całkowitego zakazu aborcji, a także przeciwko brakowi edukacji seksualnej i braku dobrej opieki dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Dzisiaj spotkają się ponownie w całej Polsce. Protesty trwają od południa w około 100 polskich miastach, wśród których znalazły się Świdnica, Strzegom, Wałbrzych i Dzierżoniów.

Na świdnickim Rynku spotkało się o 16.00 kilkadziesiąt osób. Do protestu pań dołączyli także mężczyźni. – Nie jesteśmy tu tylko po to, żeby wspominać protesty sprzed roku – podkreślała Danuta Fritz, która w zastępstwie chorej Violetty Mazurek poprowadziła dzisiejszą akcję. Przypomniała, że dzięki mobilizacji kobiet udało się powstrzymać prace parlamentu nad projektem ustawy, który całkowicie miała w Polsce zakazywać aborcji. – To był niewątpliwy sukces, ale przez ten rok zmieniło się wiele, niestety, na gorsze. Po pierwsze decyzja ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła przerwała rządowy projekt wspierania zapłodnienia in vitro, następnie przyszedł czas na odstępstwo od awaryjnej antykoncepcji, która jest dostępna bez recepty we wszystkich krajach UE, oprócz Węgier. Teraz pojawiła się groźba, że zmienione przepisy uniemożliwią samorządom finansowanie in vitro. I jest jeszcze jedna sprawa – kompletny brak edukacji seksualnej naszych dzieci, a w zasadzie antyedukacja, bo program przygotowania do życia w rodzinie zlecono wykładowczyni KUL Urszuli Dudziak, znanej ze swojej ortodoksji.

Jak mówiła z oburzeniem obecna na spotkaniu prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, na protestujące kobiety spada niezasłużona fala hejtu. – Nie jesteśmy czarnymi czarownicami! – podkreślała, dodając, że żadna z kobiet nie jest zwolenniczką aborcji, że aborcja jest ostatecznym wyjściem, gdy kobieta stoi pod ścianą.  Przypomniała, że Kościół zaakceptował obecnie obowiązujące rozwiązanie, które dopuszcza usunięcie ciąży tylko w trzech skrajnych przypadkach. Wskazywała także na to, że kobietom stawia się żądania, a nie wspiera, gdy znajdą się w dramatycznej sytuacji – gdy są porzucane przez nieodpowiedzialnych ojców, zostawiane same z niepełnosprawnymi dziećmi, często bez środków do życia.

O braku wsparcia dla rodzin, wychowujących niepełnosprawne dzieci mówiły panie, które przyjechały do Świdnicy ze Strzegomia. Podzieliły się radosną wiadomością – dzięki mobilizacji wielu osób, dzięki akcjom charytatywnym szkół zumby udało się zebrać 40 tysięcy złotych na pracownię sensoryczną dla dzieci ze szkoły specjalnej w Strzegomiu. – Nie sztuka krzyczeć w obronie nienarodzonych chorych dzieci, sztuka zapewnić im i rodzinom godne warunki życia. Co dadzą cztery tysiące złotych? Dzieckiem niepełnosprawnym trzeba opiekować się przez całe jego życie, nie przez trzy miesiące, a na tyle otrzymują rehabilitację! –  mówiły z żalem.

Poruszenie wywołał 15-letni Michał, który przyszedł na manifestację z tęczową flagą i zabrał głos. Uczeń 3 klasy gimnazjum angażował się w zbieranie podpisu pod projektem ustawy “O Prawach Kobiet i Świadomym Rodzicielstwie”, który zawiera m.in. prawo do rzetelnej informacji i edukacji. – O braku tej edukacji przekonałem się, idąc tutaj. Kurier jednej z firm kurierskich wychylił się z okna samochodu i krzyknął “Wyrzuć tę szmatę, pedale”. To chyba świadczy o braku edukacji, jeśli ktoś się w taki sposób wypowiada – podsumował i zaprosił na marsz równości do Wrocławia (7 października). – Tam będziemy również walczyć o prawa kobiet, a zwłaszcza o to najważniejsze – prawo do miłości – dodał.

W świdnickiej manifestacji wzięło udział kilkadziesiąt osób. Wiele z nich podpisało się pod projektem ustawy o prawach kobiet.

Obejrzyj relację:

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 • AnkaH

  mała frekwencja przez lipną pogodę

  • Maciej Miłosz

   A może przez to, że ta farsa po prostu nie obchodzi większość kobiet? Na Marszach Niepodległości jest 100 tys. osób niezależnie od pogody a mnóstwo uczestników ma do przejechania pół Polski. Także marna frekwencja jest tylko i wyłącznie spowodowana marnym zainteresowaniem tematyką protestu i nie ma co tutaj szukać winy w deszczu czy wiaterku.

   • Młody

    Co ma piernik do wiatraka. Trzeba było iść na wicc i je rozgonic jak taki kozak jesteś .

    • Maciej Miłosz

     Mają prawo manifestować, więc czemu mam je rozgonić demokrato?

   • Waldi

    “…ta farsa po prostu nie obchodzi większość kobiet…” Co ty piszesz? Raczej problemy kobiet nie są w sferze zainteresowania rządzących. I tu jest problem. To Sejm wraz panią broszką i hrabią Rdziwiłem robią farsę z polskich kobiet.

    • Maciej Miłosz

     Większość znanych mi kobiet nie ma problemów związanych z kobiecością, które chciałyby rozwiązywać przy pomocy jakiegokolwiek rządu.

  • Jan Wtorek

   Miło ze chciało im się wyjść i walczą w słusznej sprawie. Popieram całym sercem!!!! Tak trzymać

 • Misza

  Gratulacje, frekwencja powala. Dziwne, że zawsze takie akcje mają transmisje telewizyjne, reporterów gazet, fotografów.

 • michbaner

  A gdzież podziała się Pani Mazurek ? Czyżby pogoda jej nie odpowiadała ? Czy może zmieniła poglądy ?

 • Maciej Miłosz

  Kilkadziesiąt czyli 20 czy 99? Oczywiście po zdjęciach widać, że bliżej 20 ale nie lepiej napisać ok. 30 osób tylko mydlić oczy ładnymi słówkami?

 • Franek

  Chyba już nie wszyscy pamiętają , jak rodzice niepełnosprawnych dzieci walczyli o wyższe świadczenia w sejmie za czasów PO …
  I jak potraktował ich poseł PO Stefan szczaw i mirabelki Niesiołowski.
  Gdzie byłyście wtedy panie z “czarnego protestu”?

  • Maciej Miłosz

   Usuwały bo mieszkanie za małe.

   • Natalia

    Dostaly te wyzej postawione a reszta z glupoty dokoptowala.

 • Franek

  – Udało się nam sprawdzić finansowanie części polskich
  organizacji zaangażowanych w przygotowanie ubiegłorocznych marszów z
  niektórych tylko źródeł zagranicznych. Już wstępne dane pokazują, że
  Federa, czyli Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, wraz z
  powiązanymi z nią podmiotami uzyskała z zagranicy ok. miliona złotych na
  powstrzymanie inicjatywy obywatelskiej „Stop aborcji” – ujawnia prof.
  Stępkowski. Większość tych środków pochodziła z organizacji
  finansowanych przez miliardera George’a Sorosa.

  • JAcenty

   Prof. Małgorzata Fuszara, była pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, ujawniła w „Rzeczpospolitej”, że „Instytut Ordo Iuris otrzymał 3,3 mln zł ze źródeł niewiadomego pochodzenia”. Tak wynika ze sprawozdania instytutu za 2016 rok, w którym wykazano liczne darowizny. – W związku z tym jest ostatnią organizacją, która mogłaby zarzucać komuś przyjmowanie pieniędzy, także z zagranicy” – dodała Fuszara.

   • Krzysztof Czarnecki

    Pani Fuszara kłamie, ponieważ przedstawiła kwotę wszystkich darowizn, jakie otrzymał IOI, jako “pochodzące ze źródeł niewiadomego pochodzenia”. Informacja znajduje się na stronie 5 sprawozdania finansowego, w którym nie trzeba wyszczególniać poszczególnych operacji, jest to zgodne z obowiązującymi stowarzyszenia przepisami, dotyczącymi sprawozdawczości finansowej. Szczegółowe dokumenty znajdują się w dokumentacji finansowej stowarzyszenia.

 • BA

  “Przypomniała (pani prezydent), że Kościół zaakceptował obecnie obowiązujące rozwiązanie, które dopuszcza usunięcie ciąży tylko w trzech skrajnych przypadkach.”-Nie wiem jaki kościół pani prezydent miała na myśli, ale na pewno nie katolicki.

 • Topik

  Tera chyba nie ma szczytnego celu
  bo walczą o aborcje nie zależnie od tego czy to gwałt czy płód uszkodzony
  – jeżeli się mylę proszę o sprostowanie

 • michbaner

  Słabiutki ten złot czarownic, słabiutki. Chyba same czarownice nie wierzą w to co mówią. Nawet naczelnej czarownicy nie było na zlocie, to świadczy o tym iż to słomiany zapał.

  • Politolog z Katowic

   Kilka działaczek SLD widzę, marnie to wygląda frekwencyjnie, rozczochrana poseł i prezydentka, której marzy się kariera w Warszawie.

 • eM

  U mnie czarę goryczy przelewa fakt iż chcą pigułki “dzień po”. Tak jak by się części marzyły niezapomniane wrażenia bez konsekwencji.

  • Wiktor Lis

   i bardzo dobrze, że chcą aby pigułka “dzień po” była nadal dostępna bez recepty. Bywają w życiu intymnym różne sytuacje kryzysowe- pęknięta dętka. Jak tak czytam niektóre komentarze to mam wrażenie, że sądzicie, iż kobiety bardzo chętnie sięgają po tą tabletkę- nic bardziej bzdurnego. Każda kobieta doskonale wie, że jest to wyjście ostateczne (bardzo duża dawka hormonów) i żadna kobieta nie będzie się specjalnie nie zabezpieczać przed stosunkiem by specjalnie później się faszerować tą bombą hormonalną, która na dodatek nie jest tania. Lepiej dać kobietom możliwość uniknięcia zajścia w niechcianą ciążę po kryzysowej sytuacji niż abyśmy potem czytali w prasie, że matka zabiła dziecko albo żeby te biedne niechciane dzieci lądowały potem w śmietniku bądź w najlepszym razie- w “oknie życia” czy domu dziecka- bo ostatecznie to dziecko cierpi.

   • BA

    Matka zabija dziecko właśnie tą pigułką (brak wiedzy kolego)

    • Wiktor Lis

     Co Ty farmazolisz BA ??? Weź poczytaj sobie jakie działanie ma ta pigułka. Otóż zapobiega ona zapłodnieniu komórki jajowej bądź gdy już do tego dojdzie- zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki w macicy. O ciąży można mówić dopiero w momencie gdy ta zapłodniona komórka się zagnieździ w macicy- i nie jest to mój subiektywny pogląd ale fakt uznany przez cały świat medyczny, w tym przez Światową Organizację Zdrowia- to po pierwsze.
     Po drugie nie traktuję jakiejś tam zapłodnionej komórki jajowej jak człowieka- dla mnie jest ważniejsza żyjąca już matka, która musi mieć wybór i tyle. To Kościół wpiernicza się w życie normalnych ludzi i interesuje się wyłącznie dupą- tak moja droga- DUPĄ !!!

 • xdcam

  ile teraz płacą za udział w pikiecie chciałbym dorobić . Ostatnio było po 50 zł

 • zeus

  flaga LGB(inne orientacje seksualne) i walka o szczęscie kobiet poprzez usuwanie dzieci etc : kończ Wać p. prezydent wstydu Świdnicy oszczędź ……..

 • xdcam

  NIe rozumiem obecności na marszu Prezydenta miasta Świdnica. Czy obecność ta oznacza oficjalne poparcie Prezydenta Miasta Świdnica dla aborcji , dewiacji seksualnych itp.???

  • YES

   a co masz na mysli piszac o “dewiacjach” ?

  • Wiktor Lis

   xdcam- prawdopodobnie sam jesteś skutkiem czyjejś dewiacji seksualnej…

  • BA

   To przypomnę ,że pani prezydent oficjalnie i dobrowolnie weszła w skład komitetu honorowego referendum w sprawie aborcji w towarzystwie takich gwiazd jak Biedroń, Labuda, Senyszyn…

 • Misza

  Na akcji Radia Maryja są przynajmniej jakieś pozytywne wartości. Co w tej manifestacji było dobrego?

  • antek

   “Pozytywne wartości” to pojęcie względne. Pokaż mi tych, którzy popierając te media reprezentują te wartości

 • BA

  Powtarzam, że jest to niemożliwe. Przytocz dokument Kościoła (nie katolicką książkę, tylko dokument), w którym Kościół oficjalnie zajmuje takie stanowisko. Nie znajdziesz, bo nie ma czegoś takiego.

 • ABC

  Flaga LGBT i już wiadomo że nie ma po co przychodzić

 • Agnieszka Nowak

  Do garów, baby !