Strona główna Kultura Aktorka Kinga Preis przyjedzie do Świdnicy. Festiwal Filmowy Spektrum przedstawia pierwszych gości

Aktorka Kinga Preis przyjedzie do Świdnicy. Festiwal Filmowy Spektrum przedstawia pierwszych gości

0

Znana i lubiana aktorka Kinga Preis odwiedzi Świdnicę w ramach tegorocznego Festiwal Filmowy Spektrum. Organizatorzy zdradzają pierwsze nazwiska twórców kina, z którymi planowane są spotkania. Oprócz aktorki, ostatnio grającej chociażby w filmach „Zupa nic”, „Silent Twins” czy najnowszym „Święto ognia”, na festiwalu gośćmi będą też m.in. Robert Gulaczyk, odtwórca roli Antka Boryny polskiego kandydata do Oscarów 2024 – animacji malarskiej „Chłopi” (2023) czy Damian Kocur, reżyser filmu „Chleb i sól” (2022). Znane są też pierwsze filmy, jakie znajdą się w festiwalowym repertuarze.

Kinga Preis w najnowszym filmie „Święto ognia”, fot. Zuzanna Szamocka

9. Festiwal Filmowy Spektrum to nie tylko projekcje filmów, ale też spotkania z osobami tworzącymi współczesne polskie kino. Między 24 a 29 października Świdnicki Ośrodek Kultury odwiedzą reżyserzy i reżyserki, a także aktorki i aktorzy występujący w prezentowanych podczas Spektrum filmach – zapowiadają organizatorzy.

Wśród liście pierwszych gości tegorocznego festiwalu znaleźli się:

Kinga Preis – odtwórczyni roli Józefiny w najnowszym filmie Kingi Dębskiej „Święto ognia”(2023)

Kinga Preis to jedna z najbardziej uzdolnionych i najciekawszych polskich aktorek młodego pokolenia. Świdnicę odwiedzi w związku z projekcją najnowszego filmu w reżyserii Kingi Dębskiej pt. “Święto ognia”, w którym Preis wcieliła się w rolę Józefiny. Obraz opowiada o młodej dziewczynie, Anastazji, która jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Życie Nastki zmienia się za sprawą przebojowej sąsiadki, Józefiny.

Damian Kocur – reżyser filmu „Chleb i sól” (2022)

Damian Kocur to polski reżyser, scenarzysta i autor zdjęć. W programie 9. Spektrum znalazł się jego debiut pt. “Chleb i sól”, który został nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2022 roku. Film opowiada o Tymku – młodym pianiście, studencie Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach. Film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków.

Małgorzata Gorol – odtwórczyni głównej roli w filmie „Śubuk” (2022) w reżyserii Jacka Lusińskiego

Małgorzata Gorol to polska aktorka teatralna i filmowa, która wcieliła się w rolę Maryśki w filmie “Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego. Akcja toczy się w 1989 roku. Marysia jest matką samotnie wychowującą syna z autyzmem. Ani szkoła, ani służba zdrowia nie wiedzą, jak zająć się dzieckiem z takim zaburzeniem. Kobieta nie ustaje w wysiłkach, aby zapewnić Śubukowi akceptację i zrozumienie. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie. Film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

Robert Gulaczyk – odtwórca roli Antka Boryny w animacji malarskiej „Chłopi” (2023) w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana

Robert Gulaczyk to aktor filmowy i teatralny, który od wielu lat związany z teatrem w Legnicy. Na dużym ekranie zadebiutował w 2017 roku rolą Vincenta Van Gogha w animacji malarskiej “Twój Vincent”. W 2023 roku na ekranach kin pojawił się w kolejnej animacji malarskiej – “Chłopi”, w której wcielił się w rolę Antka Boryny. Widzowie Spektrum spotkają się z Robertem Gulaczykiem po pokazie “Chłopów”, czyli filmie o unikalnym mikroświecie wiejskiej wspólnoty, która jednocześnie jest pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Hanka Nobis – reżyserka filmu dokumentalnego „Prawy chłopak”

Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym, a udział w marszach niepodległości z prowadzeniem kontrmanifestacji w trakcie marszów równości. Życie Antka zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Hanka Nobis towarzyszyła Antkowi przez pięć lat, portretując kolejne etapy poszukiwań chłopaka, jego relacje z rodziną i bliskimi. Reżyserka spotka się z publicznością Spektrum po pokazie filmu “Prawy chłopak”, który odbędzie się w Areszcie Śledczym w Świdnicy w ramach festiwalowej sekcji ARESZT OTWARTY.

Organizatorzy Spektrum niedawno przedstawili też kilka tytułów filmów – jakie zobaczymy na tegorocznym festiwalu. Oprócz filmów „Święto ognia”, „Chleb i sól”, „Chłopi”, „Śubuk”, „Prawy chłopak”- zobaczyć będzie można również:

Świdnicka publiczność będzie mogła obejrzeć m.in. „Tótem” (reż. Lila Avilés). Ten olśniewający film został wyróżniony na Berlinale Nagrodą Jury Ekumenicznego. Przedstawione w nim wydarzenia oglądamy z perspektywy siedmioletniej Sol, która trafia w sam środek nerwowych przygotowań do rodzinnej uroczystości. Intymna perspektywa niepostrzeżenie rozszerza się, a domowy chaos okazuje się – paradoksalnie – częścią większego porządku świata, w którym naturalnie następują po sobie czas życia i śmierci, czas burz i wyciszenia, a tragedie niszczą i wiążą jednocześnie.

Kolejny festiwalowy tytuł to „Delikwenci” (reż. Rodrigo Moreno), czyli zdobywca Grand Prix podczas 23. mBank Nowe Horyzonty i jeden z niekwestionowanych przebojów ostatniego Cannes. Ta przezabawna, nieprzewidywalna, pełna fantazji i uroku opowieść rozpoczyna się jak dramat obyczajowy o sfrustrowanym monotonną egzystencją urzędniku, by nieoczekiwanie zamienić się w rasowy kryminał o napadzie na bank. A to dopiero początek! Moreno przekonuje nas bowiem, że prawdziwe życie i prawdziwe kino zaczyna się wtedy, kiedy ściągamy uniformy, radykalnie zrywamy z kieratem codzienności, iluzją zawodowego i artystycznego bezpieczeństwa i z egzystencjalną i kinową rutyną.

W ramach Konkursu Spektrum na widzów czeka również projekcja „Blue Jean”, czyli debiut Brytyjki Georgii Oakley, zdobywca aż czterech Independent British Film Awards. W filmie zatroskany o młodzież brytyjski rząd zakazuje „promowania homoseksualizmu” (co w Polsce brzmi nazbyt współcześnie), a główna bohaterka, nauczycielka WF-u Jean, codziennie trenuje ukrywanie swojej orientacji. Wychodzi z szafy dopiero w lesbijskim barze, dokąd zagląda ze swoją dziewczyną. Napięcie, w jakim żyje zmuszona do prowadzenia podwójnego życia Jean, sięga zenitu, gdy w jej szkole pojawia się nowa uczennica.

Więcej informacji o programie, starcie sprzedaży karnetów i pojedynczych biletów wkrótce!

Festiwal Filmowy Spektrum jest organizowany przez Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławską Fundację Filmową oraz finansowany ze środków Miasta i Gminy Świdnica i Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

/oprac. AN/
/materiały – organizatora/

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykułEksplozja pieca, wypadek paralotniarza, walka z pożarem. Wielkie ćwiczenia służb ratunkowych pod Świdnicą [FOTO]