Strona główna 0_Slider „Pożydowskie”. Dziś premiera nowej książki świdnickiej pisarki

„Pożydowskie”. Dziś premiera nowej książki świdnickiej pisarki [KONKURS]

0

Oficjalną premierę ma dzisiaj trzecia książka Agnieszki Dobkiewicz, świdnickiej dziennikarki, reportażystki i pisarki. „Pożydowskie. Niewygodna pamięć” sięga po tematy trudne, wypierane, zapomniane. Autorka przygotowała 12 reportaży, wśród których  znalazła się historia Juliana Sztatlera, autora i wykonawcy popularnej powojennej piosenki „Wio, koniku”. Jest także rozdział poświęcony pogromom Żydów w Świdnicy, po których do dziś można w mieście znaleźć ślady. Na czytelników Swidnica24.pl czekają 3 książki z autografem autorki.

Świdniczanka Agnieszka Dobkiewicz zyskała uznanie czytelników dzięki dwóm książkom, w których sięgała po bolesne tematy II wojny światowej. Wydana w 2020 roku „Mała Norymberga” oparta była o procesy nazistowskich zbrodniarzy, jakie toczyły się przed sądem w Świdnicy. Dwa lata później ukazały się „Dziewczyny z Gross-Rosen”, zawierające historię więźniarek działających na Dolnym Śląsku filii niemieckiego obozu Gross-Rosen.

– Dlaczego napisałam „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”? Powodów jest bardzo dużo, ale pierwszy zamysł powstał, gdy pisałam „Małą Norymbergę”. Wtedy dotarło do mnie, że pierwszymi powojennymi mieszkańcami Dolnego Śląska byli właśnie żydowscy więźniowie filii KL Gross-Rosen, którzy zajmowali puste poniemieckie domy. Najczęściej Polacy i Polki, ale żydowskiego pochodzenia. Później dołączyli do nich inni, którzy przetrwali Holocaust. Zaczęłam się zastanawiać, co się stało, że opowieść o nich zniknęła z naszej polskiej przestrzeni i świadomości. Postanowiłam poszukać tego pożydowskiego na Dolnym Śląsku, ale Robert Medina, który był moim redaktorem inicjującym i któremu pomysł takiej książki bardzo się spodobał, zaproponował, by wyjść z Dolnego Śląska i poszukać pożydowskiego w Polsce. I tak zaczęła się dla mnie podróż, trudna, ale wspaniała. Inspiracją była książka Karoliny Kuszyk” Poniemieckie”. Zastanawiałam się, dlaczego na południu, zachodzie i północy Polski z nim się już oswoiliśmy i stało się nasze, a pożydowskie wypieramy – jest obce i niezauważalne. A po drodze był też Kalisz i barbarzyński akt spalenia królewskiego przywileju. Ten rytm bębnów, który tam usłyszałam, słychać w całej książce. Jest złowrogi – mówi pisarka.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Znak Koncept i jest już dostępna w sprzedaży. „Pożydowskie. Niewygodna pamięć” będzie mieć premierę dzisiaj podczas spotkania autorki z czytelnikami na Kazimierzu w Krakowie.

KONKURS

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak Koncept do czytelników Swidnica24.pl trafią trzy egzemplarze książki z autografem autorki. Zapraszamy do udziału w konkursie.

– Z jakiego powodu chciałabyś/ chciałbyś przeczytać najnowszą książkę Agnieszki Dobkiewicz?

Odpowiedzi zawierające maksymalnie 100 słów należy przesłać na adres [email protected] do godziny 24.00 20 maja  2024r. W temacie proszę wpisać „Pożydowskie”, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz numer telefonu osoby pełnoletniej (do wiadomości redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska na portalu Swidnica24.pl w razie wygranej. Trzy najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książkami „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”. Wyboru dokona jury powołane przez redakcję.

Szczegółowy regulamin konkursów organizowanych na portalu Swidnica24 znajdziesz TUTAJ. Nadesłanie zgłoszenia konkursowego jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Książek nie wysyłamy, do odbioru w siedzibie Swidnica24.pl.

/red./

Poprzedni artykułW regionie brakuje krwi niemal wszystkich grup. Podziel się darem życia
Następny artykułZdobędą Górę Pyszczyńską. Wyprawa już w niedzielę