Strona główna Wydarzenia W regionie brakuje krwi niemal wszystkich grup. Podziel się darem życia

W regionie brakuje krwi niemal wszystkich grup. Podziel się darem życia

0

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu apeluje o oddawanie krwi. Zbliżają się wakacje, gdy zwiększa się zapotrzebowanie na krew, a liczba donacji się zmniejsza. Już teraz w magazynach brakuje krwi z pięciu grup: A Rh-, B Rh-, 0 Rh+, 0 Rh- oraz AB Rh-.

Zgłaszając się do oddania krwi należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Krwiodawcą może być osoba w wieku od 18 do 60 (jeżeli nigdy nie oddawała krwi) lub 65 lat (jeżeli już oddawała krew) ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem.

Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić minimum 2 litry płynów, natomiast w dniu oddawania krwi spożyć lekkostrawny posiłek i także bardzo dobrze nawodnić się (woda, soki, herbata). Nie można pić alkoholu 24 godziny przed oddawaniem krwi. Więcej informacji – jak przygotować się do oddawania krwi, gdzie i kiedy można oddawać krew i jej składniki znajdują się na stronie internetowej RCKiK w Wałbrzychu.

Gdzie można oddać krew?

  • W siedzibie RCKiK w Wałbrzychu przy ulicy Bolesława Chrobrego 31 można rejestrować się do oddawania krwi w następujących godzinach:  poniedziałek, wtorek, środa, piątek – 7:00-13:30, czwartek – 6:00-13:30, pierwsza sobota miesiąca – 8:00-12:00.
  • W każdy czwartek ekipa wyjazdowa wałbrzyskiego RCKiK gości w Świdnicy, w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 przy ul. Kozara-Słobódzkiego 21. Najbliższa okazja do udziału w akcji oddawania krwi będzie 16 maja w godzinach od 9:00 do 13:00.
  • We wtorek, 21 maja akcja krwiodawcza odbędzie się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu przy ulicy Mickiewicza 2. Ambulans RCKiK czekać będzie na krwiodawców od godziny 9:00 do 13:00.
  • Z kalendarzem kolejnych akcji można zapoznać się na stronie internetowej RCKiK Wałbrzych.

/RCKiK Wałbrzych, opr. mn/

Poprzedni artykułRodzinnie, biegowo i w szczytnym celu. Festyn w Parku Centralnym już w niedzielę
Następny artykuł„Pożydowskie”. Dziś premiera nowej książki świdnickiej pisarki [KONKURS]