Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Charytatywne festyny i pikniki organizowane w celu wsparcia mieszkańców regionu, sportowe emocje podczas świdnickiego duathlonu, twórczość mieszkańców prezentowana podczas targów na świdnickim Rynku, garażowa wymiana w Komorowie, a może piknik strażacki w Jaworzynie Śląskiej? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Noc Muzeów

Informacje o wydarzeniach organizowanych z okazji Europejskiej Nocy Muzeów przez placówki działające w powiecie świdnickim można znaleźć w naszej wcześniejszej zapowiedzi.

VI Świdnickie Targi Talentów, Twórczości i Rękodzieła (sobota-niedziela)

Świdnickie Targi Talentów, Twórczości i Rękodzieła to doskonała okazja do zapoznania się z talentami i wyrobami uzdolnionych mieszkańców naszego miasta i regionu. W trakcie targów będzie można obejrzeć wiele niezwykłych oryginalnych przedmiotów, porozmawiać z ich twórcami, a także nabyć coś dla siebie lub na wyjątkowy prezent. Dla artystów i rzemieślników Targi są natomiast znakomitą okazją do zaprezentowania swoich prac szerszej publiczności, podzielenia się swoją pracą i pasją z innymi.

Targi gościć będą na świdnickim Rynku w sobotę i niedzielę 18–19 maja 2024 roku w godzinach od 10:00 do 18:00. Wydarzenie dla zwiedzających i kupujących jest bezpłatne.

Piknik charytatywny w Strzegomiu (sobota)

Garażowa wymiana w Komorowie (sobota)

Stowarzyszenie Przyjaciół Komorowa „Dwa Dęby” zaprasza do udziału w wymianie „garażowej”, która odbędzie się w sobotę, 18 maja na boisku w Komorowie. – Bez żadnej opłaty za miejsce możesz tego dnia wystawić wszystko to, czego już nie potrzebujesz: ubrania, torebki, książki, zabawki, dekoracje, rowery i wszystko to, co długi czas zalega w szafach i zakamarkach twojego domu lub garażu – wyliczają organizatorzy.

Do udziału w wymianie zaproszone są całe rodziny. Na najmłodszych będą czekały dmuchane zamki i zjeżdżalnie, które udostępni lokalna firma, zaplanowane są warsztaty teatralne i zabawy dla dzieci. Akcja wraz z wydarzeniami towarzyszącymi potrwa od 15.00 do 18.00. Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

Piknik strażacki w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

Ochotnicza Straż Pożarna w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na piknik strażacki, który odbędzie się w sobotę, 18 maja 2024 roku na stadionie miejskim przy ulicy Sportowej 1 w Jaworzynie Śląskiej. Początek wydarzenia o godzinie 16.00. – Celem pikniku jest pozyskanie funduszy na wyposażenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz zakup sprzętu ratowniczego. Podczas pikniku przewidziano następujące atrakcje: turniej piłki nożnej, konkursy sportowe dla dzieci i dorosłych, strefa zabaw dla dzieci, prezentacja sprzętu OSP Jaworzyna Śląska, słodki kącik, strażacki bufet, licytacja – informują jaworzyńscy strażacy. Więcej informacji na stronie OSP Jaworzyna Śląska na Facebooku.

Program pikniku:

  • 16:00 – start pikniku,
  • 16:15 – turniej piłki nożnej,
  • 16:30 – licytacje (jednym z głównych przedmiotów licytowanych będzie dębowy stół pozyskany przez Zakład Zebra w Jaworzynie Śląskiej),
  • 16:35 – rozpoczęcie wszystkich konkursów.

IV liga piłkarska: Polonia-Stal Świdnica – Polonia Środa Śląska (sobota)

Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej – Góra Pyszczyńska (niedziela)

Zbliża się szósta wycieczka w ramach Korony Wzgórz Ziemi Żarowskiej. W niedzielę, 19 maja 2024 roku uczestnicy zawędrują na Górę Pyszczyńską, najwyższe wzniesienie w gminie Żarów (273 m n.p.m.). Start o godz. 9:30 na dworcu PKP Imbramowice. Odjazd pociągu z dworca PKP Żarów do Imbramowic o godz. 8:52. Trasa wycieczki: https://pl.mapy.cz/s/bebojahalu. Dystans w obie strony: 7,4 km.

O historii Góry Pyszczyńskej oraz jej tajemnicach opowie archeolog i historyk Bogdan Mucha, specjalista d/s zbiorów muzealnych w GCKiS Żarów. Wyprawę zakończy wspólne ognisko na stadionie sportowym w Imbramowicach.

Marconi Duathlon Świdnica (niedziela)

Na niedzielę, 19 maja zaplanowano szóstą edycją cieszącej się jak zawsze dużym zainteresowaniem imprezy pod hasłem Marconi Duathlon Świdnica. – W tym roku jest nowe miejsce organizacji zawodów, a mianowicie bosmanat przy zalewie Witoszówka – ul. Polna Droga. Wszystko odbywa się na terenie bosmanatu w niedzielę, 19 maja. Trasa kolarska, jak i trasa biegowa prowadzić będzie tzw. „modliszówką” – informują organizatorzy. Zawodnicy rywalizować będą na dwóch dystansach – classic i sprint (na tym drugim dystansie odbędą się przy okazji drugie mistrzostwa firmy Bel-Pol). Wspólny start zaplanowano na godz. 11.00.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia. Tam też można znaleźć szczegóły dotyczące utrudnień w ruchu.

V Świdnicki Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego (niedziela)

W 76. rocznicę zamordowania przez władze komunistyczne rotmistrza Witolda Pileckiego, Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, świdnicki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i poseł Ireneusz Zyska zapraszają na V Świdnicki Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystości z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz orkiestry wojskowej z Garnizonu Wrocław odbędą się w najbliższą niedzielę, 19 maja 2024 roku.

Program obchodów:

  • 11.45-12.00 – Zbiórka przed Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin w Świdnicy ul. Kotlarska 19-21.
  • 12.00-13.00 – Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin ul. Kotlarska 19-21.
  • 13.00-13.20 – Przemarsz na Pl. Św. Małgorzaty pod Pomnik Katyński.
  • 13.20-14.00 – Uroczystości przed Pomnikiem Katyńskim
  • 14.00 – Zakończenie uroczystości

Festyn rodzinno-sportowy w Parku Centralnym (niedziela)

Rekreacyjny bieg z okolicznościowym medalem na mecie, mnóstwo atrakcji dla całych rodzin, a do tego możliwość wsparcia zbiórki w szczytnym celu. To wszystko już w niedzielę, 19 maja w Parku Centralnym przy hali sportowej przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej. Festyn rozpocznie się o godzinie 14.00 i potrwa cztery godziny. O godzinie 15.00 wystartuje 5. Świdnicki Bieg Papieski (zapisy od 13.00 do 14.30 w hali sportowej). Trasa długości dwóch kilometrów wytyczona zostanie alejkami parku. Bieg ma charakter rekreacyjny, nie będzie mierzony czas. Na pierwszych 250 zapisanych uczestników przewidziano pamiątkowy medal.

Udział w biegu jest bezpłatny, ale przy zapisach mile widziane są datki, które wspomogą trwającą zbiórkę na rzecz 40-letniej Honoraty Oberman – terapeutki dzieci, młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu, która walczy z nowotworem mózgu. Nadzieję na powrót do normalnego życia daje jej operacja neurochirurgiczna w klinice w Niemczech, której koszt przerasta jednak możliwości finansowe świdniczanki. Konto zbiórki zasilą także fundusze zebrane w trakcie festynu.

Dni Papieskie – koncert w świdnickiej katedrze (niedziela)

Koncert „Veni ad me” w Kościele Pokoju (niedziela)

Święto Zesłania Ducha Świętego uświetni w Kościele Pokoju w Świdnicy koncert „Veni ad me”. Wrocław Baroque Ensemble prowadzony przez Andrzeja Kosendiaka zaprezentuje kompozycje Arvo Pärta. Występ rozpocznie się w niedzielę, 19 maja o godz. 19.00.

Początek koncertu o godz. 19.00. Bilety można kupić przed koncertem (10-55 zł). Szczegóły na stronie Kościoła Pokoju w Świdnicy.

/opr. mn/

Poprzedni artykułGmina Jaworzyna Śląska. Pierwsi sołtysi wybrani [FOTO]
Następny artykułPrzedszkolaki zmierzyły się w olimpiadzie z języka angielskiego [FOTO/WYNIKI]