Strona główna 0_Slider Noc Muzeów 2024. Gdzie będzie można się wybrać w powiecie świdnickim?

Noc Muzeów 2024. Gdzie będzie można się wybrać w powiecie świdnickim?

0

By zachęcić widzów do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, od 1997 roku w całej Europie galerie i muzea zapraszają na nocne zwiedzanie, połączone z licznymi atrakcjami. Już w ten weekend w ramach Nocy Muzeów na gości czekać będą placówki muzealne działające w regionie.

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy (piątek)

Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza wszystkich miłośników historii i nocnego zwiedzania muzeów do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w piątek, 17 maja 2024 roku w godzinach od 18:00 do 24:00. Wydarzenie rozpocznie wernisaż wystawy poświęconej 400-letniej historii świdnickich wodociągów. Dostępne będą także wszystkie ekspozycje stałe, czyli aranżacje dawnej apteki, karczmy, sklepu kolonialnego, domu wagi, urzędu miar, stacji paliw, dziejów świdnickiego piwowarstwa, salonu mieszczańskiego, a także gotyckiej Sali Rajców. Dodatkową atrakcją przygotowaną dla zwiedzających będą kuratorskie oprowadzania po nowej wystawie czasowej oraz wystawach stałych muzeum a także koncert duetu wibrafonowego Irek Głyk & Bogusław Kaczmar. Wstęp wolny.

Szczegółowy program wydarzenia:

 • godz. 18:00 – Wernisaż wystawy „400 lat świdnickich wodociągów”,
 • godz. 18:30 – I kuratorskie oprowadzanie po wystawie „400 lat świdnickich wodociągów”,
 • godz. 19:00 – otwarcie muzeum dla bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych, w tym: dawnej apteki, karczmy, sklepu kolonialnego, domu wagi, urzędu miar, stacji paliw, dziejów świdnickiego piwowarstwa, salonu mieszczańskiego, a także gotyckiej Sali Rajców,
 • godz. 19:30 – II kuratorskie oprowadzanie po wystawie „400 lat świdnickich wodociągów”,
 • godz. 20:00 – zwiedzanie ekspozycji muzealnych z przewodnikiem,
 • godz. 21:00 – koncert duetu wibrafonowego Irek Głyk & Bogusław Kaczmar,
 • godz. 22:30 – III kuratorskie oprowadzanie po wystawie „400 lat świdnickich wodociągów”,
 • godz. 24:00 – zakończenie bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych, zamknięcie muzeum.

Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu (piątek)

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza do Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” na kolejną edycję Nocy Muzeów. W ramach wydarzenia zobaczyć będzie można wystawę „Przeżyliśmy Gross-Rosen” a także „Artystyczne oblicza Jerzego Rynkiewicza”.

Zaprezentuje się dla Państwa również Muzeum Sprzętu Militarnego – Pancerni Strzegom, które mieści się w budynku. Pracownik Strzegomskiego Centrum Kultury, przebrany w strój zakonny z chęcią oprowadzi po budynku Centrum Aktywności Społecznej oraz opowie co nieco na temat historii tego miejsca. Do zobaczenia 17 maja 2024 r. w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel”. Start o godzinie 18:00. Wstęp wolny – zachęcają organizatorzy.

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (sobota)

Zapraszamy serdecznie na tegoroczną edycję Nocy Muzeów w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 18 maja 2024 roku w godzinach 19.00-23.00. W tym roku swoją obecnością zaszczyci nas niemiecka historyk – badaczka dziejów II wojny światowej i KL Gross-Rosen – pani dr Andrea Rudorff. Nasz gość opowie o kobietach: więźniarkach i nadzorczyniach SS w systemie KL Gross-Rosen. Podczas spotkania będzie także możliwość zakupienia książki autorstwa dr Rudorff „Kobiety w podobozach Konzentrationslager Gross-Rosen.” Spotkanie odbędzie się w języku polskim. Po spotkaniu zapraszamy tradycyjnie na nocne zwiedzanie Miejsca Pamięci z przewodnikiem – zachęcają przedstawiciele muzeum. Wstęp wolny.

Szczegółowy program Nocy Muzeów:

 • godz. 19:00 – wykład dr Andrei Rudorff pt. „Kobiety w podobozach KL Gross-Rosen”,
 • godz. 20:00-21:00 – projekcje filmu o historii KL Gross-Rosen,
 • godz. 20:30-21:30 – nocne zwiedzanie Miejsca Pamięci z przewodnikiem.

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

Są takie noce, podczas których parowozy ożywają. W najbliższą sobotę zapraszamy na Noc Muzeów w Muzeum Kolejnictwa, podczas którego poznacie inne, tajemnicze zabytkowej parowozowni i jej mieszkańców. Zwiedzanie potrwa około 2 godzin podczas, których zostanie włączona nocna iluminacja oraz zostaną zaprezentowane maszyny na warsztacie. Prosimy o przybycie przed godziną 19.00 – zachęcają przedstawiciele jaworzyńskiego muzeum.

Więcej informacji o muzeum na stronie internetowej placówki.

/opr. mn/

Poprzedni artykułUsuwają kolejną awarię ciepłowniczą na Osiedlu Młodych
Następny artykułOutsourcing księgowości: Jak wybrać najlepszą firmę księgową?