Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Dyniowa uczta w Wierzbnej, biegowe święto w Strzegomiu z charytatywnym akcentem w postaci zbiórki na rzecz małego Frania, atrakcje organizowane w ramach promującej czytelnictwo Nocy Bibliotek, a może spotkanie z czasomierzami, lokalną historią i sztuką podczas Święta Świebodzickich Zegarów? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Wernisaż wystawy Marcina Giby „Podniebne obrazy” (piątek)

Cywilizacyjny kosmos stworzony przez ingerencję przemysłu w naturę, konkretne kształty wyłaniające się z przypadkowych szczegółów czy śnieżna zima pełna abstrakcyjnych struktur. Nagradzany fotograf Marcin Giba zaprezentuje w Świdnicy swoje artystyczne zdjęcia wykonane dronem. Otwarcie wystawy z udziałem autora już w piątek, 6 października w Galerii Fotografii. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Zuzanna Bator – koncert VIII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga (piątek)

Monumentalną kompozycję zatytułowaną „Symfonia pokoju” melomani usłyszą na 114-letnich organach słynnej świdnickiej firmy Schlag&Sohne. Najnowsze dzieło wrocławskiego kompozytora Mateusza Ryczka wykona świdnicka organistka Zuzanna Bator. Wyjątkowe na skalę regionu wydarzenie organizowane przez Fundację Dobrej Muzyki odbędzie się w ramach obchodów „Święta Województwa Dolnośląskiego”. Uroczysty koncert już w piątek, 6 października o godz. 18.30 w Kościele Pokoju w Świdnicy. Wstęp wolny.

Światowa premiera „Symfonii pokoju” – prawykonanie Zuzanna Bator
6 października 2023 r., piątek, godz. 18.30
czas trwania: ok. 1,5 godziny
Kościół Pokoju (adres: pl. Pokoju 6, 58-100 Świdnica)
Wstęp wolny

III Święto Świebodzickich Zegarów – Gustavy (sobota)

7 października o godzinie 10.00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach rozpocznie się kolejna edycja Święta Świebodzickich Zegarów – Gustavy, na które organizatorzy zapraszają miłośników zegarów, lokalnej historii oraz sztuki. Wstęp na imprezę jest wolny. – Głównym tematem imprezy będą zegary roczne, które będzie można podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie. Tak się składa, że pierwsze egzemplarze tego typu zegarów na świecie pochodzą właśnie ze Świebodzic. O ciekawej historii ich powstania, a także o tym, w jaki sposób działają po jednym nakręceniu przez 400 dni opowiedzą Wojciech Magierski i Adam Mroziuk. Dzięki zaangażowaniu burmistrza Pawła Ozgi nasi goście będą też mogli obejrzeć krótki film o Gustawie Bekerze. Będzie to najprawdopodobniej pierwsza taka promocja naszego najsłynniejszego mieszkańca Świebodzic – opisuje Janusz Kujat.

Co jeszcze znalazło się w programie? – Przyjazd Beckera do grodu nad Pełcznicą powiązany był z tym, że miał wówczas połączenie kolejowe m.in. z Wrocławiem. A jak wiadomo kolej bez zegarów nie może funkcjonować. Jaki to był silny związek, o tym opowie nam pasjonat kolei Sebastian Kotliński. Dla koneserów sztuki w tym roku przygotowaliśmy niezwykłe wydarzenie. Na nasze specjalne zaproszenie będziemy gościć w tym roku jednego z najbardziej znanych polskich malarzy nurtu magicznego realizmu w Europie – Jarosława Jaśnikowskiego. Powodem zaproszenia tego znakomitego artysty jest naturalnie tematyka jego obrazów, w których dominuje m.in. zegar. Oprócz samego spotkania będzie można podziwiać kilka jego prac, na których dominują regulatory czasu, a także osobiście poznać artystę – zapowiada Kujat.

Podczas III Święta Świebodzickich Zegarów ponownie gościć będzie Piotr Łukasiński, który zajmuje się konserwacją m.in. starych zegarów. W tym roku opowie on o renowacji zegara z intarsją metalową. – Świebodzicki przemysł zegarowy dominował na Dolnym Śląsku. Jednak nie było to jedyne miejsce w regionie, gdzie produkowano zegary. Innym znanym zakładem z tej branży była Srebrna Góra, gdzie funkcjonowała firma E. Eppenra. Nie był to konkurent dla Gustawa Beckera, ponieważ produkowała głównie zegarki kieszonkowe oraz wieżowe. Zapewne jednak oboje producenci znali się doskonale i współpracowali. O tym jaka była to współpraca opowie Adam Mroziuk. W tym roku przygotowaliśmy rzecz niezwykłą. Zaprezentujemy niespodziankę historyczną związaną naturalnie z zegarami. Będzie to historia z nutą kryminalnej przeszłości i ciekawym zakończeniem – zachęcają organizatorzy.

Podczas tegorocznego wydarzenia odbędzie się również prezentacja projektu pomnika Gustawa Beckera autorstwa Tomasza Górnickiego.

VI ARYZTA Półmaraton Strzegom (sobota)

7 października o godzinie 11.00 wystartuje szósta edycja ARYZTA Półmaratonu Strzegom. Na uczestników czeka atestowana trasa półmaratonu, do tego „Bieg Piekarza” na dystansie 12,5 km oraz „Bieg Ciasteczkowy” dla dzieci i młodzieży na dystansie 200 lub 400 m. Zapisy elektroniczne prowadzone były do 1 października 2023 roku. – Będziemy mieli jeszcze kilka wolnych pakietów i numerów startowych na oba dystanse w dniu Biegu, tak więc spóźnialscy raczej nic nie stracą – informują organizatorzy.

Program wydarzenia:
7:30 – 10:30 – Praca Biura Zawodów, weryfikacja uczestników.
10:30 – „Bieg Ciasteczkowy” dla dzieci. Start w Rynku, meta w Parku Strzegomskie Planty.
11:00 – Start Półmaratonu i „Biegu Piekarza”.
14:00 – Zamknięcie mety Półmaratonu i „Biegu Piekarza” (koniec limitu czasu).
14:00 – Ceremonia dekoracji i zakończenie zawodów.

Na terenie parku Strzegomskie Planty będzie funkcjonowało miasteczko biegowe, gdzie wszyscy znajdą bardzo ciekawe atrakcje przygotowane przez m.in. Fundację Ronalda McDonalda. Będziemy również realizować cel charytatywny – w miasteczku biegowym znajdziecie stoisko dedykowane Franiowi, który walczy ze śmiertelną białaczką szpiku kostnego – zapowiadają organizatorzy.

7. Święto dyni w Wierzbnej (sobota)

Już po raz siódmy Wierzbna będzie gościć uczestników pomarańczowego święta pełnego niezwykłych zapachów i niezapomnianych smaków. Impreza wystartuje 7 października o 14.00 przy ulicy Leśnej w Wierzbnej. W trakcie wydarzenia rozstrzygnięte zostaną konkursy na najcięższą dynię, dyniowe przebranie, zupę dyniową oraz dyniową posesję, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia do konkursów przyjmowane będą w dniu imprezy do godziny 15.00. Laureatów konkursów poznamy około godziny 17.30. Impreza potrwa do godziny 18.00.

7. Święto Dyni 7 października? To chyba nie jest przypadek! Tego dnia zabierzemy Was w podróż pełną kolorów, niezwykłych zapachów i niezapomnianych smaków. Będzie jesiennie, naturalnie, ekologicznie i bardzo magicznie. Zapraszamy Was w nasze progi. Rozgośćcie się wygonie na naszych leżakach i przy kojących dźwiękach muzyki, z aromatyczną dyniową zupą w dłoniach, spędźcie z nami błogie jesienne popołudnie – zachęcają organizatorzy.

O Wasze podniebienia zadba Dyniowy Zakątek oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Wierzbnej. Na tych stoiskach znajdziecie wszystko co ekologiczne, zdrowe i smaczne. Swoimi wyrobami pochwalą się też lokalni rzemieślnicy. Sielski czas umili nam cudowna grupa włóczykijów czyli zespół „Grupa na swoim”. Wędrówka w ich towarzystwie po bezkresnych połoninach i Beskidach to nie lada przygoda dla duszy. Na naszych najmłodszych będzie czekać dyniowa foto ścianka, ekologiczne zabawy z Eneris oraz kreatywne warsztaty z Gminnym Centrum Kultury i Sportu. Miłośników historii z pewnością ucieszy wycieczka z Bogdanem Muchą z Żarowskiej Izby Historycznej – wyliczają.

IX Noc Bibliotek w Świdnicy (sobota)

Przed nami IX Noc Bibliotek w tym roku organizowana pod hasłem „Absurd nie czytaj”. W ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo po raz kolejny weźmie udział także Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida. – Zapraszamy do biblioteki już w sobotę, 7 października. Noc rozpocznie się o godzinie 15.00. W tym dniu wypożyczenie zbiorów będzie możliwe w godzinach: 15.00-20.00 – informuje instytucja. Program:

16.30 – wernisaż wystawy Elizy Kamianowskiej – wstęp wolny
Artystka jest mieszkanką Świdnicy, absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, a także studentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

18.00 – wernisaż wystawy #jestemsilnabo… połączony ze spotkaniem autorskim z Martą Frej – wstęp wolny
Twórczość Marty Frej, znanej przede wszystkim ze swoich ilustracji czy memów, jest rozpięta pomiędzy różnymi dyscyplinami. Artystka działa też jako aktywistka, animatorka kulturalna (wraz z partnerem Tomaszem Kosińskim prowadzi fundację „Kulturoholizm”). Ten fakt jest niezwykle istotny, bo prace Marty Frej są w pełnym słowa zaangażowane społecznie. Punktem wyjścia do cyklu obrazów Marty Frej było zaproszenie kobiet do dokończenia zdania „Jestem silna, bo…” oraz wysłania zdjęcia, które zostało rysunkowo przetworzone przez artystkę i zestawione z tekstem” – Stanisław Ruksza.

Podczas trwania imprezy:

kreatywna strefa LEGO prowadzona przez uczestnika LEGO MASTER POLSKA Piotra Gore Rybaka – wstęp wolny
Lubicie klocki LEGO® i Jednorożce? Jeżeli tak, to mamy dla Was super propozycję! Zapraszamy na kreatywną strefę LEGO® prowadzoną przez uczestnika LEGO MASTERS POLSKA – Piotra „Gore” Rybaka! Szykuje się magiczna przestrzeń, gdzie będziecie mogli odpocząć i wyżyć się kreatywnie, budując przeróżne konstrukcje z tysięcy klocków. Co jakiś czas przewidziane są też wyzwania i konkursy dla uczestników. Do wygrania oczywiście klocki! Wszystko to pod znakiem autorskiego projektu warsztatów kreatywnych LEGO® – Klockorożec! – zapowiada biblioteka.

Robostrefa – prowadzona przez Mateusza Rosiaka – wstęp wolny
Podczas zajęć omówione zostaną podstawy elektroniki, zasady działania poszczególnych podzespołów wchodzących w skład robota. Na podstawie przygotowanych robotów pokazowych zostaną wytłumaczone zasady działania każdego z nich, uczestnicy będą mieli możliwość sterowania przygotowanymi robotami.

Absurdalny aperitif – gra – wstęp wolny (zapisy podczas nocy), Zawekuj Absurd – warsztaty rodzinne (wstęp wolny), Księga Absurdu – kreatywne tworzenie (wstęp wolny), W krainie Absurdii – warsztaty rodzinne (wstęp wolny), Turniej gry Klask (obowiązują zapisy: 74 640 09 36)
– Tegoroczne hasło brzmi „Absurd nie czytać”, dlatego też uczestnicy będą mogli znaleźć się w Krainie Absurdii, stworzyć Księgę Absurdu, Zawekować Absurd czy wziąć udział w grze Absurdalny Aperitif! Dla fanów graczy zaplanowany został turniej gry Klasyk, a wytrwałych zapraszamy na Nocne Planszowanie – wyjaśniają

Noc Bibliotek w Świebodzicach (piątek-sobota)

„Nocne” atrakcje szykowane są także w Miejskiej Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach. Już piątek, 6 października zaplanowano projekcję filmu „Książ. Klucz do Śląska”. Seans rozpocznie się o godzinie 18.30.

Dzień później, 7 października – tym razem w Oddziale Dziecięcym świebodzickiej biblioteki przy ul. Wolności 23 odbędzie się projekcja bajki „Pamiętniki Tatusia Muminka. Start o godz. 17.00. W programie także rozmowa na temat filmu oraz rysowanie na jego podstawie.

Noc Bibliotek w gminie Marcinowice (sobota)

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Marcinowicach zaprasza do biblioteki w Wirach, gdzie od godz. 16.00 na dzieci i młodzież czeka moc atrakcji. Szczegóły na poniższym plakacie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułOdkrycie w katedrze świdnickiej. Z krypty kościelnej wydobyto kości co najmniej 38 osób [FOTO]
Następny artykułAktorka Kinga Preis przyjedzie do Świdnicy. Festiwal Filmowy Spektrum przedstawia pierwszych gości