Strona główna 0_Slider Góry śmieci znad Jeziora Bystrzyckiego

Góry śmieci znad Jeziora Bystrzyckiego [FOTO]

0

Ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców powiatów wałbrzyskiego i świdnickiego zachwyca urokliwym ukształtowaniem terenu, pięknymi trasami wycieczkowymi, zamkiem Grodno, imponującą zaporą i wijącym się wśród gór sztucznym Jeziorem Bystrzyckim. Niestety, te widoki zakłócają tysiące śmieci, spływających wraz z rzeką Bystrzycą i pozostawianych przez turystów. Dzięki współpracy kilku instytucji, stowarzyszeń i społeczników piękna okolica została gruntownie wysprzątana.

„Milion powodów, by nie sięgnąć dna” – pod takim hasłem stowarzyszenie Czysty Wałbrzych wspólnie z Fundacją „Polska górom” przy wsparciu gminy Walim w minioną sobotę zaprosiła do wielkiego sprzątania. –  Ponad pięćdziesiąt osób, zgromadziło się na parkingu Hotelu Maria Antonina – Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy Wodniak, skąd po wysłuchaniu organizatorów i zaopatrzeniu się w sprzęt (rękawiczki, worki, chwytaki i kamizelki „Pogromca śmieci”) ruszyło ku walce ze śmieciorami – opisują organizatorzy.

– Sprzątane była tafla jeziora i brzegi z rowerków wodnych Marii Antoniny i  Pensjonatu Fregata, zakole przy ujściu potoku Młynówka, żółty szlak na tamę i dalej do Fregaty oraz w drugą stronę na Zamek Grodno. Dzień wcześniej Wody Polskie sprzątały ujście potoku Bystrzyca, a WiK Dzierżoniów okolice Fregaty i brzegi obszaru bezpośredniej ochrony.
W ciągu tych dwóch dni zebraliśmy 126 worków (120 litrów każdy), co dało ponad 1200 kilogramów przeróżnych odpadów, a z tym, co zebrało WiK Dzierżoniów ponad 1700 kilogramów – opisuje „Czysty Wałbrzych„.

Zebrani mogli także zapoznać się i pobrać pierwszą w Polsce ekologiczna aplikację – Zmieć śmieć, która właśnie w Zagórzu Śląskim miała swoją premierę. Dzięki aplikacji każdy turysta, który przemierza górskie szlaki, może w prosty sposób powiadomić zarządcę o odkrytym dzikim wysypisku śmieci, a sam zabrać tyle odpadów, ile będzie w stanie i wyrzucić w legalnym miejscu, wskazane na mapie. Na osoby, które zechcą w ten sposób przyczynić się do uprzątnięcia gór i lasów z odpadów, czekają nagrody – ECOiny, czyli punkty zniżkowe na zakupy produktów firm, które zostały partnerami akcji.

Na finał porządków nad jeziorem wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na posiłek i do wspólnej zabawy.

/opr. red./
Zdjęcia Czysty Wałbrzych i WiK Dzierżoniów

Poprzedni artykułRuszyli w las, wrócili z pełnymi koszami. I Lubachowskie Grzybobranie [FOTO]
Następny artykułCOVID-19. Raport ministerstwa zdrowia