Strona główna 0_Slider Trwa zbiórka na budowę pomnika księcia Bolka Świdnickiego. Ruszają prace związane z...

Trwa zbiórka na budowę pomnika księcia Bolka Świdnickiego. Ruszają prace związane z renowacją postumentu [FOTO]

0

W przyszłym roku na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego ma stanąć pomnik księcia Bolka II Świdnickiego. Budowa monumentu zostanie sfinansowana ze środków zebranych w ramach społecznej zbiórki prowadzonej przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. Równolegle rozpoczęto prace związane z renowacją znajdującego się na skwerze reliktu zabytkowego, kamiennego postumentu.

Przypomnijmy, w ramach ubiegłorocznych konsultacji świdniczanie wskazali, który z trzech zaproponowanych pomników powinien ich zdaniem stanąć na skwerze Lecha Kaczyńskiego, u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej: pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, pomnik Księcia Bolka Świdnickiego, czy też pomnik pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Świdniczanie mogli też opowiedzieć się przeciwko wszystkim zgłoszonym propozycjom i przedstawić własny pomysł na zagospodarowanie skweru. W ramach konsultacji oddano w sumie 947 ważnych głosów. Największe poparcie zyskał pomysł budowy pomnika księcia Bolka II (650 głosów). Za budową pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej zagłosowało 127 osób, za pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego opowiedziało się 94 mieszkańców, a 76 ankietowanych nie wskazało na żadną z powyższych propozycji.

Pod koniec grudnia 2020 roku zgodę na usytuowanie pomnika księcia Bolka II na skwerze Lecha Kaczyńskiego wyrazili świdniccy radni. „Zielone światło” ze strony samorządowców formalnie umożliwiło podjęcie dalszych kroków mających docelowo doprowadzić do budowy monumentu.

Rycina nagrobka Bolka II (T. Blätterbauer, XIX w.)

Żyjący w XIV wieku Bolko II Mały (Świdnicki) cieszył się uznaniem najznamienitszych rodów średniowiecznej Europy. Przez historyków jest uznawany za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego polityka. Ten słynny wnuk Władysława I Łokietka i dla nas współczesnych może być wzorem do naśladowania w kontekście prowadzenia polityki, podejmowania decyzji w administracji i wojskowości – wskazywała Urszula Pawłowska z Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, które zgłosiło pomysł budowy pomnika Bolka II. – Inicjatywa uhonorowania tak znamienitego władcy, związanego z naszym miastem, ma społeczny charakter, stąd idea, by w jego realizację włączyć jak największą liczbę świdniczan – tych mieszkających i działających obecnie w naszym mieście, ale i tych związanych z miastem za przyczyną urodzenia a mieszkających w różnych zakątkach naszego globu – wyjaśniała Pawłowska.

W lutym wysłaliśmy do projektantów zaproszenie do uczestnictwa w konkursie na projekt pomnika. Wybraliśmy sześć osób, które przystąpiły do projektowania. Wszyscy otrzymali ode mnie materiały w postaci rzutów sytuacyjnych, zdjęcia pokazujące całość otoczenia, a także rysunek techniczny – mówiła prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. – Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszym etapie do 20 listopada tego roku przewidzieliśmy zgłoszenie prac oraz przekazanie ich w postaci rysunków i makiety w skali od 1 do 10 lub wizualizacji. W grudniu zbierze się sąd konkursowy, który już jest wybrany spośród ludzi sztuki, przedstawicieli Urzędu Miasta, naszego stowarzyszenia i oczywiście społeczeństwa. Ten zespół wybierze najlepszy projekt, ale może się zdarzyć, że będziemy musieli wybór dostosować do naszych możliwości finansowych. Mam jednak nadzieję, że żadne kompromisy nie będą konieczne. To jest tak ważna sprawa dla nas świdniczan, że pomnik musi być piękny – podkreślała Pawłowska.

Jak dodawała, projektanci są ograniczeni pewnymi warunkami. – Pomnik musi m.in. być posadowiony na miejscu ograniczonym kamiennym obmurowaniem, które jest pozostałością po niemieckim pomniku Helmutha von Moltke. Na życzenie konserwatora zabytków płyty pozostaną i będą oczyszczone – tłumaczyła szefowa Towarzystwa. Tym zadaniem zajął się Urząd Miejski w Świdnicy, który w przyszłości miałby się również zająć pozostałą częścią skweru. Obecnie jednak zlecono wykonanie renowacji reliktu zabytkowego, kamiennego postumentu na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Na ten cel trafi ze świdnickiego budżetu blisko 74 tys. złotych, a prace mają zostać zrealizowane do 15 grudnia 2021 roku.

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej w dalszym ciągu zachęca do dokonywania wpłat datków, które zostaną przeznaczone na budowę pomnika Bolka II:

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej
58-100 Świdnica, ul. Długa 33
Nr konta BNP Paribas 43 1600 1462 1023 6969 3000 0002
Kod SWIFT – BNPAPLP

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSynoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem
Następny artykułPo pijaku zajechał przed komendę Straży Miejskiej. Mężczyzna został zatrzymany