Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Biegowa rywalizacja śmiałków, którzy zmierzą się z 222 stopniami prowadzącymi na szczyt świdnickiej wieży ratuszowej, możliwość wsparcia podopiecznych schroniska dla bezdomnych zwierząt podczas kiermaszu przy Pogodnej, muzyczna uczta w ramach kolejnej edycji cyklu „Symfoniczne Organy Schlaga”, sportowe emocje podczas świdnickiego duathlonu, a może Świebodzickie Święto Zegarów z możliwością nabycia okolicznościowego banknotu 0 Euro z wizerunkiem Gustava Beckera? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend?

200. rocznica urodzin C. K. Norwida (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na uroczystości związane z 200. rocznicą urodzin Cypriana Kamila Norwida.

  • 24 września 2021 r., godz. 15.00: otwarcie biblioteczki plenerowej na promenadzie przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Osiedlu Młodych,
  • godz. 17.00: wernisaż wystawy zewnętrznej Z Norwidem… Od ceramicznego pieca do biblioteki
    na podstawie prac prof. Andrzeja Mariana Bartczaka – Miejska Biblioteka Publiczna, Skwer z dzikami,
  • godz. 17.30: spotkanie z prof. Andrzejem Marianem Bartczakiem nt. twórczości artysty w nawiązaniu do postaci Cypriana Kamila Norwida – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18,
  • godz. 18.30: Stygmat NORWIDA – wieczór literacko-muzyczny poświęcony twórczości Cypriana Kamila Norwida – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18.

Otwarcie Skweru Carla Kulmiza w Żarowie (piątek)

24 września otwarty zostanie zrewitalizowany skwer przy ul. Krasińskiego w Żarowie. Teren ten zmienił swój wizerunek, a w ramach zrealizowanych prac zainstalowane zostało nowe oświetlenie, wykonany został chodnik, ciągi piesze, przebudowano miejsca parkingowe i przygotowano podłoże pod nowe nasadzenia. Postawione zostały także ławki oraz zainstalowano kamery monitoringu.

Prace sfinansowane zostały ze środków własnych budżetu gminy Żarów w wysokości ponad 145 tys. złotych, a także sponsora rewitalizacji skweru – zakładu Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów Sp. z o.o. w wysokości 20 tysięcy złotych. W prace przy rewitalizacji włączyli się także wolontariusze oraz Fundacja Inicjatywa B.

Otwarcie skweru odbędzie się w godzinach 17.00-21.00. Na uczestników czekać będą: EKOlogiczne stoisko, EKO-gadżety, porady w ramach punktu konsultacyjnego „Czyste Powietrze”, ulotki oraz informacje „Jak prawidłowo segregować śmieci”, inne atrakcje przygotowane przez Fundację Inicjatywa B.

VI Symfoniczne Organy Schlaga (piątek)

Wielkie Symfoniczne Organy świdnickiej firmy Schlag&Söhne z 1909 roku są duszą Kościoła Pokoju w Świdnicy. Tej jesieni instrument ponownie ożywią palce organistów zarówno z Polski, jak i zagranicy. Fundacja Dobrej Muzyki zaprasza wszystkich Słuchaczy na szóstą edycję cyklu „Symfoniczne Organy Schlaga”.

Podczas czterech recitali zabrzmi symfoniczna muzyka organowa, muzyka współczesna, improwizacje oraz transkrypcje dzieł orkiestrowych, dzięki czemu słuchacze doświadczą całego wachlarza możliwości organów firmy Schlag&Söhne – instrumentu zabytkowego, a zarazem nowoczesnego.

W piątek szóstą edycję cyklu otworzy swoim mistrzowskim recitalem profesor Bernhard Haas – niemiecki organista, pianista i klawesynista. Początek koncertu o godz. 18.30. Na koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania na stronie koncerty.fundacjadobrejmuzyki.pl. Pełen program znajduje się na stronie fundacjadobrejmuzyki.pl.

Bezpłatne konsultacje z inżynierami budownictwa (sobota)

Planujesz budowę, a może remont swojego budynku? Porozmawiaj z inżynierem budownictwa. Polska Izba Inżynierów i Techników Budownictwa, Dolnośląska Izba Inżynierów i Techników Budownictwa, a także Ministerstwo Rozwoju i Technologii, zachęcają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w Dniu Otwartym Inżyniera Budownictwa. Celem ogólnopolskiego wydarzenia, które odbędzie się w 25 września, jest pomoc indywidualnym inwestorom – właścicielom domów jednorodzinnych i mieszkań, przedstawicielom wspólnot mieszkaniowych.

W sobotę inżynierowie należący do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa udzielać będą odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze swoją branżą. Z bezpłatnych porad będzie można skorzystać również w Świdnicy. Konsultacje odbędą się w godzinach 9.00-14.00 w Domu Technika Naczelnej Organizacji Technicznej, mieszczącego się przy ulicy Basztowej 2. W ramach świdnickiego Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa przewidziano między innymi: konsultacje z udziałem zgłoszonych chętnych (Barbara Rajca, Tomasz Miłkowski, Marek Stańczyk, Tomasz Stojewski), porady dla nabywców nieruchomości, przekazanie namiarów na pracowników urzędów mogących pomóc w sprawach związanych z tematem spotkania.

VIII Bieg na Wieżę Ratuszową (sobota)

Zbliża się ósma edycja Biegu na Wieżę Ratuszową, która w tym roku odbędzie się w sobotę, 25 września. Uczestnicy biegowej imprezy tradycyjnie będą musieli pokonać pętlę wokół Rynku, a następnie 222 schody prowadzące na taras widokowy wieży.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zapisy uczestników rozpoczną się o godzinie 10.00 w dniu biegu w Rynku – warto się pośpieszyć bowiem dla 100 pierwszych zapisanych osób na mecie będzie czekał pamiątkowy medal. Limit miejsc wynosi 200 osób. Bieg rozpocznie się o godzinie 12.00. Dla zwycięzców i dla ewentualnych rekordzistów czekać będą nagrody ufundowane przez Księstwo Świdnicko-Jaworskie oraz Urząd Miejski w Świdnicy – informuje organizator wydarzenia, LOT „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”.

Świebodzickie Święto Zegarów (sobota)

W sobotę, 25 września w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbędą się Gustavy. Niezwykłe wydarzenie kulturalne poświęcone jest osobie Gustava Beckera, wybitnego twórcy znanych na całym świecie zegarów. Obok ciekawych wystaw i prelekcji w programie zaplanowano inaugurację okolicznościowego banknotu 0 Euro z wizerunkiem G. Beckera. Dla chętnych będzie możliwość jego zakupu.

Program wydarzenia:

10.00 – uroczyste otwarcie Gustavów, powitanie gości , okolicznościowe przemówienia
10.25 – otwarcie wystawy „Zegary Gustava Beckera” oraz wystawy plastycznej „Nasze Zegary – Nasz Czas”
10.45 – „Gustav Becker i jego zegary ” wykład Wojciecha Magierskiego
11.15 – inauguracja emisji Banknotu 0 EURO z Gustavem Beckerem oraz wykład dr Szymona Bereski pt. „Odkrywaj Polskę z Banknotami 0 Euro”
11.55 – Spotkanie autorskie i promocja książki pt. „Szczęśliwy Zegar Freiburga”
12.20 – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Nasze Zegary – Nasz Czas” oraz wręczenie nagród i wyróżnień
12.40 –„Numizmatyk czy kolekcjoner” wykład Prezesa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Przemysława Zięby
13.10 – wystąpienie Prezesa Oddziału PTN Wrocław Kazimierza Chorosia
13.30 – spotkania uczestników przy kawie.

Zawody jednostek OSP w Grodziszczu (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 25 września na boisku sportowym w Grodziszczu odbędą się zawody sportowo-pożarnicze gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych o Puchar Wójta Gminy Świdnica. Rozpoczęcie pożarniczych zmagań, które w tym roku połączone będą z piknikiem i wieloma atrakcjami dla dzieci, zaplanowano na godz. 12.00. Do wspólnego kibicowania strażakom ochotnikom zapraszają: gmina Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz sołectwo Grodziszcze.

Marconi Duathlon Świdnica (niedziela)

Już w niedzielę odbędzie się trzecia edycja Marconi Duathlon Świdnica. Duathlon to dyscyplina sportowa będąca jedną z odmian triathlonu. Zawodnicy kolejno: biegną, jadą rowerem i znowu biegną. To świetny sprawdzian formy dla każdego biegacza i rowerzysty, a dla kibiców wspaniałe widowisko.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, także i w tym roku na uczestników czekają dwa dystanse – CLASSIC: 10 km biegu (4 pętle), 40 km kolarstwa (2 pętle), 5 km biegu (2 pętle) i SPRINT: 5 km biegu (2 pętle), 20 km kolarstwa (1 pętla), 2,5 km biegu (1 pętla). Start, meta oraz strefa zmian znajdować się będą na terenie stadionu Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Start zawodników na obu dystansach o godzinie 11.30. Dekoracje i wręczenie nagród zawodnikom przewidziano na godzinę 14.15.

Utrudnienia w ruchu i zmiany w kursowaniu autobusów

W związku z niedzielną imprezą sportową, w godzinach od 10.30 do 13.30 nastąpią zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

  • linie nr 50 i 52 będą obsługiwały połączenia z pominięciem przystanków przy ulicach: Bystrzycka/przejazd kolejowy, Kraszowicka/Działkowa, Kraszowicka/most, Przyjaźni, Słowiańska, Śląska OSIR,
  • linie 30 i 60 we wskazanym wyżej przedziale czasu nie będą wykonywały połączeń; pozostałe kursy będą wykonane według rozkładu jazdy.

26 września zostanie okresowo ograniczony ruch kołowy. Nie będzie możliwe poruszanie się pojazdami po trasie kolarskiej w następujących miejscach i godzinach:

VI Żarowskie Biegi Strefowe (niedziela)

Zapowiada się prawdziwe święto biegania! W niedzielę ulicami Żarowa przebiegną uczestnicy 6. Żarowskich Biegów Strefowych. Start i metę zaplanowano w okolicach Urzędu Miejskiego w Żarowie. Biegi dla dzieci odbędą się na boisku lekkoatletycznym przy SP w Żarowie (ul. 1 Maja 2). Tam też zlokalizowane będzie miasteczko biegowe, gdzie będą znajdowały się stoiska sponsorów.

W tym roku zawody sportowe organizowane są w ramach XX-lecia Podstrefy Żarów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na listach startowych widnieją rekordziści na dyst. 5 i 10 km, co zapowiada mocne ściganie. Wśród kobiet niekwestionowaną królową jest Anna Ficner. W kategorii mężczyzn rekord trasy należy do Mateusza Demczyszaka. Tą dwójkę dominatorów zobaczymy podczas tegorocznej edycji. Czy znajdzie się zawodnik, który przerwie hegemonię zwycięstw wyżej wymienionej dwójki?

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

Kiermasz w schronisku dla bezdomnych zwierząt (niedziela)

Schronisko dla bezdomnych zwierząt zaprasza na kiermasz, który odbędzie się w niedzielę, 26 września. – Wystartujemy dla Was także ze sprzedażą gadżetów Fundacji oraz innych fantów w postaci książek, maskotek, biżuterii itp. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Całość dochodu z kiermaszu zostanie przekazana na rzecz podopiecznych schroniska i Fundacji Mam Pomysł – informują organizatorzy.

Wydarzenie przy ulicy Pogodnej 3 w Świdnicy rozpocznie się o godzinie 11.00.

Bieg Tropem Wilczym w Świebodzicach (niedziela)

/opr. mn/

Poprzedni artykułPo 500 złotych więcej dla służb mundurowych. Związkowcy i MSWiA zawarli porozumienie
Następny artykułPędzili przez Świdnicę, przesiądą się na fotel pasażera