Strona główna 112 Po 500 złotych więcej dla służb mundurowych. Związkowcy i MSWiA zawarli porozumienie

Po 500 złotych więcej dla służb mundurowych. Związkowcy i MSWiA zawarli porozumienie

0

Związkowcy i minister spraw wewnętrznych zawarli porozumienie, na mocy którego policjanci, strażacy i strażnicy graniczni otrzymają wysokie podwyżki, zostaną także odmrożone nagrody i dodatki. Domagali się tego m.in. przedstawiciele związku policjantów ze Świdnicy, którzy jako jedni z pierwszych zażądali od centrali NSZZ Policjantów skutecznych działań. Policjanci nie wykluczali, że służby znów zachorują na „psią grypę”.

Nacisk policjantów, którzy w 2018 roku masowo brali zwolnienia policjantów, przyniósł pożądany skutek i wysokie podwyżki. Było to 655 złotych, w 2020 500 złotych. Porozumienie zawierało również zapis o opracowaniu wieloletniego programu rozwoju formacji resortu na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem podwyżki uposażeń. Jak wskazywali związkowcy, z drugiej części zobowiązań rząd się nie wywiązał. Podwyżek nie było, a podczas pandemii zamrożono wszystkie nagrody i dodatki.

Dzisiaj wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik i przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Policjantów Rafał Jankowski poinformowali o zawarciu porozumienia. Podwyżka o 677 zł brutto wraz z nagrodą roczną, co daje kwotę 500 zł „na rękę” od 1 stycznia 2022 roku, awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach, odmrożenie funduszu nagród na poziomie 5,4 proc. w tym roku i 2,7 proc. w 2022 roku – taką propozycję przyjęli związkowcy. Dodatkowo zniesione zostały limity etatowe w jednostkach organizacyjnych policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Odmrożone zostaną także środki na nagrody.

/opr. red./

Poprzedni artykułDzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Odbędą się bezpłatne konsultacje
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń