Strona główna 0_Slider Elektroniczne tablice na przystankach jeszcze później

Elektroniczne tablice na przystankach jeszcze później

7

Nie pod koniec czerwca, nie w wakacje, ale dopiero w październiku na świdnickich przystankach mają stanąć pierwsze elektroniczne tablice, które będą informować pasażerów o godzinie przyjazdu autobusów i ich możliwym opóźnieniu. Do realizacji inwestycji miasto musi też dołożyć ponad 350 tys. złotych.

Pod koniec marca 2018 roku podpisano umowę z firmą R&G z Mielca, która za blisko 700 tys. złotych ma się zająć dostawą, montażem i uruchomieniem docelowych 15 elektronicznych ekranów, które staną przy świdnickich przystankach. Dwustronne tablice będą wyświetlały 4 najbliższe odjazdy z danego przystanku. Mają pokazywać przewidywany czas przyjazdu autobusów, uwzględniając ewentualne opóźnienia. Rozwiązanie ma na celu ułatwienie korzystania z komunikacji miejskiej i już teraz sprawdza się w wielu dolnośląskich miastach, w tym we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy.

Do 26 czerwca elektroniczne tablice miały stanąć na 10 przystankach: pl. Grunwaldzki/kiosk, pl. Grunwaldzki/Jonatan, pl. św. Małgorzaty/Łukasińskiego, pl. św. Małgorzaty/Chrobrego, Pobożnego, Kopernika (w stronę centrum), Riedla (w stronę centrum), E. Plater/pętla, Łukasińskiego/Gdyńska, oraz pl. Wolności/Równa. Z kolei do 30 kwietnia 2019 roku, wykonawca ma zamontować 5 dodatkowych tablic przy przystankach: Zamenhofa (w stronę centrum), pl. Drzymały, Westerplatte/Śląska, Muzealna (w stronę centrum), Muzealna/baszta.

Terminu realizacji pierwszego etapu nie udało się dotrzymać. – Prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie lipca. Bezpośrednio po zakończeniu robót elektrycznych nastąpi montaż tablic do miejskiego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Przesunięcie terminu realizacji zadania, na wniosek wykonawcy, wynika z wydłużenia okresu oczekiwania na zmianę warunków przyłączenia od firmy Tauron Dystrybucja S.A., które są podstawą dalszego procedowania dokumentacji prawno-technicznej tego zadania – wyjaśniała w lipcu Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Teraz okazało się, że termin montażu ekranów uległ ponownej zmianie, zaś na realizację zadania inwestycyjnego trzeba przeznaczyć dodatkową kwotę w wysokości blisko 355 tys. złotych. – Zwiększenie środków na przedmiotowe zadanie (…) następuje w związku ze zbyt długim okresem oczekiwania na pozyskanie przez wykonawcę map do celów projektowych, a także okresem oczekiwania na zmianę warunków przyłączenia od Tauron Dystrybucja S.A., które są podstawą do dalszego procedowania dokumentacji prawno-technicznej, niezbędnej do wykonania zaprojektowania i budowy przyłączy elektrycznych do zasilania tablic informacji przystankowej – tłumaczy skarbnik miasta, Kacper Siwek, w uzasadnieniu do projektu uchwały o zmianach w budżecie Świdnicy, którym na najbliższej sesji zajmą się świdniccy radni.

Wobec powyższego nastąpiła zmiana terminu realizacji ww. zadania. Przyłącza elektryczne zostaną wykonane do dnia 29 września 2018 roku. Przedłużenie ww. terminu skutkowało przesunięciem terminu dostawy, montażu i uruchomienia 10 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej na 10 października 2018 roku – deklaruje skarbnik.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPo raz czwarty zagrają dla Wiesia Kułakowskiego
Następny artykułJanusz Gol wraca do polskiej ekstraklasy…