Strona główna 0_Slider Pomnik żołnierzy wyklętych dostał zielone światło. Stanie w Parku Centralnym

Pomnik żołnierzy wyklętych dostał zielone światło. Stanie w Parku Centralnym

43

Nie przy rondzie u zbiegu ulic Pionierów i Śląskiej, a przy jednym z wejść do Parku Centralnego stanie pomnik poświęcony żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Miejscy radni wyrazili zgodę na jego wzniesienie. Nie obyło się bez dyskusji o kontrowersjach związanych z niektórymi działaniami żołnierzy.

Tadeusz Grabowski przedstawił podczas sesji Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie wzniesienia pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych przy wejściu do Parku Centralnego

Z wnioskiem o wzniesienie pomnika żołnierzy wyklętych wystąpił Tadeusz Grabowski, reprezentujący Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. – Pomnik upamiętniać będzie żołnierzy, którzy nie chcieli zaakceptować narzuconego Polsce systemu komunistycznego i w latach 1944-1963 walczyli o niepodległą Polskę w formacjach podziemia antykomunistycznego – mówił Grabowski, od wielu lat angażujący się w działalność upamiętniającą żołnierzy wyklętych i współpracujący z organizacjami kombatanckimi.

Wzniesienie pomnika Żołnierzy wyklętych będzie oddawało cześć i pamięć żołnierzom, którzy dochowując wierności żołnierskiej przysiędze i zawołaniu „Bóg-Honor-Ojczyzna” ginęli w nierównej walce. Wielu z nich nie ma grobów, a ich ciała do dnia dzisiejszego nie zostały odnalezione. Pomnik uhonoruje pamięć ich bohaterskich czynów – twierdził Grabowski, przedstawiając obywatelski projekt uchwały w sprawie wzniesienia monumentu, pod którym zebrano około 400 podpisów.

W uchwale przedstawiono proponowaną lokalizację pomnika. – Udało się ją ustalić po długich i ciężkich pertraktacjach. Urząd Miejski nie chciał się zgodzić na lokalizację przy rondzie im. Żołnierzy Wyklętych – wyjaśniał Grabowski. Ostatecznie wskazano jedno z wejść na teren Parku Centralnego, od strony ulicy Śląskiej. Ponieważ sam park objęty jest ochroną konserwatorską, konieczne było uzyskanie akceptacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. Zgodę udało się uzyskać, dzięki czemu kolejnym krokiem było uzyskanie zgody radnych. Podczas imiennego głosowania, za wzniesieniem monumentu opowiedziało się 17 samorządowców, zaś pięciu opowiedziało się przeciw.

Głosy sprzeciwu miały związek z kontrowersjami dotyczącymi działań żołnierzy wyklętych. Niektórzy badacze wskazują, że zmęczeni walką, głodni i pozbawieni żołdu partyzanci posuwali się do bandyckich działań wobec ludności cywilnej. To z kolei prowadziło do narastania wrogości wobec uzbrojonych żołnierzy. Wzajemna niechęć, podsycana wątkami nacjonalistycznymi i antysemickimi, prowadziła do tragicznych zajść. Do jednego z nich doszło na przełomie stycznia i lutego 1946 roku, kiedy to oddział Pogotowia Akcji Specjalnej – Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, na czele którego stał Romuald Rajs ps. „Bury”, spalił pięć wsi byłego powiatu Bielsk Podlaski, mordując 82 osoby.

Budowa pomnika ma zostać sfinansowana z przeprowadzonej w tym celu zbiórki.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Artur Ciachowski

 • YES

  jeszcze nie skończyli rewitalizacji a tu taki klops…a po drugiej stronie parku proponuję pomnik ofiar tych “żołnierzy”

  • Maciej Miłosz

   Zabawne, że jednocześnie bronisz pomnika radzieckich “wyzwolicieli”. Zapewniam cię, że w każdej armii świata są czarne owce, zapewne takie były i w AK. Nie umniejsza to zasług całej organizacji.

   • Miecznik

    O czym Ty bredzisz !!?? Stawiać chcesz pomnik mordercą ,którzy chcieli trzeciej wojny ,po której po Polsce nie byłoby śladu! A twoi rodzice wyparowaliby nim by Ciebie poczeli!

    • KrissKross

     Sądząc po tym, że nie potrafisz poprawnie odmienić słowa mordercy przez przypadki, prawdopodobnie w 3 pokoleniu dopiero mówisz po polsku. Jak Ci się nie podoba to spadaj za Bug, bo już wystarczająco białorusko-ukraińska V kolumna zdewastowała i zasrała to pięknie niegdyś niemieckie miasteczko..

     • YES

      ja,ja nawet pan Hitler bywał w tym pieknym niegdys miasteczku 🙂 ,urocze 🙂 a dziadkowie pamiętają jak volksliste podpisywali?

     • KrissKross

      Są relacje kolejarzy z Lublina jak spędzono okolicznych złodziei i panie lekkich obyczajów do wagonów i wywieziono w kierunku Legnica, Świdnica. W nowych miejscach nastąpił cudowny i olśniewający awans społeczny. Może to dziadkowie pamiętają?

     • YES

      tak i wszyscy płynęli na pontonach przez morze 🙂

     • KrissKross

      A jeszcze podobno część funkcyjny więźniów GrossRosen została i ochoczo wspierała nową władzę.

     • YES

      ja,ja, podobno herr Kreuz 🙂 a nawet sehr podobno

     • Miecznik

      Dzięki tym ludziom ,którzy wykorzystali sytuację po wojnie i polonizowali to miasto mogłeś jako Polak urodzić się w nim a nie gdzieś w kieleckiej lepiance! Chwała Pionierom Świdnickim!!!!

     • KrissKross

      Gomułka wiecznie żywy… Ja wiem, że wasz dziadek po raz pierwszy schody zobaczył na ziemiach wyzyskanych. Stąd chadziaje z kongresówki liżą dupę czerwonym za awans społeczny.

     • Miecznik

      Nie ćpaj!

     • KrissKross

      A wiesz jak to było z pionierami-milicjantami w Świdnicy? Są relacje takich pionierów przybyłych tutaj z Leszna i Częstochowy. Więc skończ z tymi bajeczkami o pionierach dla małorolnych spod Rzeszowa co to im się pomylił Górny Śląsk z Dolnym i zajechali do Wagonów.

     • Miecznik

      Rozmawiałem osobiście z pionierami!! Nie byli to milicjanci a jeśli to też im chwała ! Byli to ludzie ,którzy uruchamiali przemysł i administrację polską. Mieszkali tu do śmierci i pewnie zdziwili by się że ich potomkowie stawiają pomnki bandytom a tych co przywrócili prastare ziemie do Polski szkalują!

     • Maciej Miłosz

      Dawno nie widziałem tutaj kogoś tak zacietrzewionego, przy jednoczesnym braku wiedzy. Współczuję ludziom, którzy przebywają z tobą na co dzień chory fanatyku.

     • KrissKross

      Po za tym dawno nie byłeś w Polsce. Świdnica, Legnica Kamienna Dziura przy miastach byłego zaboru pruskiego to Trzeci Świat, okoliczne wsie przy tych “kieleckich lepiankach” to brud, smród, nędza i ubóstwo.

     • Miecznik

      Żyjesz w nierealnym świecie dobrej zmiany! Zawsze twierdzę ,że Świdnica to najpiękniejsze miasto na Dolnym Śląsku a Dolny Śląsk to najpiękniejsza dzielnica Polski !

    • Cobra

     Po pierwsze “mordercom”, a po drugie – nie zakłamuj historii! Bo radzieccy wyzwoliciele wytłukli w sumie tyle samo Polaków co Niemcy w trakcie II WŚ. To ci sami komuniści, co mordowali Polaków w Katyniu. Tylko inne realia czasowe. Np. rotmistrza Pileckiego też zamordowali. Moczarskiego więzili w jednej celi ze zbrodniarzem hitlerowskim Jurgenem Stroopem. I Ty ich bronisz??

     • Miecznik

      Ortografia plus! Matematyka kompletne dno ! Wiedza z broszurki propagandowej wydanej przez opcję klerykalnonarodową! Proponuję pomnik żołnierzy poległych podczas zamachu majowego! Kilkaset osób!

   • YES

    Egzekucja we wsi Puchały Stare,we wsi Szpaki,we wsi Końcowizna,we wsiach Zanie,Zaleszany,Glinciszki i Dubinki-szacuje się że twoi “wyklęci” mają na sumieniu co najmniej 5143 ofiary w tym 187 dzieci do lat 14-nie da się przecież wmówić,że wszyscy zabici to milicjanci i ormowcy lub komuniści i sowieci -za to tak zwanym “ŻW” nie należy się żaden pomnik. I raczej bym AK nie utożsamiał z łupaszką,burym czy innym ogieniem-łupaszka złamał rozkaz przełozonych z AK zgodnie z którym należało traktowac “ludność cywilną bez róznicy narodowości i wyznania,żadne nadużycia w stosunku do ludności cywilnej nie moga miec miejsca-ich życie i mienie musi być ochraniane przez AK”-w ciągu dwóch dni jego “żołnierze wyklęci” zamordowali 68 osób (Dubinki) i za to nie należy się pomnik.

    • KrissKross

     No widzę V kolumna białoruska spędzona do Świdnicy po wojnie szczerzy kły. To nie było tak, że mordowano bogu ducha winnych Białorusinów. Pacyfikacje tych wsi przeprowadzone przez nomen omen białoruskich i prawosławnych żołnierzy Rajsa wynikały z aktywnej współpracy mieszkańców tych miejscowości z NKWD na rzecz PRZYŁĄCZENIA BIAŁOSTOCCZYZNY DO BIAŁORUSKIEJ SSR.

     • Rafał

      🤤🤤🤤

     • YES

      -widzę że nie zauważa Pan różnicy między Białorusinem a Litwinem,między Rajsem a Szendzielorzem,między Burym a Łupaszka- dlatego nie będę z Panem dyskutował-Pana brak wiedzy upoważnia mnie do tego 🙂 -jednych spędzili a drudzy zostali i teraz budzi sie prawdziwa V kolumna -es ist nicht wahr herr Kross (oder Kreuz?)

     • KrissKross

      Pana wiedza za to jest rozległa i głęboka jak dziury w świdnickich ulicach. Mam alergię na czerwonych politruków, co to przyjechali na papierach pomordowanych Kresowiaków.

     • YES

      a ja na tych brunatnych co zostali herr Kreuz 🙂

     • Maciej Miłosz

      No ale jak to, przecież kolaboranci z NKWD to biedne ofiary, zabici na pewno ze względu na narodowość a nie współpracę z okupantem-bandytą 😉 Potomkowie ich lizodupców do dziś nie mogą znieść NSZ co widać po komentarzach tutaj. Chcieli się ułożyć z oprawcą i powydawać żołnierzy, może w zamian za jakąś posadkę w obcym rządzie zainstalowanym u nas a tu klops – ludzie walczą dalej.

    • Kamil

     Porozmawiajmy o innych bohaterach i o tych co zginęli pomimo tego, że złożyli broń i wyszli z lasu. Czy wiesz, że za sam udział w wojnie z 1920 roku “wyzwoliciele” mścili się na żołnierzu. Czy wiesz jak skończył generał Nil, który chciał żyć jako cywil po wojnie? Jak skończył Pilecki, który nie chciał uciekać na zachód? Wiesz co by czekało tych żołnierzy z AK, którzy zostali na zachodzie, jakby chcieli wrócić do Polski i jakby zaufali radzieckim towarzyszom? Czy wiesz, że niektórzy skończyli na Łubiance, tylko dlatego, że walczyli z okupantem sowieckim.

     • YES

      o własnie,siegnijmy głębiej żeby rozmyć właściwy temat-a co sie stało z luksemburczykami po bitwie pod Grunwaldem? i jak czuł sie komtur Otto von Lauterberg po laniu pod Płowcami?
      to teraz takie modne-jak masz inne zdanie niż interlokutor (zwłaszcza prawicowo-patriotyczny) -to jest atak na Polskę i prawdziwych Polaków :-))

     • Kamil

      Bitwa pod Grunwaldem to nie jest właściwy temat.

      Właściwy temat, to żołnierze wyklęci, którym należy się pomnik. Żołnierze wyklęci – jak sama nazwa wskazuje wyklęci przez naszych okupantów (nie wyzwolicieli, jak oni sami zwykli o sobie mówić, tylko okupantów. Jakby Hitler nie napadł na ZSRR, to by nas nigdy nie wyzwalali, tylko wymazali z mapy do spółki z Niemcami). Może niektórym odpowiada życie pod butem ZSRR, nie wiem, może rzeczywiście niektórzy przyjechali na te tereny razem z okupantem, może niektórzy naprawdę płaczą po rozpadzie ZSRR, ale w o wiele lepszym położeniu byśmy byli teraz jako państwo, żeby ZSRR nas nie okupowało i żołnierzom tym należy się szacunek.

     • YES

      aby zamknąć temat-bo zaraz przejdziemy do ustaleń jałtańskich- pozwoli Pan że pozostane przy swoim zdaniu:tym “zołnierzom” pomnik sie nie należy-

    • Maciej Miłosz

     Wyklęci nie podlegali pod AK więc jak mieli wykonywać ich rozkazy? Także już tutaj teoria leży w gruzach.

     ŻW kilka szumowin na 150 tys. ludzi. Natomiast twoi wyzwoliciele z Armii Czerwonej? Spalone miasta, gwałty, kradzieże – nie przeszkadza ci to bronić ich pomnika. Hipokryzja spowodowana zaćmieniem ideologicznym.

     • YES

      5 Wileńska Brygada AK (Brygada Śmierci) pod dowództwem mjr Szendzielarza nie podlegała AK-hm,dość karkołomna teza 🙂

     • Maciej Miłosz

      5WBAK to Żołnierze Wyklęci? Można ich dopiero zaliczyć dopiero po ponownym sformowaniu. Jak jesteś taki dokładny to Dubinki musisz zaliczyć do zbrodni AK. Czyli co – likwidujemy pomniki AK i zostawiamy pomniki radzieckie, nie? 🙂

      I nie rozumiem po co mieszasz tutaj rozkazy o narodowości – przecież ani oddziały Burego ani Ognia, ani tym bardziej Łupaszki nie likwidowały nikogo ze względu na narodowość tylko ze względu na kolaborowanie z twoimi wybawicielami z NKWD.

  • Violetta Ostrowska

   Można nawet lepiej go ustawić – obok.

 • mieszkaniec

  hm, no to chyba trzeba zacząć akcję o postawienie pomnika prawdziwym bohaterom Polski… czyli Narodowi, który pracując w pocie czoła, płacąc podatki i nowe daniny, utrzymujący ZUS i inne urzędy, które mają Go za nic, trwa w Tym pięknym kraju nad Wisłą i Odrą… czy może ktoś będzie przeciwny pomnikowi ku swojej chwale?

  • Maciej Miłosz

   Czyt. pomnik “bohatera” dającego się dymać i głosującego w kółko na to samo towarzystwo?

 • Miecznik

  Pomnik morderców Polaków to kalumnia na Swidnicy!

  • Maciej Miłosz

   Też jestem za usunięciem pomnika przy ul. Łukasińskiego.

 • Miecznik

  Zaletą pomnika jest to ,że można go zburzyć lub jak czynili starożytni oddać nim hołd innemu celowi!

 • Natalia

  Prawdziwi Bohaterowie sa co musieli wyjechac za chlebem z tego padolu lez……

  • Maciej Miłosz

   Ty tak serio?

 • Rudy

  Udowadniała władza ludowa
  działaniem w sposób stanowczy
  Że ludzi umie eksterminować
  nie gorzej niż hitlerowcy
  Rotmistrz Pilecki przeżył Oświęcim
  zginął od kuli ubeka
  W ustroju tym żołnierze wyklęci
  nie mieli praw człowieka

  Naród co wolnym chce być
  musi o wolność się bić
  Robić powstania, zdrajców przeganiać
  inaczej nie zdziała nic

  W przyjaznych wilkom gęstwinach lasów
  wzajemnie się pocieszali
  Że trzecia wojna jest kwestią czasu
  i że ją przegra Stalin
  Wierzyli, że się obrócić uda
  w proch pojałtański porządek
  Wierzyli, że ich życie w trudach
  to dziejowy rozsądek

  • Miecznik

   Zmień lekarza! Ten Cię oszukuje!