Strona główna 0_Slider Jakie majątki mają miejscy radni? Sprawdzamy oświadczenia

Jakie majątki mają miejscy radni? Sprawdzamy oświadczenia

6

Jakimi jeżdżą samochodami? Mają domki pod miastem, czy raczej skromne mieszkania w bloku? Pracują, czy też działalność w samorządzie jest ich jedynym źródłem dochodów? Po oświadczeniach majątkowych prezydent Świdnicy i jej zastępców, przyszła kolej, by przyjrzeć się oświadczeniom świdnickich radnych.

Spośród 23 rajców, 11 spłaca właśnie zaciągnięte kredyty. To jednak wcale nie oznacza, że samorządowcy są bez grosza. Sporo z nich dysponuje całkiem pokaźnymi oszczędnościami. Radny Józef Daleszyński wykazał, że w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej dysponuje środkami w kwocie ponad 178 tys. złotych, do tego ma ponad 7 tys. dolarów, a także akcje o wartości blisko 59 tys. złotych. Z kolei radna Anna Skowrońska-Wiśniewska wykazała oszczędności w kwocie 150 tys. złotych, także w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej. W czołówce oszczędnych radnych znalazł się też Jan Górski z zasobami pieniężnymi opiewającymi na około 118 tys. złotych.

Jakimi samochodami dysponują świdniccy samorządowcy? Lesław Podgórski ma Renault Lagunę z 2005 roku i Peugeota 206 CC z 2006 roku. Józef Daleszyński ma Skodę Octavię 3 z 2013 roku. Wiceprzewodniczący rady Rafał Fasuga wykazał, że ma Renault Espace z 2007 roku. Krzysztof Grudziński (w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej) ma Toyotę Yaris z 2007, Toyotę Avensis z 2008, Fiata Doblo z 2013 i Fiata Ducato z 2007 roku. Mariusz Kuc jeździ Oplem Astrą z 2011 roku. Z kolei Krzysztof Lewandowski ma Subaru z roku 2010. Marek Marczewski wykazał, że ma BMW E46 i323 z 1998 oraz Mini Coopera One z 2001 roku. Dariusz Sienko ma Citroena C4 z 2004 roku. Z kolei przewodniczący rady Jan Dzięcielski w ramach współwłasności z żoną dysponuje Chevroletem Cruze oraz Toyotą Verso. Grażyna Sławińska-Gąska ma VW Polo z 2012 oraz motocykl Honda VTX 1300 z 2004 roku. Zofia Skowrońska-Wiśniewska wykazała w oświadczeniu majątkowym Suzuki Splash z 2011 i Renault Clio z 2014 roku. Radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska, także w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, dysponuje Subaru z 2008, Audi A3 z 2008, a także dwoma motocyklami Yamaha z 2014 i 2015 roku.

Żaden ze świdnickich radnych nie wykazał innego mienia o wartości powyżej 10 tys. złotych. Aż 17 radnych wykazało w oświadczeniach, że dysponuje mieszkaniami, zaś czterech domami mieszkalnymi. Część z nich ma także działki rolne, budowlane, a także garaże.

Z oświadczeniami za rok 2017 i za lata wcześniejsze można się zapoznać na stronie Biuletynu Informacji Publicznej UM Świdnica.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Artur Ciachowski

 • GlosGlos

  Na tle innych miast to słabizna…

  Nawet prezydentowa ma niską pensję(…)

  • Violetta Ostrowska

   A i mieszkańcy za wiele nie zarabiają …

   • mulele1

    Mieszkańcy zawsze mogą sobie wziąć kredyty 🙂

  • Waldi

   Wystarczającą,

 • Jan

  Patrzę na tę radę i nijak nie mogę jej porównać z tymi pierwszymi. Miałkość i jakość tej obecnej jest porażająca. Dwóch przedsiębiorców na krzyż, rencista paru emerytów, jakaś młodzież na dorobku, kilku nauczycieli a całym tym towarzystwem zarządza była dziennikarka. To musi się skończyć katastrofą.

 • Mareczek

  Smutna prawda jest taka że dwie sztuki bez diety radnego by nie przeżyły. Kilka sztuk nie ma nawet mieszkania, a większość na grubym kredycie. Jedna sztuka z nowym autem 2017 rok w kredycie, to nasz ulubieniec Szymon, za to bez niczego więcej ani kasy ani mieszkania (ciekawe czy kojec Apsika też w kredycie) Koryto plus w klasycznym wydaniu.