Strona główna 0_Slider Pół miliona prowizji za przetarg: winni wszyscy inni?

Pół miliona prowizji za przetarg: winni wszyscy inni?

16

Nie milkną komentarze w sprawie – szokująco wysokiej – prowizji, jaką miasto musi zapłacić Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za przeprowadzenie przetargu na sprzedaż działek przy ulicy Pogodnej. Władze Świdnicy zrzucają winę na swoich poprzedników oraz na władze WSSE. Ci zaś punktują: „najwyraźniej całą pracę musieli wykonać pracownicy strefy”.

Przypomnijmy, za około 3 mln złotych sprzedano kilka działek przy ulicy Pogodnej. To tereny wchodzące w skład świdnickiej podstrefy WSSE. Swoją fabrykę chce tam postawić niemiecka spółka Ideal Automotive. To jeden z największych dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego, specjalizujący się w wytwarzaniu obić siedzeń i wnętrz bagażników. Firma zatrudnia ponad 4 tysiące osób, pracujących w 17 fabrykach, zlokalizowanych na całym świecie.

Zorganizowanie przetargu na sprzedaż terenów powierzono Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Stało się tak na podstawie umowy zawartej lata temu między władzami wałbrzyskiej strefy a miastem Świdnica. – Umowy takie zawarte są z każdą gminą, w której zlokalizowane są tereny objęte statusem WSSE – potwierdza Jacek Serdeczny z WSSE. Wyjaśnia przy tym, że najczęściej są to przetargi dotyczące zarówno sprzedaży terenów, jak i udzielaniem zezwoleń uprawniających do działania na terenie strefy i korzystania z ulg podatkowych. W przypadku działek przy Pogodnej usługę tę wyceniono na kwotę 513 tys. złotych.

Winni poprzednicy?
Prowizja związana ze sprzedażą gruntów pobierana jest na podstawie zawartych z gminami umów. Wysokość prowizji liczona jest od ceny nieruchomości, a jej stawka określana jest indywidualnie przez WSSE oraz gminę – tłumaczy Serdeczny. Jak wyjaśnia rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy, wysokość tej prowizji wynosi obecnie 14% ceny netto sprzedanej nieruchomości plus podatek VAT, natomiast wspomniana umowa została podpisana w 2005 roku przez ówczesnego prezydenta miasta, Wojciecha Murdzka.

Wieloletni włodarz Świdnicy, a obecnie poseł na Sejm, broni się mówiąc, że przy ówczesnym – blisko 24-procentowym – bezrobociu w powiecie świdnickim, walcząc o pozyskanie inwestorów, wysokość prowizji nie była największym zmartwieniem miasta. – Były wtedy zupełnie inne realia, inna stopa bezrobocia. Miasto uchodziło za nieprzychylne inwestorom, musieliśmy walczyć o zmianę tej opinii – mówi Wojciech Murdzek.

Wtóruje mu były wiceprezydent Świdnicy, Waldemar Skórski, który odniósł wrażenie, że rzeczniczka prasowa świdnickiego magistratu mija się z prawdą lub nie zapoznała się z zapisami umów zawartych między miastem a Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. – Umowy z WSSE miały wiele różnych stawek, zależały na przykład od tego, czy to WSSE znalazła inwestora i była liderem negocjacji, czy też to my wynegocjowaliśmy kontrakt. Jeśli Gmina Miasto Świdnica zapłaciła 14% prowizji, musi to oznaczać, że była biernym uczestnikiem negocjacji z inwestorami, a całą pracę wykonali za nich pracownicy WSSE – twierdzi Skórski.

Były wiceprezydent przywołuje też wysokość prowizji, jakie miasto musiało zapłacić w przeszłości, przy okazji sprowadzenia do Świdnicy dwóch wielkich inwestorów. – Prowizja za sprzedaż gruntu i przygotowanie zezwolenia na działalność w podstrefie firmie Electrolux wyniosła 1.406.405,52 zł netto przy transakcji na 11.720.046 zł netto, czyli było to 12%. W przypadku Colgate-Palmolive było to 57.737,94 zł netto przy transakcji na 5.773.794 zł netto, czyli 1% prowizji – wylicza.

Winna strefa?
Byłego prezydenta Świdnicy zdziwił fakt, że przez całą obecną kadencję, urzędujące władze Świdnicy nie zdołały wynegocjować nowej umowy z wałbrzyską strefą. – Trzeba poprosić o rozmowę, usiąść i negocjować – stwierdził. Według rzecznik świdnickiego magistratu, takie działania były podejmowane. – Miasto występowało do WSSE na piśmie, prowadzono także rozmowy w sprawie obniżenia prowizji, niestety strefa odmówiła – mówi Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Potwierdza to także sama prezydent Beata Moskal-Słaniewska. – Dwukrotnie występowaliśmy o zwolnienie z prowizji lub zmniejszenie jej o połowę – zapewnia. Jak dodaje, miała nadzieję, że były przewodniczący świdnickiej Rady Miasta, a obecnie wiceprezes WSSE, Michał Szukała będzie rozumiał interes miasta i wpłynie na decyzję zarządu strefy. Tak się jednak nie stało. – Bezwzględnie zażądano od nas wypłacenia prowizji – opowiada Moskal-Słaniewska. Jej zdaniem, ze strony władz WSSE nie było też woli rozmowy odnośnie wspólnego przygotowania działek inwestycyjnych, wymagających uzbrojenia w media. Podkreśliła, że była „rozczarowana” brakiem współpracy ze strefą.

Sam Michał Szukała nie zamierza komentować oskarżeń sformułowanych przez prezydent Świdnicy. Nie wyklucza jednak, że do powyższych zarzutów odniesie się cały zarząd Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

/mn/

 • Perun

  Przypomina to Krótką rozprawę między trzema osobami (…) imć Pana Mikołaja z Nagłowic:)

  • Kruk Biały

   fakty są takie że strefa (w tym świdniczanin kolega partyjny Wojtka Murdzka W zarządzie!!!) skasowała miasto 14% za zrobienie przetargu. To spora stawka. Panom się widocznie coś ktoś nie podoba w Świdnicy. A umowę z tak duża prowizja 14% „wynegocjowali” kilka lat temu Murdzek i skorski

 • Natalia

  Maslo maslane ……….. wniosek chyba Putin winien.

 • szary obywatel

  Podziękować należy panu murdzkowi, na umówię ze strefą jest podpis tego pana. Ja mam pytanie do tego portaliku, czy zależy wam na dobru tego miasta? Od jakiegoś czasu mam wrażenie, ze jest zupełnie inaczej. Skłócacie ludzi, tym sie żywicie.

  • BA

   A warto dziękować, bo dzięki tym działaniom poprzedników bezrobocie spadło z 25% na 6%. A może lepiej było nic nie robić , skoro za umożliwienie pracy dla ładnych paru tysięcy świdniczan spotyka się z takim właśnie podziękowaniem?

   • szary obywatel

    Tak podziękowali 3 lata temu… 🙂

 • szary obywatel

  Co to jest 500 tysięcy (fabryka, miejsca pracy dla ludzi) przy 300tysiacach za szklane drzwi na placu JPII. To tez była decyzja Murcka. Pamiętajcie! A
  Moze redakcja opisze sprawe bocznicy kolejowej przy Electroluxie. Gruuuuube miliony z budżetu miasta wyrzucone w błoto.

  • BA

   I całe szczęście, że te szklane drzwi powstały. Obserwowałam, jak podchodzą do nich turyści, a także mieszkańcy i je po prostu podziwiają, bo są piękne. Co to znaczy, że korzystamy z pięknych dzieł sztuki, które zostawiły po sobie poprzednie pokolenia, a my co, żadnego wkładu?. Poza tym podobną kwotę wydały obecne władze na kwiatki, które zwiędły i nic po nich nie zostało.

   • szary obywatel

    Mieszkańcy juz podziękowali…3 lata temu 😉

    • Suw

     Szymek vel Joanna przestań się kompromitować. Piszesz takie bzdury ze aż boli. Biznesowo nie macie wyczucia, pomysłu oraz zielonego pojęcia.

   • Perun

    Już niebawem Abelard Giza w swoim stand – upie będzie opowiadał o mieście, w którym włodarze pod Katedrą wystawili pomnik papieża wychodzącego spod prysznica…

   • Violetta Ostrowska

    Ilu Świdniczan w ostatnich latach wyjechało ? Tego przy tej propagandzie byłej władzy nikt nie liczy ? Ja też patrzę na te zamykane za Wojtyłą wrota i mam nieodparte wrażenie że kariera Watykańska przeważyła nad patriotycznymi zapatrywaniami na dobro rodaków ! Zamiast miejsca wypoczynku na skwerku , mamy patelnię z kamieni ! Na szczęście z ambitnych planów poprzedników mamy ,, aquapark ” , wszystkie parki do kapitalki , obiekt pt. ,,dziura w ziemi” na Różanej , centrum przesiadkowe bez możliwości odebrania osobówką pasażera z bagażami , hospicjum budowane ze spadku jeszcze żyjącego darczyńcy …. Nie chce mi się wyliczać tych wszystkich ,,atrakcji” ! Jak ktoś ma chęć to niech dopisze.

    • BA

     Pani Violetto, co z panią, że tak wszystko pani poprzeinaczała. Zupełnie nie rozumiem fobii watykańskiej i o co w niej chodzi, plac przed katedrą ma całkiem spory kwiatowo-zielony fragment (wspominając o patelni ma pani na myśli, że powinien tam rosnąć las drzew?, bo przecież niskie rośliny nie dają cienia). Następnie sprawa parków. Za poprzedników park Kasprowicza wyremontowany i skwer przy Pionierów, prawie kilometry fajnie zrobionych ścieżek i odnowione ławki w Młodzieżowym, no i najważniejsze zaczęty park Centralny, który dziś już by był gotowy, gdyby pani BMS nie zerwała kontraktu z wykonawcą pod pretekstem opieszałości, która nijak się miała do opieszałości w budowie żłobka, stadionu i paru innych rzeczy, które nowej władzy jakoś nie przeszkadzały.
     Dziura w ziemi przy Różanej-no przecież nikt inny tylko pani prezydent dała kilkuletnią prolongatę dla wykonawcy. Odnośnie dworca-jest piękną wizytówką miasta, nasza rodzina też z niego korzysta i nikt nie mówi o jakimś problemie (zawsze coś się znajdzie do krytyki dla malkontentów)

  • henryk

   A obecna władza weszła w buty Murdzka i w niczym mu nie ustępuje dojąc miasto i mieszkańców.

 • Mareczek

  Patrzę tak na te głupie tłumaczenia dworu cesarzowej i tak się zastanawiam kiedy ten cyrk się zakończy. Granica miedzy głupota a niegospodarnością jest bardzo cieńka 😉

 • Chwała_Bohaterom

  jak zwykle wedlug pani bms winni poprzednicy ile razy ja to juz slyszalem ciagle poprzednicy