Strona główna Polityka Nagrodzeni za jakość

Nagrodzeni za jakość

12

Strzegom po raz czwarty, powiat świdnicki po raz trzeci, a Świdnica po raz drugi znalazły się w gronie laureatów Programu Najwyższa Jakość Quality International 2013. Kapituła programu przyznała samorządom Godła QI 2013 w kategorii usługi. Powiat świdnicki dodatkowo otrzymał Perłę – wyróżnienie za trzykrotne zdobycie godła.

Od lewej: red.Jacek Kozioł, prezydent Wojciech Murdzek, starosta Zygmunt Worsa i Sabina Cebula z zarządu powiatu

– Tej nagrody nie można kupić – mówi Jacek Kozioł, zastępca redaktora naczelnego Forum Biznesu, dodatku w Gazecie Prawnej. – Formę jakiejkolwiek opłaty wykluczają choćby patroni programu, wśród których są Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Klub Polskie Forum ISO 9000. Wszyscy kandydaci są zobowiązani do wypełnienia szczegółowej ankiety, która później przechodzi wnikliwą weryfikację. Jak trudno znaleźć się w gronie laureatów niech świadczy fakt, że na 2000 kandydatów certyfikaty uzyskało tylko 170 podmiotów.

Program ma już siedmioletnią historię. Godła jakości przyznawane są w trzech głównych kategoriach: systemy zarządzania, produkt i usługi. Samorządy są wyróżniane w tej trzeciej kategorii. Świdnica została uhonorowana złotym godłem QI za najwyższej jakości wypracowane przez Gminę Miasto Świdnicę formy wspierania przedsiębiorczości i najwyższą jakość obsługi inwestora. – Na tym polega także trudność konkursu – dodaje Jacek Kozioł. – Nie ma mowy o żadnej ogólności. Kandydaci muszą wskazać konkretną dziedzinę, w jakiej mogą pochwalić się jakością i, oczywiście, udokumentować to.

– Ten certyfikat potwierdza jakość obsługi inwestora w Świdnicy – mówi prezydent Wojciech Murdzek. – Jest przypieczętowaniem wypracowanego przez lata systemu i klimatu. Wielu naszych inwestorów mogło wybrać dla swoich zakładów miejsca znacznie lepiej niż Świdnica skomunikowane, o lepszej infrastrukturze, a jednak decydowali się na nasze miasto. W rozmowach z przedsiębiorcami  słyszę, że to właśnie przyjazny klimat i bardzo dobra obsługa, oferowana przez Urząd Miejski, były decydującym argumentem. Warto też dodać, że inwestorzy po latach wciąż czują się u nas dobrze, a świadczą o tym  rozbudowy zakładów.

Powiat został wyróżniony za usługi na rzecz osób niepełnosprawnych. – Sami zaproponowaliśmy tę właśnie usługę, bo w minionym roku w tej dziedzinie dużo udało się zrobić – mówi Sabina Cebula z zarządu powiatu. – Likwidujemy bariery architektoniczne w szkołach, ale przede wszystkim dokładamy starań, by osoby niepełnosprawne miały opiekę i szansę na realizację swoich pasji, zdobywanie zawodu czy po prostu funkcjonowanie w społeczeństwie. Udało się stworzyć dwa dodatkowe Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, powstało także przedszkole dla dzieci z taką niepełnosprawnością. Organizujemy także wiele szkoleń i konferencji, poświęconych różnorodnym zagadnieniom w kwestiach opieki i wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

Wszyscy laureaci spotkają się  w październiku na uroczystej gali w Poznaniu.Poprzedni artykułOkradał samochody
Następny artykułWysypisko do prokuratury