Strona główna 0_Slider II tura wyborów samorządowych rozpoczęta. Mieszkańcy Świdnicy, Świebodzic, Strzegomia i gminy Świdnica...

II tura wyborów samorządowych rozpoczęta. Mieszkańcy Świdnicy, Świebodzic, Strzegomia i gminy Świdnica ruszyli do urn

0

21 kwietnia odbywa się powtórne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych miastach i gminach, w których przed dwoma tygodniami żaden z kandydatów nie uzyskał ponad połowy głosów. O tym, kto stanie na czele lokalnego samorządu decydować będą też mieszkańcy Świdnicy, Strzegomia, Świebodzic i gminy Świdnica. Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21.00.

Powtórne głosowanie odbywa się w 748 gminach w całej Polsce, w których żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Wyborcy w drugiej turze otrzymają tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na włodarzy. W niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza czterokrotnie przedstawi informacje o przebiegu II tury wyborów, incydentach wyborczych, a także dane dotyczące frekwencji. Konferencje prasowe planowane są na godzinę 10.00, 13.30, 18.30 i 22.00.

W wyborach na urząd prezydenta Świdnicy walka rozstrzygnie się pomiędzy Janem Dzięcielskim a Beatą Moskal-Słaniewską. W gminie Świdnica wyborcy wybierać będą między Justyną Sara-Hryncyszyn lub Bartłomiejem Strózikiem. W gminie Strzegom o fotel burmistrza konkurują Krzysztof Kalinowski oraz Zbigniew Suchyta. W Świebodzicach mieszkańcy wybiorą pomiędzy Pawłem Ozgą a Krystianem Wołoszynem.

Jak informuje Monika Witkowska-Skrent, przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Świdnicy, wszystkie lokale wyborcze w mieście zostały otwarte bez przeszkód oraz bez opóźnień. Według ostatnich informacji policji, na terenie powiatu świdnickiego nie odnotowano poważniejszych incydentów związanych z zakłócaniem ciszy wyborczej. PKW przypomina, że w związku z II turą wyborów na terenie całej Polski obowiązuje cisza wyborcza, niezależnie od tego, czy w danej gminie odbywa się ponowne głosowanie, czy też nie.

W dniu wyborów w autobusach świdnickiej komunikacji miejskiej nie trzeba kasować biletów. Każdy pasażer może skorzystać z bezpłatnych przejazdów. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy takie udogodnienie będzie obowiązywać również w przyszłości podczas kolejnych wyborów prezydenckich, parlamentarnych oraz samorządowych.

Gdzie świdniczanie oddadzą swój głos?

21 kwietnia w Świdnicy wyborcy będą oddawać głosy w 23 lokalach wyborczych – tych samych, co dwa tygodnie temu. Listę ulic przypisanych do poszczególnych obwodów zamieszczamy poniżej. Z wykazem można się również zapoznać w serwisie Państwowej Komisji Wyborczej. Dodatkowe dwa odrębne lokale wyborcze działać będą w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” oraz w Areszcie Śledczym w Świdnicy.

Z wykazem wszystkich lokali wyborczych w regionie można zapoznać się w serwisie Państwowej Komisji Wyborczej.

Do końca głosowania obowiązuje cisza wyborcza

Aż do zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej. Jak przypomina Państwowa Komisja Wyborcza, agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zniechęcanie do głosowania w określony sposób. Dotyczy to również internetu. Zabroniona jest także agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. W czasie ciszy wyborczej nie wolno też zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Naruszenia zakazów związanych z ciszą wyborczą jest karalne. Grozi za to grzywna od 50 zł do 5 tys. złotych. Dotkliwa kara grozi też za podanie do publicznej wiadomości wyników sondaży przedwyborczych oraz badań przeprowadzanych w dniu głosowania. W takich przypadkach grzywna może wynieść od 500 tysięcy do miliona złotych.

/PKW, mn/

Poprzedni artykułUroda miasta i bliskość strzelnicy ściągnęły byłych żołnierzy Legii Cudzoziemskiej do Świdnicy [FOTO]
Następny artykułJubileuszowe mistrzostwa taekwon-do w Strzegomiu