Strona główna 0_Slider Świdniczanie wybrali. Beata Moskal-Słaniewska zwycięża z poparciem 55,90%

Świdniczanie wybrali. Beata Moskal-Słaniewska zwycięża z poparciem 55,90%

0

Znane są wyniki II tury głosowania w wyborach na urząd prezydenta Świdnicy. Zwycięstwo odniosła Beata Moskal-Słaniewska, która pokonała w wyborczym starciu Jana Dzięcielskiego.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Państwową Komisję Wyborczą, na Beatę Moskal-Słaniewską oddano 7696 głosów (55,90%). W drugiej turze głosowania urzędująca prezydent zmierzyła się z dotychczasowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy, Janem Dzięcielskim. Uzyskał on poparcie 6072 wyborców (44,10%).

Beata Moskal-Słaniewska urodziła się 15 marca 1966 roku w Złotowie. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w tygodniku Wiadomości Świdnickie, w Kurierze Świdnickim i Świdnickich Wiadomościach Gospodarczych. Była specjalistką ds. promocji Galerii Świdnickiej. Była działaczką Unii Wolności, od 2013 roku w SLD, obecnie Nowej Lewicy, gdzie zasiada we władzach krajowych. Radna Rady Miejskiej w Świdnicy w kadencji 2010-2014. W 2014 ubiegała się o urząd prezydenta Świdnicy z komitetu wyborczego SLD. Pokonała w II turze Wojciecha Murdzka. W 2018 stratowała z własnego komitetu wyborczego z poparciem SLD oraz Platformy Obywatelskiej, wygrywając w I turze.

W programie wyborczym komitetu Beaty Moskal-Słaniewskiej w zakresie infrastruktury drogowej zapowiedziano budowę południowej obwodnicy miasta, realizację drugiego etapu remontu al. Niepodległości, budowę nowych miejsc parkingowych na osiedlach oraz budowę parkingu wielopoziomowego w centrum, budowę drogi pieszo-rowerowej Świdnica-Pszenno, przebudowę skrzyżowania ulic Westerplatte i Bystrzyckiej wraz z udrożnieniem przejazdu do ulicy Kliczkowskiej, budowę nowych ścieżek rowerowych. W programie komitetu znalazły się też m.in. zapowiedzi związane z budową mieszkań komunalnych oraz mieszkań w systemie TBS, budowa hali widowiskowo-sportowej, budowa basenu krytego na Zawiszowie, rewitalizacja kolejnych śródmiejskich podwórek, budowa kompleksu żłobkowo-przedszkolnego na Zarzeczu, a także przeprowadzenie rewitalizacji parku Strzelnica.

Z kim Beata Moskal-Słaniewska będzie współpracować w nowej kadencji? W Radzie Miejskiej zasiadać będzie 8 radnych Koalicji Obywatelskiej (Krzysztof Grudziński, Beata Szczepankowska, Magdalena Rumiancew-Wróblewska, Tadeusz Niedzielski, Wiesław Żurek, Jacek Iwancz, Jan Dzięcielski, Violetta Wiercińska), 6 radnych Prawa i Sprawiedliwości (Andrzej Ora, Józef Cygan, Ryszard Makowski, Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Luiza Nowaczyńska, Krzysztof Lewandowski), 5 radnych z list komitetu Beaty Moskal-Słaniewskiej (Danuta Morańska, Rafał Fasuga, Beata Moskal-Słaniewska [wobec jej wyboru na urząd prezydenta mandat radnego przypadnie kolejnemu kandydatowi z listy], Joanna Gadzińska, Michał Zastawny), a także 2 radnych z komitetu Spoza Układu (Edmund Frączak, Sylwia Osojca-Kozłowska).

/opr. mn/

Poprzedni artykułBartłomiej Strózik nowym wójtem gminy Świdnica
Następny artykułCo powinno zawierać ubezpieczenie cyber przed szkodami w cyberprzestrzeni?