Za ponad milion złotych wybudują tunel pod torami

Za ponad milion złotych wybudują tunel pod torami

7
PODZIEL SIĘ

1,3 miliona złotych Rada Miejska w Świdnicy przeznaczyła dzisiaj na budowę przejścia podziemnego pod torami kolejowymi. Na takie rozwiązanie zgodziło się PKP PLK. Tunel pozwoli mieszkańcom Kraszowic legalnie dostać się do ścieżki rowerowej i kładki nad Bystrzycą, realizowanych specjalnie dla nich.

Od lat mieszkańcy dzielnicy Kraszowice skracali sobie drogę do centrum miasta, pokonując niebezpieczny wiadukt kolejowy. Od lat apelowali, by wybudować dla nich ścieżkę pieszo-rowerową wraz z bezpieczną przeprawą nad rzeką. Na istniejącym moście nie było możliwości dobudowania przejścia dla pieszych i rowerzystów, dlatego zapadła decyzja o budowie osobnej kładki. Będzie miała 32 metry długości i 3 szerokości.  W ramach tej inwestycji powstanie także ciąg pieszo-rowerowy o długości około 631 mb i szerokości 3 m o nawierzchni bitumicznej, wjazd/wejście od ul. Westerplatte, prowadzony równolegle do ulicy Bokserskiej (po drugiej stronie rzeki). Kładka, jak i ścieżka zostaną również oświetlone – posadowionych zostanie 29 słupów oświetleniowych. Prace od marca prowadzi wyłonione w przetargu Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów, finał planowany jest na koniec sierpnia 2017 roku. Koszt to ok. milion złotych.

Podczas lutowego spotkania z prezydent Świdnicy mieszkańcy pytali, dlaczego przy tak dużej inwestycji nie został zabezpieczony bezpieczny sposób dostania się z z ulicy Kraszowickiej do ścieżki i na kładkę. Wówczas tłumaczono, że PKP PLK nie zgodziło się na zrobienie przejazdu przez tory, a jedynym rozwiązaniem, które zaakceptuje właściciel torów, będzie tunel. Dzisiaj Rada Miejska decydowała o przeznaczeniu 3,6 miliona złotych wolnych środków, powstałych w wyniku oszczędności z ostatnich lat, na różne cele. Z tej kwoty 1,3 miliona złotych zostanie wykorzystane na „budowę przejścia pieszo-rowerowego przez tory kolejowe w rejonie ulicy Kraszowickiej”. Całość środków ma być wykorzystana na prace budowlane.

/asz/

 • Nie usuwajcie konta!

  Zanim zaczniecie narzeka

 • mulele1

  Lepsza taka inwestycja niż jakieś pier… pomniczki , skwerki im . nie wiadomo kogo itd … Zauważcie jak jest w sąsiednim / mniej moherowym / powiecie dzierżoniowskim . Wjeżdżając w granice tego powiatu , wjeżdżamy na wyremontowane drogi / Piskorzów , Mościsko itp … / W Świdnicy jest trzeci świat ..! N.p. dzisiejsza droga w Kraszowicach … Mniej wrót , mniej krzyżyków , mniej skwerków im. zestrzelonego z procy , a więcej remontów dróg !

 • ksenofanes

  Wolne środki – 3,6 mln złotych się znalazły a Chłopska czeka na takie pieniądze od lat.

 • commentaire

  To nie jest tylko dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnicy Kraszowice. Nareszcie miasto doczeka się ciekawej trasy na spacery i rowery. Od Zalewu przez Osir, wzdłuż rzeki, przy Galerii aż po osiedle Zawiszów. I dobrze, bo infrastruktura wokół zalewu Witoszówka jest zdecydownie nie przygotowana by przyjąć obecną ilość biegaczy, wędkarzy, spacerowiczów i rowerzystów. A póki co to był jedyny kierunek dla praktycznie wszystkich aktywnych mieszkańców.

 • Niedzielny Rowerzysta kocha BM

  Ja mam tylko jedno pytanie. W tytule jest tunel pod torami, w nagłówku przejście podziemne a w tekście kładka. Proszę redakcję o czytanie tekstów przed zamieszczeniem. Na pewno chodzi o kładkę bo tunel pod rzeką to raczej nie za takie pieniądze.

  • Swidnica24.pl

   Wszystko się zgadza. Powstaje kładka nad rzeką Bystrzycą, a pod torami, które przecinają dojście do niej od strony Kraszowic, zostanie wykopany tunel (czyli inaczej przejście podziemne).

  • Nie usuwajcie konta!

   Cykluś, nie doczytałeś. Tunel pod torami będzie łączył kładkę z Kraszowicami.