Strona główna 0_Slider Syreny w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Syreny w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

14

Dzisiaj  w całej Polsce o godzinie 17.00 zostaną włączone syreny alarmowe. Oficjalnie to trening sygnałów ostrzegawczych, ale faktycznie – hołd dla powstańców warszawskich. 1 sierpnia mija 73. rocznica zrywu w stolicy Polski. W powiecie świdnickim o 17.00 na 3 minuty zostanie uruchomionych około 50 syren.

Kadr z filmu “Miasto44”, do którego zdjęcia powstawały m.in. w Świebodzicach. Foto Tomasz Pietrzyk

Trening alarmowy został zarządzony przez wojewodów.

Powstanie warszawskie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona.

/red./

 • Obi von Kenobi ;-)

  “Dobrze rozumiem? Faszystowski ONR jutro będzie maszerował w Warszawie? Ale komu będą oddawać hołd? Powstańcom? Czy ich zabójcom?”

  • Maciej Miłosz

   Nie trzeba być orłem, żeby wiedzieć komu. A Tobie daleko do orła, chyba, że tego dwugłowego 🙂

   • Obi von Kenobi ;-)

    “Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę – to piękne hasło.” Dominik Tarczyński z PiS
    A “raz sierpem raz młotem, pisowskiego idiotę” – też ‘piękne hasło‘?
    – Jarosław Kuźniar :-)))

 • YES

  Piotr Zychowicz-Obłęd’44 polecam! A dlaczego jest to “trening sygnałów ostrzegawczych”? to złożenie hołdu jest nieoficjalne? a prawda obecnie na topie są “zołnierze wyklente” powstanie zeszło na drugi plan-bury,łupaszka to sa “bohaterowie” dla onr-u i innej maści “narodowcuf” i “młodzieży wszech-japońskiej”

  • Maciej Miłosz

   A ja polecam zamiast tego książki historyków. Są o wiele bardziej rzetelne. Może po tym nie będziesz miał problemów z pisaniem.

   • YES

    przecież pan Zychowicz jest historykiem,a na dodatek pracownikiem IPN,a problemów z pisaniem nie mam-klawiatura działa 🙂

    • Maciej Miłosz

     Patrząc na warsztat Pana Zychowicza to jednak do określenia “historyk” wiele mu brakuje. Obłęd 44 to zbiór wybiórczo dopasowanych pod tezę informacji, z pominięciem wielu istotnych. Zresztą wyrabiać sobie opinię na podstawie jednej książki to jak słuchać wodza partii i dzielnie wykonywać jego instrukcje. Odnośnie IPN, rozumiem, że w takim razie przyjmujesz, że Wałęsa to kapuś?

     • YES

      ciekawe jak wiele?:-) moją opinie o Powstaniu wyrobiłem sobie dosc dawno rozmawiajac z Powstańcem (prawdziwym)no i sporo zbieżności było z tezami pana Zychowicza (nie twierdzę że wszystkie) mam tyle lat że na szczęscie mogłem rozmawiać z powstańcem i z rodzinami które doświadczyły “wyzwalania” przez tzw”żołnierzy wyklętych”, a dlaczego miałbym sie zgadzać że Wałęsa to kapuś? bo Cenckiewicz tak twierdzi?cytat:”patrząc na warsztat Pana Cenckiewicza to jednak do określenia “historyk” bardzo wiele mu brakuje”

     • Maciej Miłosz

      Skoro fakt, że ktoś jest w IPN nadaje stuprocentowej wiarygodności to przyjmij, że Wałęsa to kapuś. Są na to dokumenty a nie “Cenckiewicz” tak twierdzi. Ty pewnie wierzysz w teorię Wałęsy, pytanie którą bo już miał ich z 15. Jedna wątpliwej jakości książka i rozmowa z Powstańcem – brawo, jakie to proste być ekspertem od historii 🙂 Co się tak uparłeś na tych Wyklętych jakby to był artykuł o nich? Komuna wydała na nich wyrok śmierci za przynależność do NSZ, AK czy WiN. Jakieś radzieckie pomioty i ich sługusy wydali na nich wyrok śmierci za walkę o WŁASNY kraj. Ilość udanych akcji, odbitych więźniów, zlikwidowanych renegatów, udanych odwetów i akcji pomocy ludności cywilnej zasługuje na szacunek. A Ty pewnie jak zdarta płyta będziesz powtarzał Ogień i Bury 🙂

     • YES

      tak jak jedyna “sfałszowana” teczka Kaczyńskiego-wszyskie inne z zwłaszcza Wałęsy są prawdziwe ale jego sfałszowana 🙂 tak jak i ten cały ipłen 🙂
      ogień i bury i na dodatek łupaszek 🙂

  • Politolog z Katowic

   Też czytałem Zychowicza. Bohaterscy Czesi rozpętali powstanie w Pradze 5 maja 1945 roku, tylko już nie wiem z kim chcieli walczyć? z rocznikiem Matuzalema w wehrmachtcie? jak w tym kawale, jak Bóg wysłał na teren Niemiec w 1945 Matuzalema ażeby sprawdził co się dzieje, on szybko uciekł, bo “jego rocznik chcieli brać do wojska”. W 1944 roku Wehrmacht był jeszcze silny.

   • YES

    a co ma do tego powstanie w Pradze??????

    • Maciej Miłosz

     Ty zacząłeś o Wyklętych i dziwisz się, że ktoś wspomniał o Pradze?

     • YES

      Westerplatte,Sielce, 🙂 a tak wspomnę 🙂