Świdnicki poseł przeciw wprowadzaniu dwukadencyjności od zaraz

Świdnicki poseł przeciw wprowadzaniu dwukadencyjności od zaraz

11
PODZIEL SIĘ

Poseł Wojciech Murdzek popiera stanowisko wicepremiera Jarosława Gowina, który jest przeciwny pomysłowi szefa Prawa i Sprawiedliwości, by ograniczenie w liczbie kadencji dla szefów gmin obowiązywało wstecz. Dwukadencyjność jednak popiera.

Były prezydent Świdnicy, który ten urząd sprawował przez 12 lat, po ogłoszeniu przez Jarosława Kaczyńskiego zamiaru zmiany ordynacji wyborczej i wprowadzenie prawa do dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w rozmowie ze Swidnica24.pl stwierdził: „Problematyka kadencyjności  w samorządzie dyskutowana jest już od wielu lat. Moim zdaniem warto wypracować uregulowania prawne, które w sposób definitywny zakończą te rozważania. Nie należy dłużej trzymać w niepewności samorządowców i wypracować rozwiązanie korzystne dla samorządów.”

Wczoraj wicepremier Jarosław Gowin (szef partii Polska Razem, z którą sympatyzuje poseł Murdzek) wypowiedział się w kwestii obowiązywania zakazu startu w wyborach dla szefów gmin, którzy dotychczas pełnili tę funkcję przynajmniej przez dwie kadencje. Stwierdził, że to sprzeczne z konstytucją i takiego rozwiązania nie poprze. Jego zdanie podziela 9 posłów, związanych z Polską Razem (w parlamencie ta partia tworzy jeden klub z Prawem i Sprawiedliwością), w tym Wojciech Murdzek. – Rozsądniej będzie nie przyłączać się do czegoś, co będzie budziło wątpliwości przede wszystkim prawne, jeśli chodzi o stosowanie prawa wstecz – powiedział w rozmowie z TVN. Jak informuje stacja, były prezydent był i jest jednak za wprowadzeniem dwukadencyjności, ale nie od zaraz.

Bez głosów 9 posłów Jarosława Gowina PiS nie będzie miał większości, wymaganej do wprowadzenia zmian. Sojuszników Jarosław Kaczyński szuka w partii Kukiz’15.

Przypomnijmy, że większość obecnych szefów gmin z powiatu świdnickiego w rozmowach ze Swidnica24.pl wypowiedziała się kategorycznie przeciwko planowanym przez PiS ograniczeniom w liczbie kadencji.

/opr. asz/

 • K.Karol

  A co z dwukadencyjnością dla parlamentarzystów? Sejm i Senat warto przewietrzyć…

 • Madzia

  Rozwalił Trybunał , rozwalił media, rozwalił edukację , rozwalił sądownictwo teraz chce się odróżnić od naczelnika.

  • Wiesław

   Trybunał ruina… Media nie istnieją… Dzieci do szkoły nie chodzą bo nie ma szkół… Sądy wyroków nie wydają… Tragedia w tej Polsce na prawdę… Brać toboły i wyjeżdżać na zachód miodem i mlekiem płynącym…

   • Młody

    Pierwszy raz zgadzam się z Panem w 100%. I zdrówka życzę bo widzę ze jest potrzebne 😉

    • Wiesław

     Zdrowie dopisuje jak nigdy 😉

   • xdcam

    Jak byla PO u koryta to była zielona wyspa

    • Wiesław

     Taka zielona, że aż Niemcy chcieli do nas do roboty przyjeżdżać… A teraz? Ukraińcy do domów wracają…

 • Stanislaw Kotelko

  Jeżeli dwie kadencje to od przyszłych wyborów. Prawo nie może działać wstecz!

  • JAcenty

   Kaczyński już oznajmił publicznie, że może. On to wie, w tym przypadku na pewno będzie można tak zrobić.

  • Krzysztof Czarnecki

   Przecież będzie działać od PRZYSZŁYCH wyborów, a więc nie wstecz. Wstecz byłoby, gdyby ktoś sobie wymyślił, że będzie działać od wyborów z 2015 r.

 • Waldemar Kozmowski

  Jak Gowin coś powie to i Murdzek ma zdanie padkiem identycze wczesniej zdania nie miał.