Strona główna Wydarzenia Historycy z wykładem w świdnickim Areszcie Śledczym

Historycy z wykładem w świdnickim Areszcie Śledczym

0

Zapoczątkowana w listopadzie 2016 r. współpraca pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu a Aresztem Śledczym w Świdnicy zaowocowała kolejnym wykładem.

Zaproszeni przez funkcjonariuszy świdnickiej jednostki dr Stanisław Bogaczewicz i mgr Stanisław Kiełb reprezentujący Referat Edukacji Historycznej wrocławskiego IPN-u 15 lutego przeprowadzili kolejną lekcję historii dla skazanych. Mając na uwadze zbliżający się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” właśnie nim poświęcono przeszło dwugodzinne spotkanie.

Historycy ukazując postawy „Żołnierzy Wyklętych” jednocześnie przedstawili okres powstania antykomunistycznego przypadającego na lata 1944-1963, a więc czas należący do jednego z ważniejszych, a zarazem najbardziej pomijanych i zakłamywanych wydarzeń w XX-wiecznej historii Polski. Przekaz poświęcony pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór sowietyzacji Polski, walczących o wolną Polskę, przez co później byli mordowani przez sowietów i komunistów polskich w okresie PRL-u zrobił na słuchaczach bardzo duże wrażenie.

W tejże niecodziennej „lekcji historii” wzięło udział prawie 20 osadzonych, którzy na co dzień odbywają karę w Areszcie Śledczym w Świdnicy.  Prowadzona w jednostce edukacja historyczno-patriotyczna jest istotnym środkiem oddziaływania na osadzonych w prowadzonej pracy resocjalizacyjnej.

por. Bartłomiej Perlak, opr. red.

 

Poprzedni artykułProjekt nowej sieci szkolnej w Świdnicy. Nad tym będą debatować radni
Następny artykułŚwidnicki poseł przeciw wprowadzaniu dwukadencyjności od zaraz