Strona główna 0_Slider Świdnicki poseł przeciw wprowadzaniu dwukadencyjności od zaraz

Świdnicki poseł przeciw wprowadzaniu dwukadencyjności od zaraz

11

Poseł Wojciech Murdzek popiera stanowisko wicepremiera Jarosława Gowina, który jest przeciwny pomysłowi szefa Prawa i Sprawiedliwości, by ograniczenie w liczbie kadencji dla szefów gmin obowiązywało wstecz. Dwukadencyjność jednak popiera.

Były prezydent Świdnicy, który ten urząd sprawował przez 12 lat, po ogłoszeniu przez Jarosława Kaczyńskiego zamiaru zmiany ordynacji wyborczej i wprowadzenie prawa do dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w rozmowie ze Swidnica24.pl stwierdził: „Problematyka kadencyjności  w samorządzie dyskutowana jest już od wielu lat. Moim zdaniem warto wypracować uregulowania prawne, które w sposób definitywny zakończą te rozważania. Nie należy dłużej trzymać w niepewności samorządowców i wypracować rozwiązanie korzystne dla samorządów.”

Wczoraj wicepremier Jarosław Gowin (szef partii Polska Razem, z którą sympatyzuje poseł Murdzek) wypowiedział się w kwestii obowiązywania zakazu startu w wyborach dla szefów gmin, którzy dotychczas pełnili tę funkcję przynajmniej przez dwie kadencje. Stwierdził, że to sprzeczne z konstytucją i takiego rozwiązania nie poprze. Jego zdanie podziela 9 posłów, związanych z Polską Razem (w parlamencie ta partia tworzy jeden klub z Prawem i Sprawiedliwością), w tym Wojciech Murdzek. – Rozsądniej będzie nie przyłączać się do czegoś, co będzie budziło wątpliwości przede wszystkim prawne, jeśli chodzi o stosowanie prawa wstecz – powiedział w rozmowie z TVN. Jak informuje stacja, były prezydent był i jest jednak za wprowadzeniem dwukadencyjności, ale nie od zaraz.

Bez głosów 9 posłów Jarosława Gowina PiS nie będzie miał większości, wymaganej do wprowadzenia zmian. Sojuszników Jarosław Kaczyński szuka w partii Kukiz’15.

Przypomnijmy, że większość obecnych szefów gmin z powiatu świdnickiego w rozmowach ze Swidnica24.pl wypowiedziała się kategorycznie przeciwko planowanym przez PiS ograniczeniom w liczbie kadencji.

/opr. asz/

Poprzedni artykułHistorycy z wykładem w świdnickim Areszcie Śledczym
Następny artykułŚKPR poszuka punktów w Brzegu