Strona główna 0_Slider Pomarańczowy pochód przeszedł wokół Rynku. „Wspólnie manifestujemy godność dla wszystkich ludzi”

Pomarańczowy pochód przeszedł wokół Rynku. „Wspólnie manifestujemy godność dla wszystkich ludzi” [FOTO/VIDEO]

0

Już po raz 22. z inicjatywy świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdnicy odbył się Dzień Godności, do którego włączyli się przedstawiciele placówek opiekuńczych, rehabilitacyjnych, edukacyjnych i warsztatów terapii zajęciowej z całego regionu.

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych przypada 5 maja. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, podczas którego organizowane są wydarzenia, które mają podkreślić, że każdy ma prawo do uczestnictwa w życiu społecznym i szacunku. Świdnickie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbyły się w środę, 8 maja.

Godność ludzka jest nadana dla każdego człowieka, a godność osoby z niepełnosprawnością intelektualną jest już 25. raz pokazywana w Świdnicy i naszym powiecie. Jesteśmy tacy sami, jak wszyscy. Każdy człowiek ma takie same prawa. My nie oczekujemy wielkiej pomocy, my oczekujemy tylko wsparcia i szacunku – tak, jak każda osoba z niepełnosprawnością i każda osoba zdrowa. Konwencja ONZ [o prawach osób niepełnosprawnych] pokazała władzom naszego kraju, jak powinno wyglądać życie osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Pomalutku próbujemy stworzyć system, który w Świdnicy i naszym powiecie już trochę widać. Mamy placówki, ale brakuje nam mieszkań, pracy – tego, co każdy człowiek zdrowy powinien mieć. Od 37 lat świdnickie koło PSONI tworzy wsparcie dla małych oraz dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Fajnie, że zawsze możemy się posiłkować pomocą miasta i powiatu. Myślę, że rok 2024 będzie dla naszego stowarzyszenia, a zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością intelektualną jeszcze lepszy. Bardzo prosimy o wspieranie naszych działań – mówiła Ewa Kowalska, prezes świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Bardzo cieszę się, że po raz kolejny spotykamy się podczas przemarszu, podczas którego możemy wspólnie zamanifestować godność osób z niepełnosprawnościami, osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, ale przede wszystkim godność dla wszystkich ludzi. Myślę, że ten cel przyświeca nam wszystkim: każdy człowiek powinien być po prostu godnie wspomagany przez każdą inną osobę w społeczeństwie – podkreślał Paweł Parus, pełnomocnik marszałka województwa dolnośląskiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

W samo południe przez świdnicki Rynek przemaszerowała barwna parada. Po jej zakończeniu rozpoczęły się plenerowe warsztaty prowadzone przez uczestników i opiekunów warsztatów terapii zajęciowej. Równocześnie na scenie, która stanęła przy bocznym wejściu do Świdnickiego Ośrodka Kultury, prezentowali oni przygotowane przez siebie programy artystyczne.

/mn/

Poprzedni artykułŚwiebodzicki samorząd zainaugurował nową kadencję. Burmistrz i radni złożyli ślubowanie [FOTO]
Następny artykułNowi policjanci złożyli ślubowanie [FOTO/VIDEO]