Świdnicka „Maria in sole” w koronie i cennej szacie

Świdnicka „Maria in sole” w koronie i cennej szacie [FOTO]

14
PODZIEL SIĘ

Szczególna celebracja towarzyszyła koronacji wizerunku Matki Bożej Świdnickiej, nazywanej „Maria in sole” – Maria w słońcu. Na uroczystość w katedrze zjechali wierni z całej diecezji świdnickiej Kościoła katolickiego, a mszy świętej przewodniczył legat papieski kardynał Zenon Grocholewski.

Uznawany za cudowny i otaczany kultem obraz Maryi z Dzieciątkiem miał już koronę i szatę, ale te zostały skradzione pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia. Jak podkreślił biskup świdnicki Ignacy Dec w słowie pasterskim przed dzisiejszymi uroczystościami, liczne koronacje Matki Bożej (było ich w historii Polski około 200), są wyrazem czci dla matki Jezusa, uznawanej za opiekunkę i uzdrowicielkę chorych. Także przed obrazem świdnickim miały się dokonać liczne ozdrowienia. Na dzień koronacji wyznaczono datę szczególną dla katolików. – Przeżywamy dziś setną rocznicę zjawienia się Maryi, Matki Chrystusa i Matki Kościoła, trójce fatimskich dzieci, Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Ojciec św.Franciszek przebywa dzisiaj jako pielgrzym w Fatimie, otoczony ponad milionową rzeszą wiernych z całego świata. Dokładnie o tej porze sprawuje na placu fatimskim Eucharystię, podczas  której podziękuje panu Bogu za przysłanie na Ziemię Maryi z orędziem wzywającym świat do nawrócenia, pokuty i modlitwy – mówił biskup Dec, rozpoczynając o 11.00 nabożeństwo w katedrze. – W duchowej łączności z Ojcem św. Franciszkiem i wiernymi zgromadzonymi w Fatimie, gromadzimy się my w katedrze świdnickiej, aby uczestniczyć w historycznym wydarzeniu, jakim jest koronacja czczonego w tej świątyni od pięciu wieków wizerunku Matki Bożej Świdnickiej. Poprzez koronację chcemy Maryi podziękować za wielowiekową opiekę nad tym miastem, a od 13 lat za opiekę nad diecezją świdnicką. Przez ten akt koronacji dziękujemy Maryi za wszystkie łaski, wyproszone wiernym w tej świątyni, szczególnie za liczne cudowne uzdrowienia, które są odnotowane w kronice tutejszej parafii. W geście koronacji chcemy także zawierzyć niepokalanemu sercu Maryi naszą przyszłość.

Biskup długo witał głównego celebransa i przybyłych gości. Mszę i uroczystość koronacji prowadził wysłannik papieża ks. kardynał Zenon Grocholewski wraz z misją papieską, do której Franciszek wyznaczył ks. Stanisława Chomiaka i ks. Jana Bagińskiego, byłego wieloletniego proboszcza katedry. Duchowieństwo reprezentowali liczni hierarchowie Kościoła katolickiego i prawosławnego, a szczególnymi brawami wierni witali niezwykle lubianego kardynała Henryka Gulbinowicza. We mszy uczestniczył minister Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, a także ministrowie rządu Anna Zalewska i Michał Dworczyk, parlamentarzyści Wojciech Murdzek, Ireneusz Zyska i Wiesław Kilian. Liczną reprezentację miały samorządy, m.in. w osobach prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej, Przewodniczącego Rady Miejskiej Świdnicy Jana Dzięcielskiego i wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek. Obecni byli również radni, przedstawiciele służb mundurowych, towarzystw religijnych, zgromadzeń i parafii z całej diecezji. Nie zabrakło także jubilera, Mariusza Drapikowskiego pochodzącego z Dzierżoniowa, który jest autorem sukienki oraz koron.

Do wiernych list skierował papież Franciszek, wspominając m.in. o tym, że Matka Boża Świdnicka otrzyma korony, poświęcone przez niego podczas wizyty na Jasnej Górze. W homilii kardynał Grocholewski nawoływał do wsłuchania się w wezwanie Matki Bożej do nawrócenia, modlitwy i pokuty. Stwierdził, że nigdy w historii świat nie był ogarnięty tak wieloma konfliktami zbrojnymi o olbrzymiej skali okrucieństwa, a przywołał szczególnie dramat Syryjczyków. Piętnował współczesne niewolnictwo, wykorzystywanie seksualne dzieci i kobiet, głód w jednych rejonach świata i marnowanie żywności w innych. Zdecydowanie stawał w obronie życia poczętego i chrześcijan. Przywołał statystyki, mówiące o prześladowaniach z powodu wiary, obejmujących nawet 100 milionów ludzi.

  Po homilii rozpoczęła się uroczystość koronacji. Korony do ołtarza zaniosła świdnicka rodzina, a samego wpięcia dokonał legat papieski. Do wykonania koron użyto srebra, złota i kamieni szlachetnych. Sukienka powstała ze złota, srebra, naturalnego koralu, jaspisu i brylantów. U stóp Maryi umieszczony został fragment meteorytu.

Uroczystości koronacji miała bogatą oprawę. Msze św. poprzedził koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Poczta Polska wydała okolicznościowe pocztówki, które w liczbie 600 sztuk rozeszły się jeszcze przed nabożeństwem. Na tę okazję diecezja zamówiła również zestaw znaczków pocztowych i kart z obrazem „Marii in sole”.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 • tak jest

  Na bogato z przepychem!!!

  • nmisiek

   Jak to bywa na koronacji. Znamy to.

 • YES

  już w 2013 papież Franciszek mówił:”W tym świecie, w którym bogactwo wyrządza tyle zła, konieczne jest to, byśmy my, księża i zakonnice, byli konsekwentni w naszym ubóstwie” ale przeciez nie miał na mysli Polskiego ubogiego kościoła i jego głos nie jest słuchany nad Wislą 🙂 prawda biskupie Pacyfik?

  • Franek

   A to księdza lub zakonnicę ukoronowano?

   Wypowiedź papieża nie odnosi się do koronacji wizerunku Matki Bożej.

   • Obi von Kenobi ;-)

    Po limuzynach ich poznacie … jeśli już od blacharza wyjechały ;-))

   • YES

    mam na myśli oszalały ( że zacytuję klasyka ze stołeczka) przepych i kłucie w oczy bogactwem-ale jak w tytule „nihil novi sub sole”

 • kris

  najczęściej mówią to ci, którzy złotówki nigdy na kościół nie dali…….. życie 😉

  • Natalia

   Nie mowia a pisza a daja i owszem, wszyscy z budzetu panstwowego i to nie malo.

 • Franek

  Pani prezydentka miota się od czarnych protestów do koronacji Matki Boskiej…

  Moim zdaniem powinna się na coś zdecydować…

  No chyba, że „Bogu świeczkę, a diabłu ogarek”.

  • kris

   oj tam za 1,5 roku wybory, może któraś mocherka się pomyli ….bo w tym wieku to już wzrok nie ten i słuch.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Jest normalna i normalnie z właściwą powagą podchodzi do spraw takich jak wiara, wolność, demokracjia. Nie musi być fanatyczką dzisiejszych idoli, bo często są to zakompleksione kurduple które ujadając i szukając coraz to kolejnych wrogów zagłuszają swoje poczucie winy porywając prymitywnym populizmem tłumy bezmyślnych wyznawców :-))

  • Politolog z Katowic

   Plastyczność BMS- Czarny protest i uczestnictwo w Orszaku Trzech Króli z Biskupem. Kłania się Robert Musil i jego „Człowiek bez właściwości”, Ulrich „główny bohater w stosunku do życia wybiera postawę obserwatora i eksperymentatora, wypróbowuje różne sposoby bycia sobą, jest człowiekiem potencjalnym” . Cyt. za: Szkolny Słownik Bohaterów Literackich, Katowice 1998, str. 360-61.

 • Gosia

  Ile kosztuje taką sukienka?Czy przez ten ciuszek modlitwy będą ważniejsze? A może teraz buciki? Koniecznie na małej złotej szpileczce!

 • Swidniczanin

  Nie mam nic do samej koronacji i innych uroczystości w katedrze ale niech ksiądz biskup zorganizuje sobie miejsca do parkowania dla gości, których zaprasza. Bo jak na razie to ja muszę usuwać samochód z parkingu za który płacę i nie wiedzieć czemu ustępować miejsca innym. To jest po prostu chore. Zimą zaś nikt nie raczy tego odśnieżyć, nie wspomnę również o dziurach i stanie nawierzchni z którymi nic nie da się zrobić. Jest lądowisko koło katedry, niech sobie tam stawiają.