Kurator chce przekształcenia dwóch świdnickich gimnazjów w podstawówki

Kurator chce przekształcenia dwóch świdnickich gimnazjów w podstawówki

26
PODZIEL SIĘ

Opinia dolnośląskiego kuratora oświaty dla nowej sieci szkolnej w Świdnicy jest pozytywna, ale dwa warunki, jakie postawił samorządowi do spełnienia, cały zamiar wywracają do góry nogami. Rada Miejska przyjęła plan włączenia wszystkich gimnazjów do już istniejących szkół podstawowych, Roman Kowalczyk oczekuje przekształcenia dwóch gimnazjów – nr 2 i 4, w samodzielne podstawówki. Opinia jest wiążąca dla władz miasta.

Komunikat:

W poniedziałek, 13 marca, do Urzędu Miejskiego w Świdnicy wpłynęła opinia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Romana Kowalczyka dotycząca uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą z dnia 14 grudnia 2016 roku. Jest ona pozytywna, pod warunkiem uwzględnienia dwóch zmian wskazanych przez kuratorium.

Organ nadzoru pedagogicznego nie wyraził zgody na włączenie Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków do Szkoły Podstawowej nr 315 im. Jana Pawła II. Zaleca przekształcenie obu placówek w ośmioletnie szkoły podstawowe. Ponadto zaleca również przekształcenie w ośmioletnią szkołę podstawową Gimnazjum nr 4.

– Dziwi nas opinia pana kuratora, ponieważ proponowane rozwiązania nie są dobre dla świdnickich uczniów, a przede wszystkim dla świdnickich nauczycieli. Oczywiście ustawa przewiduje przekształcenie gimnazjów bezpośrednio w szkoły podstawowe, jednak trzeba patrzeć na to, iż nawet jeśli w tym roku rozpoczną się nabory do szkół utworzonych na bazie gimnazjów nr 2 i nr 4, to za kilka lat będziemy w tych szkołach mieli jedynie klasy nauczania początkowego. Oznacza to niestety, że już od przyszłego roku w tych dwóch placówkach nastąpi duża fala zwolnień nauczycieli przedmiotowców, gdyż nie będzie dla nich klas, w których mogliby uczyć. Bardzo żałuję, ponieważ przedstawiony przez władze Świdnicy nowy system oświaty, został sporządzony w taki sposób, aby zoptymalizować warunki kształcenia dla dzieci, ale też ochronić wszystkich pracowników szkół, zarówno pionu administracyjnego i obsługi, jak i kadrę nauczycielską. Proponowane zmiany absolutnie temu nie służą i będą oznaczały zwolnienie kilkunastu nauczycieli przedmiotowców już w roku 2018 – mówi prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska.

Kurator swoją decyzję argumentuje tym, iż zmiany w przyjętej przez Radę Miejską uchwale, polegające na utworzeniu ośmioklasowych szkół podstawowych w dzisiejszych gimnazjach nr 2 i 4 „pozwolą na poprawę warunków realizacji obowiązku nauki przez uczniów szkół podstawowych tego rejonu miasta oraz przyczynią się do zniwelowania zmianowości.”

Zdaniem Urzędu Miejskiego skutek będzie odwrotny, zmiana ta spowoduje najprawdopodobniej wprowadzenie dwuzmianowości w Szkole Podstawowej nr 6.

Opinia kuratora oświaty jest wiążąca i nie służy od niej zażalenie. Na opinię służy jedynie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Magdalena Dzwonkowska

 

 • Wilkołak Krzysztof Paweł

  No i ministra z Murdzkiem zagrali na nosie ale komu? Jak będą zwolnienia nauczycieli to powinni iść do posłów PiS i prosić o jakaś robotę bo przy tak idiotycznej sieci szkół jaka proponuje kurator pod dyktando Anny i Wojtka szykują zwolnienia .
  Pan całka to chyba se robotę załatwił u Ani… był w PO teraz nowoczesna czy PiS? Dla niego to bez znaczenia…..

  • Gracjan

   niestety dużo w tym racji. czytam powyżej jakież to uzasadnienie miał kurator i tak nie bardzo potrafię pojąć co autor miał na myśli. trzy wielkie szkoły podstawowe na os.młodych…. G4 jako kolejna podstawówka obok SP6… to wszystko to jakaś pomyłka i gra interesów. Ten kto sobie wychodził to coś dostał. Moje pytanie numer jeden: skąd tu tyle dzieci nabrać żeby tak wiele szkół podstawowych wypełnić….? czy kuratorium w ogóle o tym pomyślało? albo: ile będzie zwolnień przez taką sieć autorstwa kuratorium (rozumiem że za zgodą pani ministry?)?

   • Siostra Bernadetka

    Jak to skąd dzieci nabrać?
    A no wio pod kołdry i robić!
    Dostaniesz może pincet, wyjdziesz wcześniej z pracy jak się ułoży a ja to wszystko utrzymam. Albo i nie utrzymam.

 • Grzegorz

  Kurator oderwany jest od rzeczywistości. Dobrą zmianę zarządził- nauczyciele na bruk a w gimnazjach nr 2 i 4 razem mają uczyć się 7-latki z 15 i 16- latkami. To jakiś absurd!!! Ludzie do czego to wszystko doprowadzi??? Osiem szkół podstawowych w mieście? A skąd tyle dzieci? Chyba że po jednej pierwszej klasie w każdej szkole będzie?

  • Katarzyna lisidzka

   Nie wiem czym i kim się kierował kurator? Racja PiS? Po co tyle szkół skoro dzieci jest coraz mniej? Przecież to z naszych podatków te szkoły są utrzymywane

   • Wilkołak Krzysztof Paweł

    Po co były te tajne spotkania pani Zalewskiej i pana Murdzka? Czy kurator z nadania PiS nie pomyślał o miejscach pracy nauczycieli ? Przecież w takiej wersji będą zwolnienia

  • hanka

   Kurator zaleca..ale nie nakazuje..więc moze nie trzeba się kurczowo trzymać jego zaleceń. Szkoła podstawowa w gimnazjum nr 4 to chyba żart..w Świdnicy będzie więcej podstawówek niż uczniów..każda reforma ma swoje ofiary i widać ze w tym przypadku bedą to nauczyciele, bo nawet jeżeli utworzą nowe (stare) podstawówki to wiadomo ze będzie w nich o wiele mniej dzieci, jak nie ma rejonizacji to rodzice i tak wybiorą najlepsze szkoły..a w pozostałych cięcia etatów..proste

 • Joanna

  I znowu wychodzi P(aranoja)i S(zaleństwo)!!!
  Nie trzeba być znawcą systemu oświatowego, żeby wiedzieć, że będą zwolnienia. Szkoda tylko, że dyr. Całka jak szczur ucieka z okrętu. Wysadził cały swój zespół dla ratowania własnej posady. Wstyd!!!
  Ale faktycznie, czy jest jeszcze w Nowoczesnej, czy już w PiS??
  A kto za to wszystko zapłaci, bo chyba nie ministra Anna Z. i św. Wojciech???? Oczywiście winę będą zwalać na samorządy, bo przecież Oni to są sami SPECJAL…(iści) , ale …NEJ troski !
  Za reformę będziemy płacić wszyscy. Ale suweren chciał dobrej zmiany i ma co chciał. Ale jak przyjdzie za ich rządy płacić, to będzie płacz i że ” ja nie wiedziałam/em, że tak będzie. Wariatkowo!!!

  • Młody

   Jak to szlo pani joanno ,, bliżej ludzi ” 😂😂😂 swoją droga ciegawe ile czasu urzędnicy miejscy spędzają pisząc takie pomyje .

   • Gracjan

    Nie rozumiem ile to dzieci ma bycskoro kurator chce utrzymywac tyle podstawówek ?

    • Gracjan

     A pan dyr G4 to już z PiS sympatyzuje a nie PO?:) tak jak jego były przełożony nagła zmiana?

     • Młody

      Dziecko drogie pamiętaj ze w necie pozostaje ślad , a poszło zawiadomienie do prokuratury wiec życzę miłej nocy 🙂

     • Wilkołak Krzysztof Paweł

      Napij się i idź spac bo bredzisz chopie

 • Franek

  Od początku mówiłem, że dla dzieci najkorzystniejsze będzie przekształcenie gimnazjów w szkoły podstawowe – kameralne, nieprzeładowane, jednozmianowe.

  A poza tym, zwolnienia nauczycieli były i będą wynikiem NIŻU DEMOGRAFICZNEGO.

  • Harrison Jones

   Ciekawe tylko kim te szkoly wypelnia skoro brak jest dzieci ? Nie ma sensu utrzymywac wielkiej szkoly w ktorej beda 2-3 klasy plus personel i powoetrze w pustych salach. Nie stac nas na to. Zreszta adaptacja gimnazjow 2 i 4 dla potrzeb mniejszych dzieci to kolejne pieniadze wywalone w bloto bo PiS tak sobie postanowil namieszac w edukacji…

   • Franek

    Nie namieszać w edukacji, tylko ją poprawić…

 • Krzysztof Czarnecki

  Rzekome zwalnianie nauczycieli to demagogia. Dzieci będzie TYLE SAMO, niezależnie od tego, jak będzie wyglądać sieć szkół. Na pewno będą przeniesienia, bo przecież w obecnych gimnazjach nie ma nauczycieli nauczania początkowego. Ale od tego jest prezydent, aby ustalić np. ze starostą zasady przechodzenia nauczycieli do szkół średnich – przecież w nich dojdzie jeden rocznik, więc potrzeba będzie więcej nauczycieli.

  • Harrison Jones

   Panie Krzysztofie zwolnienia nauczycieli beda nieuniknione i klamstwem jest to co wygaduje ministra w tym temacie. A z tego co pamietam to starosta publicznie powiedzial ze nie przyjmie ani jednego nauczyciela z miasta, to o czym tu dyskutowac i ustalac ? Niestety stracimy na tej „reformie” wiecej niz sie spodziewalem bo zaplacimy za to my wszyscy.

   • Krzysztof Czarnecki

    Wnioskuję, że masz jakąś specjalistyczną wiedzę w tym temacie, której ja nie posiadam. Wiem tylko, że niezależnie od tego, jak będzie wyglądała sieć szkół podstawowych i średnich, dzieci będzie tyle samo. Czy będzie 1 podstawówka i jedno liceum, czy 10 podstawówek i 5 liceów, liczba uczniów w sumie nie zmieni się.

    Starosta, przypomnę, wykonuje uchwały rady powiatu. Są tam chyba jacyś radni ze Świdnicy, żeby go zmobilizować do dyskusji?

    • Harrison Jones

     Zadna specyficzna wiedza po prostu czytam co sie dzieje w miescie i okolicy. A co do meritum ma Pan racje, dzieci nie przybedzie i bedzie ich tyle samo. Dlatego dziwi mnie opinia kuratora ktory chce zeby w miescie zrobic dwie kolejne szkoly podstawowe. Pytanie kim te budynki sie wypelni bo na pewno nie uczniami ?

     • Franek

      1.W mieście jest 6 szkół podstawowych publicznych i kilka niepublicznych oraz 4 gimnazja, które notabene były kiedyś szkołami podstawowymi. Z tego, co pamiętam to do czasu przed utworzeniem gimnazjów było aż 16( !) podstawówek.

      Teraz będzie ich 8, nie licząc podstawówek niepublicznych, gdzie dzieci jest z pewnością niewiele. Z prostego rachunku wynika, że podstawówek będzie dwa razy mniej niż dawniej.
      Zatem argument, że szkół podstawowych będzie za dużo jest nietrafiony.
      Nikt nie przekona mnie, że dla dzieci lepsze są przeładowane molochy, a nie mniejsze kameralne szkoły podstawowe.

      2.Nauczyciele uczący w gimnazjach będą potrzebni już w nowym roku szkolnym w szkołach podstawowych, żeby uczyć klasy siódme ( na pewno nauczyciele fizyki, chemii, biologii, ale też inni specjaliści).

      3. W kolejnym roku, gdy w podstawówkach będą już klasy siódme i ósme będzie potrzeba jeszcze więcej dodatkowych nauczycieli.

      4. W trzecim roku reformy znikną gimnazja , a w szkołach średnich będą dwa roczniki uczniów. Kto ich będzie uczył? Ufoludki czy nauczyciele?

      Trochę logicznego myślenia i nie ma, co się tak nakręcać.

     • Harrison Jones

      Franku troche nietrafione te twoje wywody. Szczegolnie bawi mnie ten o ilosci szkol. Oczywiscie nikt nie rzeczy ze tak bylo ale zapominasz dodac ze wtedy przyrost naturalny byl o wiele, wiele wiekszy. Dzieci bylo wtedy wiecej a teraz z tym jest spory klopot. I bedzie nadal bo tych 8 szkol podstawowych nie wypelnisz dziecmi bo ich po prostu nie ma. A nieoplacalnym jest utrzymywanie budynku w ktorym polowa sal swieci pustkami. Chyba sie zgodzisz ?

     • Franek

      Przecież te same dzieci byłyby w tych samych budynkach, gdyby zostały w nich gimnazja…
      Zgodzisz się za mną? 🙂

     • Harrison Jones

      Dobrze, pierwszy przykład z brzegu – w połowie pusta jest SP 315 i pewnie z biegiem czasu będzie jeszcze gorzej. Podobnie będzie w innych szkołach, dlatego bezsensownym jest tworzenie kolejnych szkół, które z roku na rok będą miały co raz to większe problemy z rekrutacją dzieci. Nie prawda ? 🙂

     • Franek

      315 to tylko jedna ze szkół.
      I tutaj akurat zgodzę się z tobą, bo lepiej byłoby przenieść tę szkołę do budynku Gimnazjum nr 2.
      Jednak rodzice i nauczyciele protestowali, czemu szczerze się dziwię…

      A pozostałeszkoły też są puste?
      To było pytanie retoryczne. 🙂
      Jaką ty masz wiedzę na temat liczby dzieci w poszczególnych szkołach?

      Poszukaj sobie, bo na tym portalu jakiś czas temu były bardzo dokładne dane.

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Brakowało wypowiedzi Krzyska tak jakobstawialem dokładnie do bólu do przewidzenia