Strona główna 0_Slider Bolko II niechciany? Skromne obchody 650-lecia śmierci władcy

Bolko II niechciany? Skromne obchody 650-lecia śmierci władcy

26

Dawniej rocznice związane ze świdnickimi władcami były obchodzone hucznie i przyciągały tłumy widzów. Nieco skromniej będzie w przypadku 650. rocznicy śmierci Bolka II Świdnickiego. – To jedna z najwybitniejszych postaci w historii miasta. Program obchodów wygląda jednak, jakby był pisany na kolanie – twierdzi Andrzej Dobkiewicz, pasjonat świdnickiej historii.

Przemarsz dzieci i młodzieży w ramach “Świdnickiej Gryfiady” będzie najprawdopodobniej najbardziej widocznym elementem tegorocznych obchodów rocznicy śmierci Bolka II Świdnickiego

Bolko II nazywany jest ostatnim, niezależnym księciem piastowskim na Śląsku. Za jego rządów Świdnica nie tylko znacząco się rozbudowała. – Miasto zawdzięczało mu szerokie uprawnienia sądownicze, prawo bicia monety oraz prawo mili, prawo magdeburskie, z którego mogły brać wzór inne miasta, wreszcie tzw. prawo małżeńskie, regulujące prawa spadkowe i obowiązujące jeszcze przez długie stulecia – wyliczała Agnieszka Dudzińska w “Encyklopedii Świdnicy”. Bolko był także fundatorem katedry świdnickiej.

Rycina nagrobka Bolka II (T. Blätterbauer, XIX w.)

Zasłużony dla miasta i regionu władca zmarł w 1368 roku. W tym roku przypada więc rocznica, która według miłośników historii miasta powinna zostać należycie uczczona. – Kolejna, okrągła rocznica wypada dopiero za 50 lat. Szkoda więc, że program tegorocznych obchodów nie wyróżnia się względem pozostałych miejskich imprez. Przeciwnie, jest niemal taki sam jak przy innych okazjach – mówi Andrzej Dobkiewicz.

Odnosi przy tym wrażenie, że więcej uwagi poświęca się “Czerwonemu Baronowi”. As myśliwski z czasów I wojny światowej, Manfred von Richthofen został zestrzelony dokładnie 100 lat temu. Według planów miasta, w rocznicę jego śmierci ma się odbyć szereg wydarzeń poświęconych pilotowi, zaś na użytek wydarzeń promujących miasto ma powstać model samolotu Fokker DR.I, który jest powszechnie kojarzony z “Baronem”.

Książę skromnie upamiętniony
Jakie wydarzenia z okazji 650-lecia śmierci Bolka II odbędą się w Świdnicy? W planach jest inscenizacja teatralna, koncert w wykonaniu zespołu muzyki dawnej, gra miejska, wystawa dotycząca księstwa świdnicko-jaworskiego, dwa spacery tematyczne oraz konferencja historyczna. Na tym tle wyróżnia się planowany przemarsz dzieci i młodzieży w ramach “Świdnickiej Gryfiady”, organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury.

Jak w przeszłości wspominano władców, którzy zapisali się w historii Świdnicy? Na cześć Bolka I dwukrotnie – w 1911 i 1936 roku – organizowano “Bolkofest”, który można porównać z współczesnymi Dniami Świdnicy. Podczas tych uroczystości odbywała się m.in. inscenizacja konnego przejazdu orszaku rycerskiego przez miasto, na czele którego jechał książę Bolko w zbroi. Z tej okazji stawiano też makiety dawnych bram miejskich, co miało przypominać o fortyfikacyjnej przeszłości Świdnicy. – Miasto tym żyło. Obchody przyciągały tłumy mieszkańców – twierdzi Dobkiewicz.

Będzie chociaż pomnik?
W przeszłości tradycją było też stawianie pamiątkowych pomników ku czci poszczególnych władców. W przypadku Bolka II Świdnickiego taki pomysł pojawił się także w ostatnich miesiącach. Monument poświęcony świdnickiemu władcy jest jedną z trzech propozycji na zagospodarowanie skweru Lecha Kaczyńskiego. Nie wiadomo jednak czy taki pomnik powstanie i skąd miałyby pochodzić fundusze na jego budowę.

Pasjonat świdnickiej historii sugeruje, by władze miasta poszły śladem Strzegomia. W 2009 roku za około 20 tys. złotych udało się tam postawić granitowy pomnik księżnej Annie, która w 1242 roku nadała Strzegomiowi prawa miejskie.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Perun

  To żenujące, postać, która uczyniła Świdnicę znaczącą jest pomijana na rzecz pilota, który dla miasta zrobił tylko tyle, że spędził tu część dzieciństwa.

  • Komornik Pozdrowiciel

   Bardzo żenujące. Zwłaszcza że ja wczoraj dostałem zaproszenie od Pani Prezydent na konferencję która odbędzie się 15 czerwca i dotyczy 650 lecia śmierci Bolka II listem do domu, a moja żona jako radna na ostatniej sesji. Jest tam program obchodów tej rocznicy. Taki własnie dla pasjonatów historii oraz dla rodzin z dziećmi na następne dni. Może Pan Doopkiewicz ma nie aktualne informacje, a może nie dostał zaproszenia, bo taki z niego historyk jak ze mnie ginekolog.

   • Nie usuwajcie konta!

    Ale na tej nudnej i nic nie wnoszącej konferencji będziesz tylko Ty, Twoja ślubna i kilku innych wybrańców. A nam chodzi o imprezę dla mieszkańców. W końcu to my sie na te imprezy zrzucamy.

    • Komornik Pozdrowiciel

     Dla ciebie nudna dla innych ciekawa. Ja też się zrzucam, wiec nie filozofuj. Imprez w mieście nie brakuje. Jest ich aż nadto, wystarczy przejrzeć kalendarz. Masz niedosyt? Idź na weekend na Dni Świdnicy, które są spadkiem właśnie po przywołanych Bolkofestach. Apropos Bolko Festów już widzę jakby urząd zrobił Bolkofest, to ten pasjonat historii miałby ujadanie, że w mieście propagują nazistowską imprezę. A zdaje się, że dla mieszkańców w ramach tej rocznicy poza konferencją będzie coś się działo – wydarzenia są rozrzucone jak przy obchodach 100-lecia niepodległości. A że ty imprezowiczu tego nie wiesz i pan doopkiewicz nie ma tej wiedzy to cóż macie pecha.

     • Nie usuwajcie konta!

      Gadasz jak poturbowany. Skoro my o czymś nie wiemy, to tylko dlatego, że magistrat nie informuje. A heraldka Dzwonkowska po to jest w nim zatrudniona zdaje się, żeby właśnie informowała lud co jej pani postanowiła. Zatrudniona za nasze zresztą.

     • Violetta Ostrowska

      Nazistowską imprezę ??? To Bolko nie był NIEZALEŻNYM księciem tego rejonu a NAZISTĄ??? Co on miał wspólnego z nazizmem powstałym we Włoszech kilka wieków po jego śmierci ? Wracam do historycznych stron bo coś tu nie pasuje w logice !

     • Artur

      Nazizm powstał we Włoszech? O proszę, to ciekawe. Niemcy zmieniają historię. Droga Pani we Włoszech panował Faszyzm , żaden Nazizm, Nazizm powstał jako zmiana znaczenia słowa Niemcy w latach 50 tych ubiegłego wieku. Nawet za komuny o tym uczyli w szkołach. Tyle w temacie.

     • Violetta Ostrowska

      Nie wiem co uczyli za komuny i co pozwolił tam umieścić ,,czerwony brat”. Uogólniam te odmiany faszyzmu bo to nie praca naukowa a jest ich więcej. Wciąż mamy problem ze zmianami niewygodnych faktów historycznych.
      Wikipedia: Cyt.,,Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu… Niemiecki narodowy socjalizm zapoczątkowała Niemiecka Partia Robotnicza (Deutsche Arbeiterpartei), założona w 1903 w Uściu nad Łabą (Austro-Węgry)…Historia NAZIZMU łączy się trwale z postacią Hitlera…(8/9 listopada 1923 doszło do nieudanej próby puczu w Monachium,)
      Nazwa faszyzm określała pierwotnie jedynie system polityczny powstały po pierwszej wojnie światowej we Włoszech. Wkrótce jednak została rozciągnięta na inne REŻIMY POLITYCZNE powstające w kolejnych latach w innych państwach, przede wszystkim w Niemczech, po zdobyciu władzy przez nazistów. Wciąż dyskusyjna jest kwestia pokrewieństwa pomiędzy faszyzmem włoskim a reżimami autorytarnymi zainspirowanymi włoskim przykładem…Ideologiczne korzenie faszyzmu sięgają lat 80. XIX wieku…”

     • Violetta Ostrowska

      A to co za ideologia : miedzy-faszyzmem-i-nazizmem-a-onr-em-analizujemy-deklaracje-nacjonalistow-punkt-po-punkcie-z-badaczem-skrajnej-prawicy ? To też wyciągnięte z czasów przed II wojną

     • Artur

      Droga Pani, Pani ma problem a nie my mamy problem ze zmianami niewygodnych faktów historycznych. Określenie słowa “Nazizm” powstało jako zmiana znaczenia słowa Niemcy! Niemcy !Niemcy! w latach 50 tych ubiegłego wieku, aby pomniejszyć winę Niemiec za zbrodnie II Wojny Światowej. Słowo Niemcy zamieniono na Naziści. Proszę odwiedzić jakikolwiek cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich, gdzie co 2 to zbrodniarz, ale ani słowa o Naziźmie tam Pani nie znajdzie, wszyscy to żołnierze niemieccy a nie nazistowscy.

     • Maciej Miłosz

      Nazizm powstał we Włoszech, tego to jeszcze nie słyszałem hahaha

     • Violetta Ostrowska

      Ja wolę czytać. Cyt.,, Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu… ”
      ,,Ideologiczne korzenie faszyzmu sięgają lat 80. XIX wieku…”
      Z Wikipedii – zgłoś własną korektę.
      Skrótowo napisane na potrzeby tego forum. Płytkie myślenie mnie nie dotyczy . Lubię wiedzieć więcej.

     • Maciej Miłosz

      Płytkie myślenie nie dotyczy ale opierasz się na Wikipedii, mhm.

    • Violetta Ostrowska

     Dla WSZYSTKICH mieszkańców bez podziałów i bez udziału jednej sekty religijnej jako pasterze ,,BARANÓW”!
     Dlaczego z podatków wszystkich ktoś na promocję swojego interesu ma finanse wyłudzać od miasta !

  • Nie usuwajcie konta!

   Ale baron był też czerwony, może tu o kolorystykę idzie? 😉

   • Komornik Pozdrowiciel

    Bolko też miał czerwone fatałaszki. A swoją drogą, w jakim języku mówił i pisał Polski Polak Bolko II Świdnicki? Po polsku jak pan doobkiewicz czy może po niemiecku?

    • Violetta Ostrowska

     A jakie barwy ma Polska flaga? Według mojej skromnej wiedzy w tamtych ciężkich czasach był bardzo skutecznym politykiem międzynarodowym.Tylko dlatego jego księstwo zastało niezależne do jego śmierci . ( Czeski też poznał)
     Cyt,,XIV wiek to czas, kiedy niezależne od ponad 150 lat śląskie księstwa stopniowo ulegały wpływom czeskim. Ich władcy prześcigali się w składaniu hołdów Janowi Luksemburskiemu, który demonstrował swoją potęgę, raz za razem wkraczając zbrojnie na ziemie sąsiadów. Król Czech rychło podporządkował sobie księstwa raciborskie, cieszyńskie, niemodlińskie i kozielsko-bytomskie. Takiemu stanowi rzeczy sprzeciwiał się Kazimierz Wielki. W latach 30. XIV w. nie posiadał jednak dostatecznej siły przebicia, przymykał więc oczy na ekspansywne działania sąsiada. Nie znaczy to jednak, że przestał ostrzyć sobie zęby na śląskie księstwa. Spośród nich w 1336 r. niezależne, rządzone przez lokalną linię Piastów, pozostały tylko dwa,– jaworskie, znajdujące się w rękach Henryka I i świdnickie, w którym władał Bolko II Świdnicki.” Bolko II Świdnicki: współpracownik Kazimierza Wielkiego
     Bolko II, zwany Małym lub Świdnickim, odziedziczył po rodzicach cenne powiązania. Jego matka, Kunegunda, była bowiem córką Władysława Łokietka. W obliczu agresywnej polityki czeskiej dobre relacje z Polską okazały się dla księstwa świdnickiego zbawienne. Od 1329 r. Jan Luksemburski nękał Bolka zbrojnymi napadami, chcąc zmusić go do oddania się pod protekcję Czech. Książę nie dał się jednak przekonać do współpracy. Bezbłędnie wykorzystał atuty swego położenia w celu prowadzenia niezależnej polityki. W 1345 r. dołączył do stronnictwa Kazimierza Wielkiego, Ludwika Węgierskiego i niemieckich Wittelsbachów, których przedstawiciel zasiadał wówczas na cesarskim tronie.”

   • Violetta Ostrowska

    Baron – Czerwony Baron to hotel na Sikorskiego. Dofinansowany z dotacji ? Przy okazji można podskoczyć i zapytać jakiego koloru ma być ta reklama !

  • Violetta Ostrowska

   Nie wiem czy to dla nas powód do promowania miasta- stawiać pomnik niemieckiemu pilotowi . Chyba raczej reklama dla hotelu na Sikorskiego. Mamy fundować pomniki wszystkim wojakom z każdej strony zawieruch wojennych a zapomnieć o Polskości tych ziem ! Niemcy o Piaście pamiętali a teraz zamiast festynu dla wszystkich ,mamy festyny z Watykańczykami !

   • Komornik Pozdrowiciel

    skąd wy czerpiecie wieści o tym, że ktoś stawia pomnik niemieckiemu pilotowi. Bo już któraś osoba o tym pisze, a miasto z tego co obserwuję cały czas zaprzecza. Ja akurat uważam, że dość już pomników w tym mieście, zwłaszcza nijak mających się do jego historii, którego żądają jacyś wyklęci, którzy powinni ze względu na swoje mordy na ludności cywilnej być wyklęci naprawdę.

    • Violetta Ostrowska

     Czytamy portale Świdnickie i protestujemy ! Baron , wyklęci , Watykańczycy , spadający z samolotem Kaczyńscy i inne politykowanie pomnikami to zbytek. Może jeden naprawdę historyczny – dotyczący powstania tego miasta i rozwoju w miejscu do tego odpowiednim czyli …pod zamkiem !

     • Maciej Miłosz

      A co mają Wyklęci do polityki? Zaraz się okaże że pomniki AK czy Bitwy pod Grunwaldem to politykowanie.

    • Artur

     a Ty skąd naczerpałeś wieści o żołnierzach wyklętych ? Z tego co wiadomo to walczyli z Niemcami, Ruskimi i takimi co pozdrawiali obu okupantów, czyli kolaborantami. I jeszcze jedno nie jacyś tylko mają swoje imiona, nazwiska, stopnie i piękną kartę historii. To wstyd dla Świdnicy , że żona człowieka, który ma takie podejście do w/w tematu jest radną.

   • Wiktor Lis

    ….no a przecież lepiej zafundować pomnik Kaczyńskiemu albo 2876 w Polsce pomnik Papieża….

    • Violetta Ostrowska

     Lepiej , lepiej …. tylko komu ?! Interesy to nie my robimy na tych nie żyjących już politykach! A podatki NASZE!!!

 • Natalia

  Po co sie tak zloscic proponuje wrocic do niemieckich pomnikow nazw ulic i bedzie miejsce dla barona ……. co tam my Polacy ma nas nie byc brrrrrrrrrrrrrrrrr.