Strona główna 0_Slider Świdnicki policjant oddał szpik. Pomoże chorej 24-latce z USA

Świdnicki policjant oddał szpik. Pomoże chorej 24-latce z USA

12

Sierż. szt. Radosław Pamuła został dawcą „drugiego życia”. Policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy oddał szpik 24-latce, co może uratować jej życie. Funkcjonariusz zachęca swoich kolegów, by zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych DKMS Polska .

Sierż. szt. Radosław Pamuła  do służby w policji wstąpił w sierpniu 2010 roku. Funkcjonariusz spełnia się nie tylko w pracy, ale i bezinteresownie pomaga innym. Od 9 lat regularnie oddaje krew. W lutym 2017 r podjął decyzję, by oddać szpik kostny potrzebującej osobie. Zarejestrował się w bazie dawców komórek macierzystych DKMS. A już w grudniu tego roku otrzymał telefon, że znalazł się jego „genetyczny bliźniak”, oczekujący na przeszczep szpiku.

Jak sam mówi „nie mogłem w to uwierzyć, że tak szybko mam szanse podarować „nowe, drugie życia innemu człowiekowi, poczułem ogromne wzruszenie i poczucie, że robię coś naprawdę dobrego”.


Od tego czasu policjant przeszedł gruntowne badania medyczne pod kątem stanu swojego zdrowia, gdyż jedynie całkowicie zdrowa osoba może zostać dawcą. Aby przeszczep szpiku był udany, dawca i biorca powinni mieć jednakowe antygeny zgodności tkankowej.

Tuż przed Nowym Rokiem – 28 grudnia w Centrum Onkologii w Gliwicach odbyło się pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Zabieg został przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym i trwał ponad 2 godziny.  Policjant po oddaniu szpiku dowiedział się, że zostanie on przekazany młodej kobiecie ze Stanów Zjednoczonych. Po 9 miesiącach  będzie mógł dowiedzieć się, czy przeszczep się udał, a  po 2 latach za zgodą biorcy poznać jej tożsamość.

Teraz najważniejsze jest jak sam mówi „by młoda kobieta wygrała z chorobą i mogła cieszyć się swoim życiem”, dlatego mocno trzyma kciuki za swojego „genetycznego bliźniaka” życząc dużo zdrowia.

Sierż. szt. Radosław Pamuła chciałby zachęcić wszystkich, by zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych i w razie potrzeby oddać szpik i stać się dawcą „nowego życia” dla drugiego człowieka, jak mówi  „myśl, że ktoś dzięki nam ma szansę na życie jest niezwykle budująca, a chęć pomocy drugiemu człowiekowi jest silniejsza niż strach”.

Każdy może pomóc podobnie jak sierż. szt. Radosław Pamuła. Na początek warto zarejestrować się w bazie danych dawców. Szczegóły na stronie DKMS POLSKA. Kliknij!

/Źródło KPP w Świdnicy, opr. red./

 • Polak

  Coś pięknego brawo .

 • Obserwator

  Super!

 • Gosia

  Wspaniale, gratulacje Panie Radku. Kiedyś myślałam o tym, by zostać
  dawcą szpiku ale ze względu na “toczącą” się w moim organizmie nie
  zdiagnozowaną do końca chorobę autoimmunologiczną moja kandydatura na
  dawcę szpiku została odrzucona, ale ja tak szybko nie rezygnuje i się
  nie poddaje dlatego od ponad roku noszę na ręce specjalną bransoletkę, a
  w portfelu zgodę na pobranie moich narządów do transplantacji. Może
  Komuś Potrzebującemu się przydadzą. Pozdrawiam Pana.

  • Siostra Bernadetka

   Gosiu, nie możesz być dawca organów, pozbądź się tej deklaracji.

   • Gosia

    O matko kochana, dlaczego ?

    • Siostra Bernadetka

     Choroba autoimmunologiczna wyklucza jakiekolwiek dawstwo. Nie tylko szpiku.

 • Jaro

  Aż chce się czytać takie artykuły. W końcu nikt nie pluje tu jadem na forum. A Radek, przez to co zrobił, jest dla mnie BOHATEREM. Tak trzymaj CZŁOWIEKU!!! Chciałbym Cię naśladować, ale… mało, albo.. nie jestem odporny na takie zabiegi. Ale trzymam za Ciebie kciuki!!!

 • sprawiedliwy

  Super , tylko gratulować

 • Topik

  Na stronie www zarejestrowałem się w grudniu
  Nic to nie kosztuje
  przesyłają 3 pałeczki pakuje się w kopertę o wrzuca do skrzynki nie trzeba znaczka kupować.
  Czekam teraz na informacje po badaniach próbek o oficjalnym rejestrze w ogólnoświatowej bazie danych.

 • AnkaH

  ja już 6ty rok w bazie i nikt nie chce mojego szpiku. 🙁

 • Cobra

  Wspaniale, wreszcie jakiś pozytywny początek Nowego Roku! Wielki szacunek i order się należą! 🙂

 • Violetta Ostrowska

  Gratuluję postawy i odwagi . Taki DAR cenniejszy od pieniędzy ! Podarowanie komuś szansy na życie .