Strona główna 0_Slider Sala lekcyjna, w której aż chce się uczyć! „Ósemka” uroczyście otworzyła swój...

Sala lekcyjna, w której aż chce się uczyć! „Ósemka” uroczyście otworzyła swój eko-ogród [FOTO]

0

Przy Szkole Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy zrobiło się zielono. Powstał tam eko-ogród, w którym uczniowie będą uczyć się o przyrodzie i ekologii, a mieszkańcy będą mogli odpocząć.

W czwartek uroczyście otwarto zieloną przestrzeń, która powstała z inicjatywy nauczycielki biologii Marty Scheer oraz wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 8 Bartłomieja Ciesielskiego w ramach projektu dofinansowanego przez Fundusz Toyoty. – Ogród „Eko Ósemki” zawdzięczamy pani Marioli Kruszyńskiej z Fundacji Edukacji Europejskiej oraz panu Piotrowi Sandomierskiemu z Funduszu Toyoty. Dzięki ich wsparciu mogliśmy skorzystać z 25 tys. złotych i stworzyć eko-ogród. Przestrzeń ta powstała społecznie dzięki zaangażowaniu pracowników Toyoty, rodziców uczniów, nauczycieli oraz społeczności „Ośemki” – mówi dyrektor Małgorzata Gryń-Chlebicka.

Z wielką radością patrzyłam na powstawanie ogrodu, ponieważ wszystkie nasadzenia bylin, drzew i krzewów wykonane zostały poprzez pracę uczniów. Nic nie zadziało się rękami osób dorosłych, których rola ograniczyła się do sugestii i podpowiedzi. Wszystkie klasy mają tutaj swoje nasadzenia – podkreśla dyrektorka szkoły. Posadzono tam drzewa owocowe, róże oraz byliny, zasiano też nasiona groszku, pietruszki, sałaty oraz ziół. Oprócz skrzyń z nasadzeniami, w ogrodzie o powierzchni około 100 m² stworzono również m.in. łąkę kwietną, zamontowano hotele dla owadów i skrzynkę meteorologiczną. Powstały tam także elementy ogrodu sensorycznego.

Ekologiczny ogród pełni nie tylko funkcje estetyczne. Ma on w założeniu być ogólnodostępnym terenem służącym zabawie, edukacji i rekreacji. – Przestrzeń ta wpisuje się w kształtowanie „kompetencji zielonych”, czyli inspiracji do dbania o przyrodę i naturę, ze świadomością, że jesteśmy jej częścią. Jest to przestrzeń otwarta, z której będą mogli korzystać nie tylko uczniowie, ale również mieszkańcy. Taka jest zresztą idea eko-ogrodu: żeby była to przestrzeń otwarta – podkreśla Gryń-Chlebicka. Podczas czwartkowej uroczystości na terenie ogrodu jego pomysłodawcy oraz twórcy posadzili pamiątkowe drzewo.

/mn/

fot. Agnieszka Nowicka

Poprzedni artykułPrzygotowanie do egzaminu na uprawnienia budowlane — Efektywne metody nauki
Następny artykułŻarów. Uczczą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zachęcają do świętowania Dnia Flagi