Strona główna 0_Slider Jak postępują prace w Parku Centralnym?

Jak postępują prace w Parku Centralnym? [FOTO]

10

Mija blisko pół roku od rozpoczęcia remontu w Parku Centralnym w Świdnicy. Powoli dobiegają końca roboty związane z odnową cieków wodnych i stawu. Ogłoszono także przetargi na realizację kolejnych zadań, w tym instalacje, budowę fontanny, altany, schodów i rozarium.

Remont świdnickiego Parku Centralnego trwa od marca. Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska, jest to pierwszy etap prac, który za kwotę 1,55 mln zł realizuje Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych „EKO-WOD” Spółka z o.o. ze Świdnicy. – Remont rozpoczął się od uporządkowania i przebudowy akwenów wodnych. Zakres prac obejmował m. in.: oczyszczenie koryta Witoszówki przepływającej przez Park Centralny, naprawę skarp, a także wyspy oraz Stawu Pływackiego i Gondolowego. Przeprowadzona została również wycinka chorych i zagrażających bezpieczeństwu drzew oraz samosiejek – wymienia rzeczniczka i jak zapewnia, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i zakończą się do końca września.

Park nadal wymaga bardzo dużo pracy. – W następnym etapie robót planowane są m.in.: prace instalacyjne i oświetleniowe, budowa fontanny i obiektów kubaturowych, czyli altany, schodów i rozarium – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska. Rozstrzygnięcia przetargów nastąpią – w przypadku budowy fontanny centralnej i dwóch fontann pływających – do 1 września, dotyczący renowacji schodów terenowych i rozarium oraz budowy altanki wraz ze schodami – do 8 września i w sprawie instalacji – elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej – do 13 września.

To, jak będzie wyglądał park po zakończeniu rewitalizacji, przedstawia wizualizacja upubliczniona przez Urząd Miejski w Świdnicy pod koniec czerwca. – Projekt przebudowy parku obejmuje cały, ponad 12-hektarowy obszar. Planowane jest odtworzenie historycznego wizerunku tego miejsca oraz wzbogacenie go o nowe nasadzenia – mówi Magdalena Dzwonkowska. W parku, jak podaje rzeczniczka, mają pojawić się nowe nasadzenia – 460 drzew liściastych, 756 krzewów iglastych, 1567 różaneczników, 3913 róż, 28 630 bylin i paproci, 4626 pnączy, 4080 kwiatów sezonowych (tulipany, begonie i pelargonie), 2564 traw rabatowych oraz około 25 000 krzewów liściastych. – Powstaną nowe nawierzchnie alejek parkowych i ścieżki rowerowe, oświetlenie parkowe oraz mała architektura (ławki, kosze, stojaki rowerowe) – dodaje.

Miasto na realizację inwestycji otrzymało dotację unijną. We wszystkich dotychczas podawanych przez Urząd Miejski informacjach mowa była o 9 mln zł dofinansowania na Park Centralny, pozyskanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Oś II działanie 2.5 – rozwój terenów zielonych w miastach. Natomiast z tablicy informacyjnej umieszczonej w parku wynika, że jest to kwota dokładnie 5.891.466,81 zł. O komentarz poprosiliśmy Magdalenę Dzwonkowską, która odpowiedziała – 9 mln zł otrzymaliśmy dofinansowania na rewitalizację terenów zielonych, w tym Parku Centralnego, Parku Sikorskiego i skweru przy pl. 1000-lecia.

Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji samorządu zapadła decyzja o odnowieniu pierwszej części Parku Centralnego, pomiędzy halą sportową a mostem. Wyłoniona w przetargu firma Zbylbruk rozpoczęła prace w połowie listopada 2014 od zerwania asfaltu z części alejek. Nowe władze, wybrane pod koniec 2014 uznały, że prace idą opieszale i niezgodnie z umową. Konsekwencją była całkowita rezygnacja z realizacji wcześniej przyjętego przez Radę Miejską rozwiązania. Poprzedni projekt miał być realizowany wyłącznie w oparciu o środki z budżetu miasta. Pieniądze zarezerwowane w budżecie na pierwszy pomysł zostały wykorzystane na inne cele, jak remonty dróg i budowę nowych parkingów.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński i Master-Profit
Wizualizacja: UM Świdnica

 • bleble

  Tyle było krzyku ze strony kodziarstwa i lewactwa , że wycinka drzew w parku była bez opamiętania a widzę , że drzewa mają się dobrze i jeszcze ich przybędzie. Po ukończeniu jestem pewien , że Centralny będzie wizytówką naszego miasta.

  • rentier

   Najpierw z twoich podatków zapłacili za projekt murdzkowy, następnie kary za zerwanie umowy, później nowy projekt beatowy, następnie za twoje podatki masowa wycinka, ciągnący się remont, teraz dziesiątki tysięcy nasadzeń a Ty z kodziarzami wyskakujesz. Brawo Ty takiego ślepego honorowego dawcy w życiu nie spotkałem .

   • bleble

    Brawo ty . Jeżeli takiego ślepego honorowego dawcy w życiu nie spotkałeś to nic , przejrzyj się w lustrze to zobaczysz. Dzisiaj kolejne drzewo zawaliło się w parku. Ciekawe co byś powiedział jak przewróciłoby się na ciebie , kwiczał byś wtedy na ekipę wycinające drzewa ???

  • MówieWam

   Kiedy widzę komentarze, których autor wszystkich wrzuca do jednego wora , staram się w dyskusji nie uczestniczyć. Niestety zalewająca internet fala określeń „lewactwo” czy „pisor” doprowadza mnie do szału. Ludzie opanujcie się! Gwarantuję Wam, że są tacy którzy mają swoje opinie, poparte swoimi argumentami. Proszę mi wierzyć, nie jest to wiedza ani z wyborczej, ani z onetu, ani niezależnej czy innego portalu/gazety pseudoinformacyjnej, po prostu mają swoje zdanie i mają do tego pełne prawo.
   W temacie parku, no cóż bez wątpienia będzie piękny, rewitalizacje idą w Świdnicy jak burza, a ich efekty cieszą oko 🙂 Szkoda tylko, że wycinka odbywała się w okresie lęgowym ptaków, ale boli mnie to nie dlatego “że tak powiedzieli gdzieś tam”, po prostu uwielbiam obserwować skrzydlate stworzenia, czy to gołąb czy kormoran.

 • Młody

  28 600 bylin. Nie mam pytań.

 • Siostra Bernadetka

  Dużo kamienia i nasadzenia broniące wstępu na trawnik. Nie, dziękuję.

  • nmisiek

   Bez przesady, ja w wizualizacji widzę tylko obrzeża trawnikowe. Na trawniki wstęp jest z każdej strony.

  • bleble

   Cierpliwości siostro , zaczekaj na efekty.

 • Krzysztof Czarnecki

  Pytanie do pani rzecznik – są akweny “niewodne”?

 • BA

  A mnie jest szkoda tego zdymionego przez nową ekipę projektu. Był nieporównywalnie ciekawszy (można go było obejrzeć też na tym portalu, o ile pamiętam). Piszę to nie dlatego, że bronię poprzednią ekipę, ale naprawdę żal wielki. W tym projekcie ciekawa jest tylko altana na wzgórzu, trochę na wzór tej w Parku Młodzieżowym. Jak ktoś nie wierzy, niech poszpera i zobaczy jaka jest ogromna różnica klasy obu projektów.