Strona główna 0_Slider Jak postępują prace w Parku Centralnym?

Jak postępują prace w Parku Centralnym? [FOTO]

10

Mija blisko pół roku od rozpoczęcia remontu w Parku Centralnym w Świdnicy. Powoli dobiegają końca roboty związane z odnową cieków wodnych i stawu. Ogłoszono także przetargi na realizację kolejnych zadań, w tym instalacje, budowę fontanny, altany, schodów i rozarium.

Remont świdnickiego Parku Centralnego trwa od marca. Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska, jest to pierwszy etap prac, który za kwotę 1,55 mln zł realizuje Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych „EKO-WOD” Spółka z o.o. ze Świdnicy. – Remont rozpoczął się od uporządkowania i przebudowy akwenów wodnych. Zakres prac obejmował m. in.: oczyszczenie koryta Witoszówki przepływającej przez Park Centralny, naprawę skarp, a także wyspy oraz Stawu Pływackiego i Gondolowego. Przeprowadzona została również wycinka chorych i zagrażających bezpieczeństwu drzew oraz samosiejek – wymienia rzeczniczka i jak zapewnia, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i zakończą się do końca września.

Park nadal wymaga bardzo dużo pracy. – W następnym etapie robót planowane są m.in.: prace instalacyjne i oświetleniowe, budowa fontanny i obiektów kubaturowych, czyli altany, schodów i rozarium – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska. Rozstrzygnięcia przetargów nastąpią – w przypadku budowy fontanny centralnej i dwóch fontann pływających – do 1 września, dotyczący renowacji schodów terenowych i rozarium oraz budowy altanki wraz ze schodami – do 8 września i w sprawie instalacji – elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej – do 13 września.

To, jak będzie wyglądał park po zakończeniu rewitalizacji, przedstawia wizualizacja upubliczniona przez Urząd Miejski w Świdnicy pod koniec czerwca. – Projekt przebudowy parku obejmuje cały, ponad 12-hektarowy obszar. Planowane jest odtworzenie historycznego wizerunku tego miejsca oraz wzbogacenie go o nowe nasadzenia – mówi Magdalena Dzwonkowska. W parku, jak podaje rzeczniczka, mają pojawić się nowe nasadzenia – 460 drzew liściastych, 756 krzewów iglastych, 1567 różaneczników, 3913 róż, 28 630 bylin i paproci, 4626 pnączy, 4080 kwiatów sezonowych (tulipany, begonie i pelargonie), 2564 traw rabatowych oraz około 25 000 krzewów liściastych. – Powstaną nowe nawierzchnie alejek parkowych i ścieżki rowerowe, oświetlenie parkowe oraz mała architektura (ławki, kosze, stojaki rowerowe) – dodaje.

Miasto na realizację inwestycji otrzymało dotację unijną. We wszystkich dotychczas podawanych przez Urząd Miejski informacjach mowa była o 9 mln zł dofinansowania na Park Centralny, pozyskanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Oś II działanie 2.5 – rozwój terenów zielonych w miastach. Natomiast z tablicy informacyjnej umieszczonej w parku wynika, że jest to kwota dokładnie 5.891.466,81 zł. O komentarz poprosiliśmy Magdalenę Dzwonkowską, która odpowiedziała – 9 mln zł otrzymaliśmy dofinansowania na rewitalizację terenów zielonych, w tym Parku Centralnego, Parku Sikorskiego i skweru przy pl. 1000-lecia.

Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji samorządu zapadła decyzja o odnowieniu pierwszej części Parku Centralnego, pomiędzy halą sportową a mostem. Wyłoniona w przetargu firma Zbylbruk rozpoczęła prace w połowie listopada 2014 od zerwania asfaltu z części alejek. Nowe władze, wybrane pod koniec 2014 uznały, że prace idą opieszale i niezgodnie z umową. Konsekwencją była całkowita rezygnacja z realizacji wcześniej przyjętego przez Radę Miejską rozwiązania. Poprzedni projekt miał być realizowany wyłącznie w oparciu o środki z budżetu miasta. Pieniądze zarezerwowane w budżecie na pierwszy pomysł zostały wykorzystane na inne cele, jak remonty dróg i budowę nowych parkingów.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński i Master-Profit
Wizualizacja: UM Świdnica

Poprzedni artykułPrzyłapany z 6 tonami nielegalnego tytoniu
Następny artykułPiłka ręczna opanuje Świdnicę i Witoszów