Strona główna Polityka Fundacja Krzyżowa o apelu biskupów

Fundacja Krzyżowa o apelu biskupów

5

8 września  biskupi z Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec wystosowali apel dotyczący relacji polsko-niemieckich. Zarząd Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wydał oświadczenie, które nawiązuje do stanowiska biskupów.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
o apelu biskupów z Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec

Biskupi Kościoła rzymsko-katolickiego w Polsce, z Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, abp Henryk Muszyński, bp Jan Kopiec, abp Wiktor Skworc, kard. Kazimierz Nycz i bp Tadeusz Lityński, podpisali się pod apelem, w którym padły m.in. słowa:

„Pojednanie to słowo, które od ponad ćwierćwiecza określa relacje polsko-niemieckie. To wielka wartość, którą udało się osiągnąć i którą podtrzymujemy dzięki wysiłkowi nie tylko polityków, ale licznych ludzi dobrej woli po obu stronach granicy. Mamy jednak świadomość, że łatwo można ją utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet przez zbyt pochopnie wypowiadane słowa”.

Fundacja „Krzyżowa” od blisko trzydziestu lat działa na rzecz pojednania i współpracy Polaków i Niemców na rzecz opartej na wartościach, zjednoczonej Europy. Z rosnącym niepokojem obserwuje kryzys relacji polsko-niemieckich w ostatnich latach. W czasie, gdy trudna sytuacji Unii Europejskiej wymagałaby wzmożonej współpracy obu państw, stosunki polsko-niemieckie uległy gwałtownemu ochłodzeniu.

Rozbieżne stanowiska, a nawet spory, są normalnymi zjawiskami w życiu państw i społeczeństw. Jednak jak słusznie zauważają biskupi w swym apelu, należy je rozwiązywać „na płaszczyźnie roztropnej dyplomacji, by podtrzymać z trudem osiągnięte zaufanie, a nie niweczyć poprzez wzbudzanie negatywnych emocji społecznych”.

Budowanie kultury dialogu i porozumienia jest trudnym wyzwaniem, dramatyczna historia Europy pokazała jednak, że nie ma do niego alternatywy. Cieszymy się, że biskupi o tym przypomnieli i wspomnieli w swym apelu Krzyżową, jako szczególne miejsce na drodze polsko-niemieckiego i europejskiego pojednania. Ze swojej strony zapewniamy, że nadal będziemy dokładać starań, by Polacy i Niemcy stawali się sobie coraz bliżsi. W pełni zgadzamy się z biskupami: „Zgromadzonego przez lata kapitału dobra we wzajemnych relacjach między społeczeństwami, narodami i państwami nie wolno zmarnować ani roztrwonić”.

Zarząd Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

 • Stanislaw Kotelko

  Wzajemne porozumienie między Polską a Niemcami jest wartością o ogromnej cenie. Niemcy to nasz największy partner gospodarczy a także polityczny. Naruszanie tego porozumienia może mieć dramatyczne skutki . Obecna polityka PiS spowoduje nasze całkowite osamotnienie. Nikt bronić nas nie będzie. Stany Zjednoczone wystąpią tylko wówczas, gdy będą mieć w tym swój interes. Pozostaną ewentualnie tylko Węgry, wybitne “mocarstwo”.

  . Może to postawić Polskę w takim położeniu, jak w 1939 roku.

  • Franek

   “Może to postawić Polskę w takim położeniu, jak w 1939 roku.”
   Szanowny Panie, w 1939 to niby ufoludki na nas napadły, a nie Niemcy?

 • emeryt 47

  Rząd PiSU w swojej zapalczywości aby unia nie wysuwała dyrektyw co do rozwiązan unijnych odizoluje polskę od Francji i od niemiec pozostawiającpolskę samotną w swojej niezależności to jest cel Kaczyńskiego który doprowadzi do wyjścia z uni i niebezpieczeństwo dla polski czy politycy Pisu to zmiana dobra czy strategia Kaczynskiego pogrąży stosunki miedzynarodowe pewnie tak szkoda tylko polaków że muszą to wszystko wycierpieć przez jednego oszołoma który ma chore wizje niezależności.

  • Franek

   Bełkot …

   • Domi9

    Może jakieś kontrargumenty?