Strona główna 0_Slider Zamek znów tętni życiem gospodarskim

Zamek znów tętni życiem gospodarskim [FOTO]

0

Dawne życie folwarku powróciło na zamek w Piotrowicach Świdnickich za sprawą Gali Techniki Rolniczej. Na wydarzeniu prezentowanych jest około 50 zabytkowych maszyn rolniczych i innych ciekawych pojazdów. Większość z nich działa i jak możemy się sami przekonać, wciąż spełnia swoje funkcje.

Na terenie renesansowego zamku w Piotrowicach Świdnickich trwa Gala Techniki Rolniczej, którego organizatorem jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Gwiazdami wydarzenia są zabytkowe maszyny rolnicze oraz pojazdy użytkowe. – Pojazdów jest około 50-ciu, w tym 30 ciągników rolniczych pochodzących z lat od 1924 do 1970 roku. Pierwszą grupę stanowią polskie ciągniki Ursusy – od tych powojennych C45 po bardziej znane, do dziś jeżdżące z serii C380, C328, C330. Kolejnymi są – czechosłowackie Zetory czy mające najbardziej pradawny wygląd Lanz Bulldogi – mówi zastępca dyrektora ds. ochrony zabytków Maciej Mądry z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śl.

Najważniejszym punktem programu festiwalu jest prezentacja w większości działających maszyn. Wśród nich znajdują się także m.in. młocarnia czy śrutownik. – Do prawdziwych unikatów gali należy chociażby kombajn rolniczy Vistula. Był to pierwszy polskiej produkcji i konstrukcji kombajn rolniczy, zbożowy – dodaje. Ku uciesze najmłodszych do praktycznie każdego z pojazdów można wejść, sprawdzić jak wygląda jego wnętrze czy usiąść za kierownicą.

Oprócz prezentacji nie brakuje także dodatkowych atrakcji, jak wiejskiego placu zabaw z różnymi grami i animacjami dla dzieci, ludowej muzyki czy stoisk z przysmakami. Wydarzenie prowadzi aktor Dariusz Lech. Równocześnie z Galą Technik Rolniczych trwa Gala Parowozów, na którą można się dostać kursującym amerykańskim school bus marki International.

Tekst: AN
Zdjęcia: Jacek Dyderski