Strona główna 0_Slider Bezdomni żebrzą i bezwzględnie wykorzystują odruchy serca

Bezdomni żebrzą i bezwzględnie wykorzystują odruchy serca

45

Doskonale znają godziny mszy w świdnickich kościołach, a przede wszystkim w katedrze. Klęczą na ziemi i wyciągają rękę do wiernych, wchodzących lub wychodzących z nabożeństwa. Wiele osób wciąż daje się nabrać, wrzuca parę złotych myśląc, że pieniądze zostaną przeznaczone na jedzenie. – To nieprawda –  mówi Jacek Budziszewski ze Straży Miejskiej. Bezdomni, którzy nie chcą żadnej realnej pomocy, wykorzystują naiwność ludzi. Potrafią być też bardzo agresywni.

Przekonała się o tym matka jednego z czytelników Swidnica24.pl, który tak opisał zdarzenie z 9 listopada: Moja mama (po 60-tce) wracała do domu z Mszy Św. o godz. 9:00. Wychodząc z kościoła, na placu przed katedrą spotkała klęczącego na betonie mężczyznę, ubranego w granatową, ortalionową kurtkę i jeansowe spodnie, który zbierał do położonej na ziemi szarej, uszytej z materiału czapki z daszkiem pieniądze na – jak sam powiedział – jedzenie, gdyż był głodny. Chcąc pomóc mężczyźnie i okazać współczucie, wrzuciła mu pieniądze do czapki. Mężczyzna obiecywał nawet, że w ramach wdzięczności pomodli się za matkę. Następnie mama wyszła z terenu kościoła bramą. Zauważyła, że klęczący mężczyzna wstał i udał się w kierunku mamy, gdzie obok katedry (już za bramą) siedział jego kolega na ławce. Podszedł do niego i zrównał się krokiem z mamą. Wówczas matka poczuła od niego niezbyt wyraźnie alkohol. Kolega żebrzącego siedzący na ławce – najwyraźniej mocniej podpity – miał poobijaną twarz, brudne spodnie i wyglądał – delikatnie mówiąc – podejrzanie. Matka, zorientowawszy się, jaki był naprawdę cel “zbiórki”, powiedziała do mężczyzny, który zbierał: “Dlaczego mnie pan okłamał? Przecież czuję od pana alkohol. Proszę oddać mi te pieniądze, skoro tak pan postępuje”. Słysząc to, kolega (ten z poobijaną twarzą) podbiegł do matki ze słowami; “Mam ci przyj**ać? Jak ci przyp****olę, to nie wstaniesz!!”. Był wyraźnie bardzo agresywny i pobudzony, złapał mamę za kurtkę i uszkodził oprawki od okularów. Mama uciekła z powrotem do kościoła i zadzwoniła do jednego z księży. Świadkiem tego zdarzenia był młody człowiek, lat ok. 40, który też wychodził z kościoła ze Mszy o godz. 9:00 (…). Obaj mężczyźni w międzyczasie uciekli w stronę DH “Świdniczanin”. Świadek, który rozmawiał z mamą, stwierdził, iż często widuje tych panów pod katedrą. Proszę Redakcję portalu swidnica24.pl o ostrzeżenie pozostałych ludzi, którzy mogą się z nimi spotkać. Mama jest chora na serce, bardzo przeżyła to niezbyt przyjemne spotkanie. Nie może, uwierzyć, że w taki sposób można wyłudzać pieniądze i wykorzystywać czyjeś miękkie serce.

Nie zbierają na jedzenie

Jacek Budziszewski ze Straży Miejskiej doskonale wie, kim są obaj mężczyźni. – Znamy wszystkich bezdomnych, którzy żebrzą czy to po kościołami, czy w innych miejscach w Świdnicy. To jest niekończąca się historia interwencji i prób udzielenia im pomocy. Zaangażowani są w to strażnicy miejscy, policjanci, ratownicy medyczni, lekarze, pracownicy socjalni, sędziowie, a do tego ogromne pieniądze – wylicza. – I ta sytuacja nigdy się nie zmieni, dopóki ludzie  będą im dawać pieniądze. To złudna pomoc, bo datki zawsze przeznaczane są na alkohol, a alkohol wywołuje całą spiralę zdarzeń.

W Świdnicy żadna osoba bezdomna nie musi mieszkać na działkach czy w pustostanach, nie musi żebrać o jedzenie. Są schroniska dla kobiet i mężczyzn, jest darmowa jadłodajnia. Zawsze jest także możliwość skierowania do bezpłatnych ośrodków odwykowych. Pod jednym warunkiem – trzeba odstawić alkohol i narkotyki.

Jedna złotówka uruchamia lawinę

Co się dzieje, gdy kilka podobnych do matki czytelnika osób wrzuci złotówkę do czapki żebrzącego bezdomnego? To wystarczy na najtańszy alkohol albo “wynalazki”, takie jak choćby denaturat. Mężczyźni zwykle upijają się do nieprzytomności. Padają kompletnie pijani na ulicę, kładą się na ławkach, na przystankach. Często są poranieni. Przyjeżdżają po nich zwykle strażnicy miejscy lub policjanci. Każda z tych formacji musiała kupić specjalne samochody do przewożenia skrajnie zaniedbanych osób. W tym roku Straż Miejska otrzymała taki radiowóz wart 116 tysięcy złotych, kupiony z budżetu miasta. W 2016 roku świdniczanie dołożyli się do zakupu radiowozu dla policji. Kosztował 103 tysiące złotych. “Pozbieranie leżaka” zajmuje jeden patrol na wiele godzin. – Jeśli istnieje podejrzenie, że taka osoba jest ranna lub chora, zawozimy ją do szpitala lub na pogotowie – mówi Jacek Budziszewski. W obu miejscach zwykle są długie kolejki zmęczonych oczekiwaniem, chorych osób. Bezdomny lub pijany jest obsługiwany poza kolejnością, ale nie ze względu na jakieś przywileje, ale na odór i niebezpieczeństwo zarażenia innych pacjentów chorobami zakaźnymi jak na przykład świerzb. Często takiego delikwenta, jeśli istnieje zagrożenie życia i zdrowia, przywozi karetka pogotowia.

Jeśli nie wymaga hospitalizacji, jest wieziony do policyjnego aresztu. Nie może przebywać z innymi osadzonymi. Gdy brakuje wolnej celi, policjanci wiozą taką osobę do Wałbrzycha czy Kamiennej Góry. Patrole są wyłączone na kolejne godziny. Po takiej “operacji” trzeba zdezynfekować samochody, co jednorazowo kosztuje 100 zł. Odkażenia wymagają gabinety zabiegowe, cele.

Koszty zarówno finansowe, jak i czasu pracy wszystkich służb są ogromne – podkreśla Jacek Budziszewski. Straż Miejska wraz z innymi instytucjami przez wiele lat szukała sposobu, by to zjawisko przynajmniej ograniczyć. – Nie pomagało odwożenie do ośrodków odwykowych. Zwykle stamtąd uciekali po kilku godzinach – tłumaczy strażnik. Rozwiązaniem okazało się “kolekcjonowanie” wykroczeń. – Skrupulatnie zbieramy wszystkie sytuacje, gdy zakłócali porządek, dopuszczali się czynów nieobyczajnych, pili alkohol w niedozwolonych miejscach i składamy wnioski do sądu o areszt. Staramy się, by “uzbierało” się na co najmniej trzy miesiące. Tylko wtedy mają szansę na to, by zostali porządnie umyci, podleczeni, to także wystarczający czas, by przynajmniej próbować resocjalizacji. Tak naprawdę to jedyny sposób, by ratować im życie, a mieszkańcom dać trochę spokoju – mówi Jacek Budziszewski.

Dwaj bezdomni, z którymi spotkała się matka czytelnika Swidnica24.pl, przebywają w Świdnicy od około 2 lat. Na przemian są w areszcie i na wolności. – Niedawno obaj wyszli z aresztu i skończyły im się pieniądze na alkohol. Jeszcze wyglądają jako tako, ale z każdym dniem będzie coraz gorzej. Będą też coraz bardziej zdeterminowani, by wyżebrać pieniądze. Prosimy, by każdą sytuację zgłaszać do nas na bezpłatny numer 986 – dodaje Jacek Budziszewski.

Agnieszka Szymkiewicz

 • Szymon Strugała

  Celebrytą w Polsce żyje się dobrze od imprezy do imprezy wymagania male a i tak za wszystko inne płaci państwo. A i jeszcze się rozmnażać każe im ….

  • Adrian

   Naucz się pisać poprawnie, bo przynosisz wstyd sobie i swojej polonistce.

 • YES

  rozbrajające wypowiedzi pana z tzw.SM-czyli na polskie : tym panom to my skoczyc możemy obunóż z rozbiegu…brawo!!! aż serce rośnie :-)))) tylko za bardzo nie pcyfikujcie tej babci na Łukowej co kwiatki sprzedaje-jej pewnie we trzech dacie radę :-)))))))) i mandat surowy trzeba jej dać :-)))))) kpina!

 • Obiektywny

  Miała być bogata super Świdnica, tutaj proszę bezdomni atakują ludzi.

  • Cobra

   Menele są wszędzie, nie tylko w Świdnicy. Myślisz, że np. we Wrocławiu ich nie ma? Albo np. w Wałbrzychu?

   • Obiektywny

    Tylko te miasta nie aspirują do miana bogatych i najlepszych, tak jak Świdnica i tutaj mnie śmiech ogarnia.
    Niedawno czytałem jakieś wiadomości, że w Polsce ludzie żyją w złych warunkach. W tekście było napisane…

    ” że nawet bogatej i nowoczesnej Świdnicy w złych warunkach żyje tam ileś osób”

    Ogarnął mnie śmiech na temat bogatej i nowoczesnej Świdnicy, wyżej w artykule mamy obraz tej bogatej i nowoczesnej Świdnicy.
    Nie wiem czy tamten redaktor był ze Świdnicy, czy ktoś ze Świdnicy kazał mu tak napisać, ale rozbawiło mnie to.

    • Nie usuwajcie konta!

     Jak głupi się urodziłeś, tak głupi jesteś i głupi umrzesz. I żadna dyskusja z tobą sensu nie ma najmniejszego, bo najpierw sprowadzisz ją do swego poziomu, a potem pokonasz rozmówcę doświadczeniem.

     • Obiektywny

      Niestety prawda zawsze kole w oczy artykuł jest tego dowodem.

    • Cobra

     No, Wałbrzych to może nie aspiruje, ale Wrocław już tak. Wiem, bo we Wrocku mieszkałem 🙂 Te The World Games, Europejska stolica kultury 2016 itd. to wszystko dla aspiracji Wrocławia i podkreślenia jego prestiżu. Szkoda tylko, że szyny tramwajowe się rozwalają, bo nie były gruntownie remontowane – niedawno byłem we Wrocku. A Wałbrzych? Słyszałeś o syfie w dzielnicy Sobięcin i tzw. “Palestyna”? W gazetach (np. “Wrocławska”) pisali, że tam strach wyjść po zmroku. A do tego sypiące się kamienice i dziury w chodniku. Wiem, że Świdnica też ma dużo do zrobienia ale… nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej. A menele i pijaki znajdą się nawet i w Warszawie 🙂 Pozdrawiam

     • Obiektywny

      Wydarzenia jak wydarzenia nie sądzę aby The Word Games dowartościowała Wrocławian. natomiast nigdzie w tekstach nie zobaczysz wyolbrzymiania Wrocławia czy innych miast, tak jak o Świdnicy w podanym cudzysłów. Wspominasz też o Wałbrzychu i Sobięcinie a tutaj w Świdnicy mamy vis a vis rynku totalny syf ul Różana, Długa i Przechodnia aż po Kościelną i wiele innych ulic w centrum Świdnicy. Spójrz jak nasz cudowny Świdnicki rynek wygląda po drugiej stronie i bramach. Czy tak wygląda bogate i nowoczesne miasto ? W Świdnicy jak widać w biały dzień i to w centrum, ludzie boją się i są atakowani artykuł jest tego przykładem. Więc ta dyskusja jest niejaka bo walczysz z podanymi faktami, fakty mówią jedno a ty zaprzeczasz temu. Już tutaj przerabiałem to, że świdnickie EGO nawet potrafi dyskutować z faktami niezaprzeczalnymi.

     • Swidniczanin

      Od zarządzania podwórkami są wspólnoty mieszkaniowe bądź spółdzielnie. To w ich gestii jest utrzymanie klatek schodowych, instalacji, które są w budynku czy podwórek. Miasto pomaga w pewnych kosztownych rzeczach, jak remont zabytkowej elewacji, których taka wspólnota nie jest w stanie udźwignąć. Na inne rzeczy płaci się fundusz remontowy, z którego remontuje się części wspólne. Przynajmniej u mnie tak to działa.

     • JAcenty

      Nie dyskutujcie z tym idiotą bo to jest zwykłe karmienie trola. Nie widzicie, że ten ……. specjalnie pisze debilne teksty na temat Świdnicy?

     • Obiektywny

      Nie ma gorszego trola niz ty i twoje nicki, czas schowac swoje świdnickie EGO i nie udawać bogatych i nowoczesnych. Takiś bogaty a jeździsz trupem po mieście, milonerzy bez grosza udajacy bogatych, przecież to jest chore, nie widzisz tego ?

     • Maciek Mackowski

      “Obiektywny” jesteś najgorszym trollem jakiego widziałem masz w sobie tyle jadu że jak nie przelecisz wszystkich portali regionalnych i nie wyplujesz jadu na ludzi ze Świdnicy to żyć nie możesz jesteś typowym polaczkiem co jak się kogoś upeirdoli to koniec zrób coś ze swoim życiem zanczij kolekcjonowac metalowe żaby albo grać w szachy bo spędzenie całego życia na forach i FB i opluwanie Świdniczan nic Ci nie da ale tak jak ktoś już napisałem wchodzenie w dyskusję z Tobą nie ma sensu mały człowieczku

     • Obiektywny

      Tutaj nikt nikogo nie opluwa, ale piszę jak jest to że masz JACKU przerośnięte EGO o Świdnicy i ciężko ci prawdę przełknąć, to niczyja wina. Świdnica nie będzie bogata i nowoczesna jak będziesz tutaj zaprzeczał faktom i próbował sobie i innym wmówić że jest inaczej. każdy zdrowy na umyśle widzi co się dzieje w Świdnicy i jak miasto wygląda, ile jest tu obskurnych miejsc ile jest biedy, jak bezdomni atakują ludzi aby przetrwać, to jak na safari.

     • Cobra

      Ja też to tak rozumiem – żadne miasto nie robi remontów na terenie wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni.

     • GlosGlos

      Ja muszę przyznać prawdę Obiektywnemu ! – Gdybyśmy byli bogaci i nowoczesnym miastem… to Świdnica byłaby zadbana i niezależenie czy to wspólnota czy zasób miasta i żaden żul nie atakowałby ludzi. Żule nie atakowałby ludzi gdyby mieli kasę, wspólnoty gdyby miały kasę nie miałby takich obskurnych kamienic. To samo tyczy się miasta, gdyby była kasa w mieście, to byłoby inaczej (…) wszyscy cierpią na brak kasy i jest to spowodowane biedą, nie bogactwem. W całej Świdnicy są zdewastowane, zapuszczone kamienice te miasta i te wspólnot, to nie jest nowoczesność. – Wielu przyjeżdża inwestorów do Świdnicy, ale niestety albo stety uciekają z tego miasta.

     • Cobra

      Zgadzam się co do zapuszczonych kamienic i obskurnych miejsc w mieście. Faktycznie, tych nie brakuje głównie w rynku i okolicach. Ale przecież temat dotyczył – i zaczął się od meneli, a Obiektywny od razu zgnoił całe miasto. Przeczytaj sobie np. na stronie Gazety wrocławskiej o rozróbach na 11 listopada z powodu narodowców. I co, wrocławianie od razu gnoją całe swoje miasto? Chociaż też nie brakuje różnych ocen rządów ich prezydenta. Ale jestem zdania, że jakaś sytuacja o negatywnym wydźwięku nie może od razu rzutować na całość wizerunku miasta a co za tym idzie – mieszkańców.

     • GlosGlos

      Ja nie widzę aby na całe miasto pisał (…) skoro Świdnica jest ponoć bogata i nowoczesna, to jak to się dzieje że jest tyle biedy i zdawastowanych kamienic w Świdnicy ? ludzie biedni zmuszeni desperacko atakują ludzi. Jak to wytłumaczyć ? wydaje mi się że w bogatym mieście i nowoczesnym nie ma takich rzeczy. Wydaje mi się, że trudno jest tobie oraz innym z tym pogodzić się co pisze oboektywny, przede wszystkim wasz kompleks nie pozwala na taką prawdę, czuć że jest to ból dla was.

     • Swidniczanin

      “Miała być super bogata Świdnica tutaj proszę bezdomni atakują ludzi”. Chyba wystarczy.
      Dwa – nie pisz głupot. Pod katedrą klęczała pewna starsza kobiecina i żebrała. Widziałem, że coś tam uzbierała nawet bo miała trochę pieniędzy w rękach, ubrana była raczej czysto. Klęczała i miała łzy w oczach. Co pomyślałem? Ma groszową emeryturę, z której nie jest w stanie wyżyć. I jakoś nikogo nie atakowała, nikogo nie wyzywała. Takie rzeczy robią (nazwijmy to po imieniu) menele którym “wszystko się należy” i który musi się nachlać. Jak mu odmówisz, to cię obrzuci epitetami albo jeszcze będzie groził. Tak więc jak widzisz, normalny biedny człowiek szuka pomocy ale nikomu przy tym nie robi nic złego. Albo bierze jakąś pracę i zarabia na siebie, ewentualnie tak jak inna starsza pani sprzedaje kwiatki pod domem handlowym. Czujesz różnicę?

     • GlosGlos

      A co jest super bogata i nowoczesna ? więc nie wiem z czym masz problem ? Bezdomny zaatakował kobietę ? więc czy Obiektywny skłamał ? czy artykuł też kłamie ? Owszem są to lata zaniedbań te kamienice, gdyby ludzie i miasto byli bogaci tego by nie było, więc bogato tutaj nie jest. Nowoczesność, też tego nie widać, nowoczesność to są auta na prąd, jakieś nowoczesne budynki, nowoczesne ogrzewanie, nowoczesne oświetlenie ulic i domów. Nowoczesność to jak ktoś steruje np. komunikacją w mieście poprzez komputer. Nowoczesność jest wtedy kiedy, na przystanku są elektroniczne rozkłady jazdy, wiele by tutaj wymieniać. Wiec czujesz różnicę ? więc gdzie coś złego napisał Obiektywny ? napisał cała prawdę, którą tobie i innym jest ciężko przetrawić.

     • Swidniczanin

      Nie jest mi wcale ciężko tego przetrawić, bo sporo w mieście zmienia się na lepsze. Sam napisałeś: “ludzie biedni zmuszeni desperacko atakują ludzi” stąd mój przykład o tej starowince. Myślę, że dobrym porównaniem będzie obejrzenie filmu “Poniedziałek” w którym można zobaczyć, jak było a jak jest. Podobny komentarz pojawił się pod artykułem dotyczącym nielegalnej wycinki drzew na strzelnicy. Cóż – jeśli komuś miasto nie odpowiada bo jest takie złe i takie niedobre, zawsze można przeprowadzić się do innego. Ale nawet w takim nowoczesnym Nowym Yorku też jest patologia i działa podobnie jak u nas – kumasz?
      Przystanki z elektronicznym rozkładem jazdy – osobiście uważam, że nie jest to jakaś rzecz pierwszej potrzeby, jakby od tego zależało moje życie. Nie umiemy szanować tych zwykłych (nie raz było o ich demolowaniu), więc co tu mówić o takich z elektroniką?
      Światłami też nie steruje człowiek, tylko jakiś zaprogramowany układ automatyki (nie zgłębiałem tajemnicy ale są do tego odpowiednie sterowniki i nie siedzi za tym człowiek).
      Chcesz mieć auto na prąd? Możesz je sobie kupić, nie widzę problemu.
      Do nowoczesnego ogrzewania niestety wielu nie zmusisz. W budynku w którym mieszkam można się grać albo gazem (kocioł dwufunkcyjny) albo prądem, jeśli instalacja wytrzyma taką moc. Jakkolwiek ogrzewanie węglem jest dla wielu tańsze niż gaz, prąd czy nawet ogrzewanie miejskie – za to ostatnie płacisz cały rok.
      A czym nowoczesność jest dla mnie? To stan umysłu każdego z nas:
      Umiejętność np. głupiej segregacji odpadów czy pozbywanie się ich w prawidłowy sposób – zobacz, ilu już dało się nadziać na fotopułapki i ile jest dzikich wysypisk, które tworzą ludzie.
      To szanowanie naszego otoczenia – już wspominałem o wandalizmach, bazgrołach, są i tacy, co nie umieją korzystać z toalety i jeszcze się tym chwalą innym (był u mnie w pracy przygłup, który narobił na podłogę i się z tego zwierzył, jednak ktoś zgłosił ten fakt do mistrza i go wywalili na zbity pysk).
      To szanowanie wreszcie nas samych między sobą, ogólnie relacje międzyludzkie czyli coś, co jest (przynajmniej dla mnie) oczywiste.
      Jak więc widzisz, nawet plecaki, za pomocą których moglibyśmy latać na nic się zdadzą, kiedy umysł człowieka niestety się cofa do rzeczy prymitywnych albo nadal stoi w tym samym miejscu, gdzie stał.
      I wreszcie: żeby coś mieć, trzeba na to zapracować. Nawet bogata, opływająca w miód, mleko czy nawet piwo Świdnica nie wybuduje mi domu, nie kupi mi samochodu i nie będzie mi sponsorowała innych rzeczy bo z jakiej racji? Dlatego, że ja tak chcę? Resztę pisałem wyżej więc czytaj tak długo, aż zrozumiesz bo powtarzał się nie będę.

     • Maciek Mackowski

      zgadzam sie z Panem w 100%. Zresztą dziwi mnie fakt, że ktoś tego nie rozumie (socjalizm wyprał mózgi?) odnośnie Nowego Jorku byłem na stażu przez 4 miesiące i powiem tak: masakra dziury w drogach, przestępczość smród z kanalizacji w centrum manhattanu mimo wszystko ludzie tam ciągną jak mucha do jedzenia bo miasto daje szanse aby się wszystkiego dorobić a to jest najważniejsze no przepraszam ważniejsze jest zdrowie i miłość wg mnie

     • GlosGlos

      Hehe gdzie ty JAcenty już nie byłeś aby wybielić Świdnicy, to zataz napiszesz że Franciszkiem z Watykanu jesteś.Daj sobie spokój z twoimi historyjkami wyssanymi z palca, tu masz realny obraz.

     • GlosGlos

      Więc gdzie jest to bogactwo i nowoczesność ? nie ma tutaj ani bogactwa ani nowoczesności. Więc dziwie się, w jakiś sposób próbujesz z tym walczyc i na siłe zaprzeczasz że jest tu bogato i nowocześnie.

     • Cobra

      Zgadzam się z Panem – nawet bezdomny, jak jest porządnym człowiekiem i CHCE WYJŚĆ NA PROSTĄ to się bierze do roboty. A atakują i wyzywają tylko menele, którzy uczynili z tego sposób na życie. I tak jest wszędzie. A zdaniem każdy może mieć inne. Ja definitywnie kończę swój udział w tej debacie.

     • Swidniczanin

      Ja również nie będę się z koniem kopał. Niech sobie widzi co chce widzieć.

     • Maciek Mackowski

      Ja od dwóch lat mieszkam z narzeczoną w Świdnicy mamy oboje dobrą pracę na miejscu mieszkanie nowe auto z salonu. Wcześniej mieszkalismy w Wałbrzychu gdyż ona z niego pochodzi i dojezdzalismy do pracy w Świdnicy więc stwierdziliśmy że po co dojeżdżać nie żeby Wałbrzych był jakiś najgorszy Piaskowa Góra jest całkiem całkiem ale z racji wykonywanego zawodu a jest to branża IT musielsmy wyjechać do Świdnicy gdyż tylko tam są tego rodzaju firmy w Wałbrzychu ich jest bardzo mało z uwagi na to że nie ma tam klienteli na tego rodzaju usługi w Świdnicy jest dużo przedsiębiorczości raz z racji że bliżej Wrocław dwa przez całe dekady Wałbrzych odpychał zamiast przyciągać natomiast Świdnica potrafiła się świetnie sprzedać a to przyciąga kapitał i nie mówię tu o kolejnej montowni na strefie. Podsumowując Świdnica to naprawdę świetne miejsce do życia aczkolwiek dotyczy się to także Oławy, Środy Śląskiej miast bliżej czy dalej ale wokół Wrocławia natomiast Wałbrzych jest jaki każdy widzi można pracować tam na strefie i klepać biedę ale chyba nie o to chodzi tyle w moim temacie. p.s. wiem że i tak zaraz ściągniesz ta debatę do swojego poziomu ale mam to w dupie to mi się żyje dobrze i proszę mojego miasta nie obrazac

     • Cobra

      Popieram 🙂

     • GlosGlos

      Śpiewka JAcentego.
      Też mogę napisać że wyprowadziliśmy się do Słotwiny bo w Świdnicy nie ma pracy (…) i niezapominaj że Świdnica leży bliżej Wałbrzycha a nie Wrocławia, Świdnica jest w Aglomeracji Wałbrzyskiej a nie Wrocławskiej 🙂 Branż IT raczej w Wałbrzychu nie brakuje, dzisiaj każdy duży zakład jest zinforatyzowany (…) i nie zapominaj, że na strfie pracują większość mieszkańcy Świdnicy (…) Owszem może masz tutaj prace i płatną dobrze, ale jesteś w Świdnicy jednym procentem, reszta osób pracuje w marketach i na strfach. Dzięki tej wałbrzyskiej strefie mają co do gara wrzucić… ze statystyk które się opracowuje, wynika iż w Wałbrzychu jest więcej ludzi z wyższymi dochodami aniżeli w Świdnicy. ( zgłoś się do instytucji odtrzymasz wyniki ). Ujmując też wszystkie aspekty, widac ogromną przepaść między Świdnicą i innymi miastami, gdby Świdnica była tak bogata i nowoczesna to byłoby inaczej.

     • JAcenty

      Ty, głosik powiedz czemu masz taki sam IP jak ten idiota? Bliźniak jesteś czy mieszkacie razem?

     • Maciek Mackowski

      “Branż IT,, on nawet nie wie o czym pisze… Jak mu brakuje argumentów to pisze sam do siebie z innego konta to już jest chore…

     • JAcenty

      To znany świr, udzielał się na forach wałbrzyskich gdzie też pluł ciągle na Świdnicę, teraz jak tam już nie ma kto go słuchać przerzucił się tutaj. Ciągle ma nerwicę natręctw, uważa że każdy kto ma inne zdanie niż on jest mną tylko występującym pod innym nickiem. Zauważ, że również tutaj tytułuje Ciebie jackiem (niby mną), innym przypisuje moje wypowiedzi i uważa że całe forum świdnickie to ja tylko pod różnymi nickami. Znajdziesz go również na demotywatorach gdzie też uprawia swoją radosną twórczość. Najlepsza metoda to w ogóle nie zwracać na niego uwagi i nie pisać do niego. Jak jest olewany to jest spokój. To zwykły dewiant i trzeba go po prostu ignorować.

     • GlosGlos

      JAcenty widzisz jednak to Ty biegasz po tych wszystkich forach (…). Nerwica natręctw nie polega na pisaniu na forach, znowu dzieciaku bredzisz i piszesz bzdury odpisując sam sobie. To Ty myślisz że jak ktoś ma inne zdanie niż ty, to jest Obiektywnym(…) aż żal pisać do Ciebie…

     • Maciek Mackowski

      zawsze brzydziłem się takimi ludźmi masakra tak jak piszesz najlepiej zlewać biedaszybnika 😉

     • GlosGlos

      Dalej sam sobie odpowiadasz ? ciekawa reakcja na praedę opisaną i przytoczoną.
      Takie bzdury to możesz pisać świdniczanom którzy poza nią nigdzie nie byli.

      Technologia informacyjna, infotechnologia[1] (ang. information technology, IT) – całokształt zagadnień, metod, środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji.

      Stanowi połączenie zastosowań informatyki i telekomunikacji, obejmuje również sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, a także narzędzia i inne technologie związane ze zbieraniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji[

     • GlosGlos

      JAcenty w twojej głowie jest wszystko takie same (…) i nie baw się dzieciaku w informatyka bo ośmieszasz się pisząc takie bzdury.

     • Swidniczanin

      Ale te kamienice (czy to miasta czy wspólnot) nie zapuściły się tak z dnia na dzień. To są lata nic nierobienia, jak się waliło to podpierali kołkami, a jak już spadło na łeb, to dopiero remontowali. Podobnie jest z innymi rzeczami – parki, chodniki, drogi. Nie da się tego wszystkiego naprawić natychmiast. Druga sprawa to jak mieszkańcy o to dbają. Coś się wyremontuje to zaraz trzeba urwać, skopać, zasikać albo zabazgrać sprayem bo nie wiem – dla kogoś to świetna zabawa. Tak czy inaczej, sporo kamienic już odzyskało swój blask, w planach są kolejne.

     • GlosGlos

      Owszem zapuściły się przez wiele lat, teraz sobie odpowiedz dlaczego zapuściły się, dlaczego nie zostały wyremontowane – czy dlatego że to moda czy bieda. Gdyby była kasa wszystko byłoby super zrobione, w nowoczesnym mieście powinny być toalety a z rynku śmierdzi moczem. Jak może są toalety to czemu ludzie nie korzystają tylko szczają w rynku od tak ? czy to nowoczesność ? wielu woli zaoszczędzić 2 zl na wc wiec szczają gdzie popadnie w rynku. Brak toalet to chyba też nie z dobrobytu ? bo budowa toalet kosztuje, więc czy to nazywasz bogactwem ?Zanim zaczniesz się ścierać o prawdę i z prawdą to trochę pomyśl popatrz i nie przez pryzmat miłości do Świdnicy. Wyedy lepiej przetrawisz ptawdę i rzeczywistość.

     • Swidniczanin

      To pytanie zadaj zarządcom kamienic, a nie mnie: dlaczego latami nic nie robili? Dlaczego w nieistniejącej już oficynie Długa 2A pewien pan na własną rękę naprawiał na swój koszt to, co był w stanie?

      W Rynku jest toaleta w Ratuszu i to darmowa, czynna w godzinach otwarcia wieży. Kolejna jest na dworcu PKP, również darmowa. Kolejna jest koło Bolka a nawet w tym samym budynku. Kolejna jest w okolicach szkoły 315 w miejscu, gdzie kiedyś stał warzywniak. I kolejna na pl. św. Małgorzaty. Czyli jest gdzie załatwić potrzebę. Reszta wynika z kultury osobistej. Widziałem babkę, która lała tuż pod samym ratuszem, gdzie chodzą ludzie i jest monitoring. O człowieku, który zapaskudził kibel w zakładzie w którym pracuję pisałem w innym poście. Może w domu robi gdzie popadnie, raz na rok łopatą wynosi i przeniósł to gdzie indziej? To też pytanie nie do mnie, a do tych, którzy tak robią.

     • GlosGlos

      W kazdym razie Świdnica nie jest ani bogata ani nowoczesna. Wiec po co ta dyskusja i napinka na Obiektywny ?
      Człowiej wyśmiał wpis jakiś, ja robie to samo, jak gdzieś przeczytam że Świdnica to bogate i nowoczesne miasto, to parsknę śmiechem.

     • Maciek Mackowski

      100 procent ludzi ma w dupie Twoje parsknięcia jeżeli zdarzają Ci się one częściej to udaj się z nimi do lekarza. Weź też pod uwagę że choćbyś pisał pod każdym postem o Świdnicy same świństwa to i tak to nic nie zmieni ponieważ jesteś zwykłym trollem i Twoje zdanie będzie zawsze ignorowane takie są prawa internetu bedziesz musiał się nauczyć z tym żyć

 • nmisiek

  Trzeba być naiwnym, by uwierzyć, że dorosły byczek chodzi głodny po ulicy.
  Żebracy byli, są i będą. Nic w tym złego, że ktoś, w taki sposób zbiera na swe rozrywki.

  • Maciek Mackowski

   popieram 🙂

 • GlosGlos

  Czyli co, gdzieś się coś dzieje złego, czyli oznacza to że jak tam się coś dziej, to Świdnica jest bogata i nowoczesna (…) ?

  Krótko napiszę !

  CHOĆBY WE WROCŁAWIU MORDOWALI DZIECI, W WAŁBRZYCHU PORYWALI LUDZI. TO ŚWIDNICA NIE BĘDZIE PRZEZ TO BOGATA ANI NOWOCZESNA.

  Ja nie wiem skąd w moim mieśce Świdnica, tworzą się takie przekonania i powstaje taki dziwny lokalny patriotyzm ?