Strona główna 0_Slider Będzie pomnik na skwerze Kaczyńskiego?

Będzie pomnik na skwerze Kaczyńskiego?

42

Przez lata bezskutecznie próbowano ustawić w tym miejscu pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Okazuje się, że większe szanse na budowę może mieć monument ku czci Polskiego Państwa Podziemnego. Miasto może wkrótce przystąpić do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu na skwerze Kaczyńskiego będzie mógł stanąć pomnik. Doszło też do osobliwej pomyłki – miejscy urzędnicy stwierdzili, że chodzi o skwer J. Kaczyńskiego.

Nieco ponad tydzień temu do biura świdnickiej Rady Miasta wpłynął projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście Południe”. Jedna z kilku proponowanych zmian dotyczy skweru, znajdującego się u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej.

Przystąpienie do zmiany planu podyktowane jest między innymi wnioskiem Społecznego Komitetu Patriotycznego, w sprawie propozycji umieszczenia na Skwerze J. Kaczyńskiego (sic!) pomnika „Państwa podziemnego” z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski – tłumaczą miejscy urzędnicy. Konieczność zmiany wynika z faktu, że na terenie skweru – w myśl obowiązującego planu zagospodarowania – obowiązuje zakaz stawiania jakichkolwiek obiektów budowlanych. Zgodnie z prawem budowlanym pomniki są takimi obiektami. – Aby móc zlokalizować na Skwerze J. Kaczyńskiego pomnik, niezbędnym jest rozpoczęcie procedury od zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – twierdzą urzędnicy.

Uzasadnienie do projektu uchwały

Pomijając omyłkę pisarską, w wyniku której patronem skweru najwyraźniej został prezes Prawa i Sprawiedliwości, zamiast tragicznie zmarłego prezydenta RP, złożony projekt niesie ze sobą istotną informację, jaką jest fakt powrócenia do pomysłu ustawienia na skwerze pomnika.

Fiasko batalii o pomnik smoleński
W ostatnich latach istniała koncepcja zbudowania monumentu poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej. Pomysł ten już w 2011 roku ogłosił, w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, Krzysztof Lewandowski, który co roku, 10 kwietnia stawia na skwerze pamiątkowy krzyż. – Jest to nasza odpowiedź na apel licznych mieszkańców naszego miasta o wybudowanie takiego pomnika w Świdnicy. Chcemy, by forma i rozmiary pomnika odpowiadały randze tragedii, jaka miała miejsce. Pragniemy, by pomnik znalazł swoje godne miejsce na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Komitet podejmie też dalsze przewidziane prawem działania zmierzające do realizacji budowy pomnika – mówił Lewandowski.

Projekt pomnika, aut. J. Furmanek

Pamiątkowy monument miał powstać w oparciu o projekt świdnickiego artysty-rzeźbiarza, Janusza Furmanka. Według jego koncepcji, na podstawie z granitowych bloków miały znaleźć się nazwiska ofiar tragicznego lotu. Na górną część pomnika miały składać się skrzydło samolotu oraz krzyż. Całość miała osiągnąć ponad 4 metry wysokości. Pomysł budowy pomnika smoleńskiego spotkał się jednak z krytyką, a także słownymi przepychankami podczas manifestacji zwolenników i przeciwników jego ustawienia, do której doszło w lutym 2011 roku.

Polskie Państwo Podziemne mniej kontrowersyjne?
Do pomysłu budowy pomnika na skwerze Kaczyńskiego powrócono na początku roku 2017. To właśnie wtedy poseł PiS Michał Dworczyk, obecny szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapowiedział powołanie komitetu społecznego, który wybuduje w Świdnicy monument podnoszący wiedzę i wzmacniający postawy patriotyczne. Teraz oficjalnie potwierdziło się, że będzie to pomnik Państwa Podziemnego.

Komitet społeczny zdołał przekonać miejskich urzędników do rozpoczęcia procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Czy będzie równie skuteczny w kwestii pozyskiwania funduszy i budowy pomnika, który może w przyszłości posłużyć jako uniwersalne miejsce przeprowadzania imprez patriotycznych?

/mn/

 • Perun

  Pomnik jest Świdnicy potrzebny jak świni solarium. Jakikolwiek.

 • henryk

  Ci co chcą pomników,niech sobie stawiają na własnych ogródkach i za własne pieniądze.Zobaczymy ilu jest chętnych.

  • zbyszek

   A niech stawiają ,zawsze można je zburzyć,a tego z wawelu trzeba wynieść i będzie spokój

 • Stanislaw Kotelko

  Jeżeli mamy mówić o pomniku to przede wszystkim ks. Bolka II twórcy potęgi politycznej i gospodarczej Świdnicy. Ten pomnik powinien być zlokalizowany właśnie na rzeczonym skwerze – miejscu dawnego książęcego zamku. Świdnica nie ma żadnych tradycji związanych z Państwem Podziemnym a tym bardziej z ofiarami smoleńskimi .

  • Natalia

   W samej rzeczy P. Stanislawie .

  • obserwator

   Pomnik ks. Bolka powinien stać już dawno w Świdnicy. Jak widać nikomu specjalnie na tym nie zależy. Jednak w sposób bezpośredni książę nie przyczynił się do obalenia komuny w Polsce. Bardzo ważną rolę w odzyskaniu dzisiejszej wolności odegrało bardzo szeroko rozumiane Podziemne Państwo Polskie. Może się Pan z nim nie utożsamiać ale nie powinien Pan zabraniać Świdnickiemu Stowarzyszeniu Patriotycznemu budowy pomnika i upamiętnienia tysięcy powojennych ofiar komuny.

   • Violetta Ostrowska

    Historycznie… w dziejach naszej ojczyzny nie tylko komunę przyszło nam obalać ! Np. TARGOWICĘ i inne zniewolenia narodu też ! Ś.S.P. może sobie wybierać ofiary do upamiętniania według własnych celów . Pytanie za 100 pkt. : czy świdniczanom ten pomysł się podoba ? Czy jest nam to niezbędne do pogłębiania się w nieszczęściach ? Czy w tym miejscu nie powinien stanąć pomnik upamiętniający słowiańskość tego miejsca ? Nikt nie chce tego pamiętać ? Pomniki zmarłych i miejsca refleksji to raczej do cmentarzy pasują , a obecni mieszkańcy zamiast politycznych i propagandowych zagrywek , powinni mieć miejsce do odpoczynku a nie do żałoby !

    • obserwator

     Zaproponuj więc społeczną akcję grill i piwko na kazdym swerku. Będziesz miała relaks w całym mieście.
     Ps. Pomniki bohaterom zawsze stawiano w miejscach honorowych a nie tabliczka na cmentarzu .

     • Violetta Ostrowska

      Ja już mam swoje miejsce na grilla.Sama sobie je zafundowałam i sama się relaksuję . Pamięć o zmarłych kultywuję w miejscach odpowiednich do zadumy – na cmentarzu ! Podaj e-mail ( niestety tu nie mogę pokazać) to prześlę zdjęcia jak wyglądają ,,normalne ” formy wypoczynku na każdym skwerku i trawniku , z grillem , piwkiem i grami grupowymi dla dorosłych i dla dzieci w …cywilizowanych miastach. Miasta żyją i widać radosnych i wypoczywających wspólnie mieszkańców . Tylko u nas kult śmierci jest politycznie wykreowany do granic …depresji / szaleństwa a deptanie zapuszczonych trawników jest powodem do mandatu ! Umieralnia ? Myślę że przyszłość należy do młodych !

     • obserwator

      Młodzi bez historii są jak gałąź bez pnia i korzeni.
      Ładnie wyglądają we flakoniku i nic poza tym.

     • fusionrock

      Dlaczego masz tyle sarkazmu, nienawiści i jadu w sobie? Ukrywasz sie pod “obsserwator”, czyli brakuje ci odwagi. Jesteś więc jedynie zwykłym tchórzem. Do tego nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Nawiasem mowiąc, nie wszyscy maja ochotę na co dzięń oglądać pomniki zmarłych w swoim otoczeniu. Takowy możesz sobie postawić samemu przed oknem… i za swoje pieniądze. I nie ucz innych patriotyzmu. NIe opiera się on jedynie na pomnikach.

  • Free Your Mind

   Do Świdnicy po wojnie w procesie repatryjacji trafilo wiele osob z Wieleńszczyzny lub Białorusi, na tych terenach byly mocne struktury AK
   Wiele osób sie ukrywalo
   AKowcy byli mordowani po wojnie przez żydokomunistów, wielu jednak przeżyło. Skad pan wie ze nie bylo ich w Świdnicy?

   • Stanislaw Kotelko

    Słusznie, tylko że ci ludzie nie mieli wiele wspólnego z okupacyjnym Państwem Podziemnym. Przy okazji uwaga – Państwo Podziemne istniało wyłącznie w czasie okupacji hitlerowskiej i nie miało nic wspólnego z późniejszym podziemiem antykomunistycznym.

    • Free Your Mind

     Dziekuje za opowiedz, z kulturalnym i mądrym zawsze ciekawie podyskutowac, pozdrawiam

  • Violetta Ostrowska

   Jak przyjemnie …mądrego po..czytać !

   • obserwator

    No to do roboty. Miejsc do upamiętnienia ks. Bolka jest mnóstwo, a wy chcecie zrobić atrakcję z zabójcy strzelajacego do spadochroniarzy.

  • rolnik

   oczywista oczywistość .Poszukuję informacji o świdnickim cukierniku. Turku z pl. Drzymały Sądzę że Pan może coś wiedzieć

   • Stanislaw Kotelko

    Wiem, że takowy cukiernik działał w Świdnicy Pamiętam jego lokal (to raczej ul. Westerplatte), ale niestety informacji na jego temat nie mam. Pozdrawiam!

    • rolnik

     Wiem jeszcze że nazywał się Idris De Murci Serdecznie Pozdrawiam

   • Krzysztof Czarnecki

    Nazywał się Idris Demurci. Zmarł w połowie lat siedemdziesiątych.

    • rolnik

     Może wie Pan coś więcej Pozdrawiam

     • Krzysztof Czarnecki

      Niestety nie. Poznałbym go z twarzy, ale za młody byłem, by wiedzieć coś więcej.

    • Free Your Mind

     Wlasnie żona mnie ostatnio pytała czy pamiętam owego jegomościa, dzieki za info

 • Natalia

  Pomnikow co nie miara tylko nie ma tych istotnych. Kto za to zaplaci . Prosze zrobic referendum czy mieszkancy sobie zycza.

  • obserwator

   Stowarzyszenie nie prosi o kasę tylko o zgodę na postawienie pomnika. A miasto czeka z odpowiedzią od grudnia.

   Szkoda zapału świdniczan i żal emerytowanych, świdnickich żołnierzy niepodległej Polski.

   • Natalia

    Napisze tak po co ? skwer jest jest niech sobie ludzie na laweczkach posiedza bo odnosze wrazenie , ze popadliscie w paranoje . Polska nie musi krzyzami stac , pamietac trzeba ale bez przesady . I ten pomnik kolo duzego kosciola jest tak szkaradny

    • Perun

     Pierwszy raz mogę szczerze napisać : masz rację 🙂

    • obserwator

     W jakim sensie szkaradny? Architektonicznie, artystycznie czy może wartości którym był wierny? Co w twojej bezideowej percepcji jest ważne? Jest coś lub ktoś w Świdnicy ?
     Ps. Twoja agresja wynika chyba z niehandlowej niedzieli. Idź na spacer i złap świeży wiosenny oddech 🙂

   • Violetta Ostrowska

    Odremontujcie pomnik na Brzozowej ! To będzie najlepszy dowód pamięci ! Może wtedy uwierzę , że ten zapał to nie polityczna propaganda i nie powód do kolejnej zbiórki funduszy bez rozliczenia fakturami !

    • Krzysztof Czarnecki

     W którym miejscu Alei Brzozowej znajduje się pomnik Polskiego Państwa Podziemnego?

 • Obserwator

  Lewandowski zawsze chetnie jakis pomnik postawi za nie swoje pieniądze.

  • Violetta Ostrowska

   Jeśli na własnym gruncie i za swoje to proszę bardzo !

 • Swidniczanin

  Jest tablica na Brzozowej i wystarczy.

  • obserwator

   Spróbuj pokonać komunę za pomocą tablicy na Brzozowej :((

   • Violetta Ostrowska

    ,,Walnie się ” krzyżem raz a porządnie to obali PiS z klerem !

    • obserwator

     Hitler też zaczął podporządkowanie Polski od mordowania kleru. Jak widać mowa nienawiści wciaź żywa .

     • Violetta Ostrowska

      (Bóg z mami – było!) Zaczął od opozycji .

 • Violetta Ostrowska

  Jedyne miejsce (niestety niedostępne dla mieszkańców i turystów) gdzie pozostały unikatowe ślady POLSKOŚCI TYCH ZIEM w postaci studni i części fundamentów po Piastach ! Jak już coś tam powinno stanąć to z pewnością pomnik ku przypomnieniu tego faktu ! VETO przeciw upolitycznianiu tego miejsca !

  • Chwała_Bohaterom

   dla pani pomnik polski podziemnej to jest jakies upolitycznianie?? wspolczuje

   • Violetta Ostrowska

    Niepotrzebnie ! Daję sobie radę bez takich dowodów człowieczeństwa !

    • Krzysztof Czarnecki

     To widać. Walenie krzyżem to bolszewizm wysokiej klasy.

     Ja bym radził zachować ostrożność. Można trafić na kogoś, kto nie nadstawi drugiego policzka.

     • Violetta Ostrowska

      Dzięki za radę . Ja też nie nadstawiam i współczucia nie potrzebuję. Jestem przygotowana na obronę ! Nie wiedziałam że jest ,,bolszewizm wysokiej klasy” z symboliką krzyża i nieboszczykiem! Dzisiaj faktycznie w Pl. jest wszystko możliwe : komuniści przefarbowani na prawicę , katolicka lewica , bezpartyjni pod kieckami biskupów itd. Krótko – NIJACY są wszędzie gdzie blisko koryto + !