Strona główna 0_Slider „Kopciuchy” muszą zniknąć do końca czerwca. Świdniccy urzędnicy zachęcają do wymiany pieców

„Kopciuchy” muszą zniknąć do końca czerwca. Świdniccy urzędnicy zachęcają do wymiany pieców

0

1 lipca 2024 roku wejdzie w życie zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, czyli tzw. kopciuchów. Restrykcje dotyczące sposobów ogrzewania mieszkań i domów wynikają z przepisów uchwały antysmogowej dla województwa dolnośląskiego. W Świdnicy ruszyła właśnie kampania informacyjna na ten temat.

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa dolnośląskiego wszystkie źródła ciepła na paliwo stałe, czyli piece kaflowe, kuchnie węglowe, piece typu „koza” oraz kominki – poniżej trzeciej klasy, nie mogą być użytkowane od 1 lipca tego roku – informuje Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Od tego dnia do 30 czerwca 2028 roku w użytku będą mogły być jedynie piece klasy 3, 4 oraz 5.

Uchwała antysmogowa ma na celu zniwelowanie negatywnego oddziaływania zanieczyszczonego powietrza na zdrowie społeczeństwa oraz środowisko. Uchwała obejmuje: mieszkańców, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie, wspólnoty i samorządy lokalne, jeśli posiadają w użytkowaniu instalacje na paliwo stałe (kotły, piece, kominki) o mocy poniżej 1 MW. Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej grozić będzie grzywna nawet do 5 tys. złotych.

Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy rozpoczęło akcję edukacyjno-informacyjną dotyczącą zakazu użytkowania „kopciuchów”. – W mieście pojawiły się plakaty, a do prawie 2500 mieszkańców trafią pisma i ulotki z informacją, co należy zrobić, aby ogrzać dom tanio i ekologicznie i skąd uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania. Miasto Świdnica oferuje wsparcie finansowe inwestycji polegających na wymianie wysokoemisyjnych źródeł ciepła na paliwo stałe w ramach programów „Czyste Powietrze” oraz „Ciepłe Mieszkanie” – mówi Dzwonkowska.

Program „Czyste Powietrze” skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonego w domu jednorodzinnym lokalu mieszkalnego  z wyodrębnioną księgą wieczystą, których dochód nie przekracza kwoty 135 tysięcy złotych rocznie. Z kolei z programu „Ciepłe Mieszkanie” skorzystać mogą właściciele lub współwłaściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, których dochód nie przekracza kwoty 120 tysięcy złotych rocznie.

Więcej informacji dotyczących tych programów można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy w zakładce Czyste Powietrze oraz Ciepłe Mieszkanie, a także na stronie czystepowietrze.gov.pl. Szczegółowych informacji dotyczących możliwości uzyskania wparcia finansowego udzielają również pracownicy świdnickiego magistratu (pokój nr 317, tel. 74 856 28 80).

Przypominamy także, że paliwami zakazanymi uchwałą antysmogową na Dolnym Śląsku są: węgiel brunatny i paliwa produkowane z jego wykorzystaniem, miał węglowy o uziarnieniu mniej niż 3 mm, muły i flotokoncentraty węglowe i mieszanki produkowane z ich wykorzystaniem, drewno o wilgotności powyżej 20% – przypomina rzecznik Urzędu Miejskiego.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułPremier ogłosił termin wyborów samorządowych. Kiedy pójdziemy do urn?
Następny artykuł10 lat po przeszczepie twarzy. „Marzę o prawdziwym uśmiechu”