Strona główna 0_Slider 233 lata od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w powiecie świdnickim

233 lata od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w powiecie świdnickim [PROGRAM]

0

W piątek obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jakie uroczystości z tej okazji odbędą się w powiecie świdnickim? 

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 roku Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powszechnie znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to najnowocześniejsza i pierwsza w Europie, a druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 roku) ustawa regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Celem przyświecającym jej twórcom było ratowanie kraju, którego terytorium zostało częściowo zaanektowane w wyniku I rozbioru, poprzez wprowadzenie reform zmierzających ku naprawie ustroju Rzeczypospolitej, opartego na liberum veto, i słabości władzy wykonawczej.

Świdnica

W piątek, 3 maja na promenadzie przy ulicy Stefana Wyszyńskiego odbędą się świdnickie uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Wydarzenie na Osiedlu Młodych rozpocznie się w samo południe. W programie przewidziano wystąpienie prezydent Świdnicy, a także program artystyczny w wykonaniu Zespołu Ludowo-Estradowego „Mokrzeszów”. Po jego zakończeniu, o godz. 12.30 rozpocznie się msza święta w kościele pw. NMP Królowej Polski.

Program miejskich uroczystości:

 • godz. 11.50 – zbiórka pocztów sztandarowych na placu przed kościołem pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych,
 • godz. 12.00 – wystąpienie okolicznościowe prezydenta Świdnicy, program artystyczny w wykonaniu Zespołu Ludowo-Estradowego „Mokrzeszów” z Gminy Świdnica,
 • godz. 12.30 – msza święta w kościele pw. NMP Królowej Polski.

Marcinowice

Władze gminy Marcinowice zapraszają do wspólnego świętowania trzech majowych wydarzeń: Dnia Flagi, Święta Konstytucji 3-go Maja oraz Dnia Strażaka. Program uroczystości majowych w Gminie Marcinowice w dniu 3 maja:

 • 10:00 – Msza święta w imieniu Ojczyzny i Strażaków – kościół pw. św. Wacława w Marcinowicach,
 • 11:00 – Biało-czerwony korowód w asyście wozów strażackich pod tablicę pamiątkową i maszty flagowe w Marcinowicach,
 • 11:30 – Odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, złożenie kwiatów przez władze samorządowe i mieszkańców Gminy Marcinowice.

Strzegom

Burmistrz Strzegomia, Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają na obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 • 10.30 – Kościół Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu
  Msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej ks. Adama Bałabucha, z udziałem Kompanii Honorowej 10. Brygady Łączności we Wrocławiu, władz samorządowych, pocztów sztandarowych oraz mieszkańców Gminy Strzegom.
 • 11.50 – skwer przy pomniku 1050. Rocznicy Chrztu Polski – skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej
  Uroczysty Apel Pamięci – Salwa Honorowa – złożenie wiązanek i zniczy.
 • 15.00 – Fort Gaj, ul. Niepodległości
  Piknik majowy. W programie: występ Granit Wind Orchestra ze Strzegomskiego Centrum Kultury, prezentacje amatorskich zespołów artystycznych, wspólne grillowanie, strefa dla dzieci: gry i zabawy z animatorem: balonowe zoo, bańki mydlane, konkursy z nagrodami, eksplozja kolorów, zabawa z DJ-em.

Świebodzice

W Świebodzicach z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny. Nabożeństwo w kościele pw. św. Mikołaja rozpocznie się o godzinie 12.00.

Żarów

Burmistrz Żarowa Leszek Michalak oraz burmistrz-elekt Przemysław Sikora zapraszają na oficjalne uroczystości upamiętniające 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. Ceremonia składania wieńców i kwiatów będzie miała miejsce o godz. 13.30 pod pomnikiem Pomnikiem Pamięci Narodowej w Żarowie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułŚwiebodzice. Dwie kolizje na „trzydziestce piątce” [FOTO]
Następny artykułMoże zagrzmieć