Strona główna 0_Slider Zmarł Andrzej Dobosz

Zmarł Andrzej Dobosz

0

Nie żyje Andrzej Dobosz – twórca Automobilklubu Sudeckiego, pasjonat rajdów samochodowych, pomysłodawca i wielokrotni dyrektor Rajdu Elmot, który dzisiaj rozgrywany jest pod nazwą Rajd Świdnicki.

Andrzej Dobosz tworzył Automobilklub Sudecki w 1971 roku. Był również pierwszy dyrektorem Rajdu Elmot w latach 1972-1995. Pierwszy rajd wystartował 22 października 1972 roku. – Był to rajd na miarę nowego i pierwszego w historii Świdnicy automobilklubu, który powstał rok wcześniej. Byliśmy młodzi i nie liczyły się godziny poświęcone organizacji rajdu. Wszyscy byliśmy bardzo przejęci i zupełnie społecznie obsługiwaliśmy imprezę. Piękne czasy! Zawody już wtedy funkcjonowały pod patronatem Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej „ELMOT”. Wystartowało około 40 samochodów. Uczestników bardzo interesowała górska trasa i nowe próby. Start i meta były w Rynku – przywoływał Dobosz w wywiadzie przeprowadzonym w kwietniu 2011 roku i opublikowanym na łamach portalu Świdnica – Moje Miasto.

Rajd „Elmot” rozwijał się bardzo konsekwentnie. Po rajdzie popularnym przekształcił się w rajd okręgowy (około 80 załóg), a następnie w rajd strefowy – strefa południowo-zachodnia. W strefie tej byli zawodnicy z 6 automobilklubów – od Jeleniej Góry po Szczecin. Frekwencja sięgała około 100 załóg. Od 1975 roku działałem w ścisłej ekipie organizacyjnej Automobilklubu Dolnośląskiego, przygotowując kolejne Rajdy Polski – opisywał Dobosz.

Andrzeja Dobosza nazywano człowiekiem, który sprawił, że o Świdnicy stało się głośno w całej Polsce za sprawą kultowej obecnie rundy mistrzostw Polski. Podczas jubileuszowej 50. edycji Rajdu Świdnickiego podkreślano, że bez niego nie byłoby Rajdu Świdnickiego ani Automobilklubu Sudeckiego.

W piątek, 29 września 2023 roku przedstawiciele automobilklubu poinformowali o śmierci Andrzeja Dobosza.

/opr. mn/

Poprzedni artykułTo był jubileuszowy Bieg Pojednania w Krzyżowej [DUŻO ZDJĘĆ]
Następny artykułKilkanaście kilogramów tytoniu i papierosów bez akcyzy w świdnickim mieszkaniu