Strona główna 0_Slider Powiat zero, a reszta niewiele. Ranking wydatków na ochronę powietrza i klimatu....

Powiat zero, a reszta niewiele. Ranking wydatków na ochronę powietrza i klimatu. „Takie rankingi są wypaczone”

0

Ile gminy, powiaty i samorządy województwa wydajana ochronę powietrza i klimatu, sprawdziło Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. To pierwszy tego typu ranking, a wynika z niego, że ponad połowa powiatów i wiele miast nie wydało na ten cel przez 4 lata ani złotówki. – Takie rankingi są wypaczone, od lat inwestujemy w termomodernizację i wymianę źródeł ogrzewania – mówi wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa.

Samorządowcy powiatu świdnickiego uczestniczą m.in. w budowaniu Świdnickiego Klastra Energii Odnawialnych. Fot. Starostwo Powiatowe

Po raz pierwszy w serii naszych rankingów zajęliśmy się  wydatkami odgrywającymi stosunkowo niewielką rolę  w budżetach JST. W 2021 r. kwoty w rozdziale 90005 – ochrona  powietrza atmosferycznego i klimatu – stanowiły mniej niż pół procent całych budżetów, a jeśli wziąć pod uwagę tylko  wydatki inwestycyjne – niespełna 3 proc. całości wydatków. Temat podejmujemy jednak nie ze względu na wielkość środków, ale społeczną wagę problemu, jakim jest smog. Samorządy mają tu
poważną rolę do odegrania – opisują autorzy rankingu. Metoda wybrana przez Wspólnotę była bardzo prosta. Podliczono wydatki z ostatnich 4 lat na ochronę powietrza i klimatu, poczynione z rozdziału 90005 w budżetach samorządów i podzielono przez liczbę mieszkańców. Wynik dla kilku tysięcy jednostek jest druzgocący.

Wśród miast powiatowych Świdnica zajęła 23 miejsce z 312,124 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Zwycięzca rankingu, Lubartów, z rozdziału 90005 wydał o ponad 1000 złotych więcej.

W kategorii „miasteczka” najwyżej z miejscowości w powiecie świdnickim jest Strzegom (262 miejsce) z wydatkiem w wysokości 54,240 zł, potem kolejno Żarów (272) – 46,418 zł, Świebodzice (293) – 34,154 zł i Jaworzyna Śląska (340) – 20,162 zł.

Z gmin najwyżej znalazła się gmina Świdnica (341) z wydatkami na poziomie 309,846 zł, potem kolejno Dobromierz (649) – 49,174 i Marcinowice (741) – 31,00 zł.

Ogromna liczba powiatów, miast, miasteczek i gmin według zastosowanej przez „Wspólnotę” metody na ochronę powietrza i klimatu nie wydała ani grosza. Równe zero widnieje też przy powiecie świdnickim. – Wszystkie te rankingi są wypaczone – nie owija w bawełnę wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa. – Mogliśmy zakupić z tego rozdziału kilkadziesiąt urządzeń do pomiaru jakości powietrza i wyszłoby, że inwestujemy w ochronę powietrza. Ale co by to faktycznie dało? Nie jest ważne z jakiego działu! My od lat z determinacja inwestujemy ogromne pieniądze w termomodernizację naszych budynków i wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne. W ponad 20 obiektach, w tym szkołach i salach sportowych wymieniliśmy piece węglowe na pompy ciepła, kotły gazowe i olejowe. Inwestujemy w fotowoltaikę. Zostało nam kilka budynków, m.in. w Żarowie, w Mrowinach i Świdnicy. I na tym będziemy się koncentrować.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułNietrzeźwy kierowca wpadł w Modliszowie
Następny artykułZmarła Danuta Kotełko, świdnicka nauczycielka i propagatorka kultury